Драган Ставльянін і Бранко Вуковіч
Європейський автопром зі значними побоюваннями очікує на 20 січня 2025 року. Саме з цього дня Дональд Трамп готується вступити на посаду президента США. Автомобільна промисловість, яка і так добряче постраждала за минулі роки від низки чинників, має підстави остерігатись нових перешкод від митних змін, які обіцяв новообраний президент США. Саме Дональд Трамп прогнозував підвищення податку на товари з Китаю, Канади та Мексики в один із перших указів на посаді. І це може розпалити справжні торговельні війни, прогнозують експерти.
Першою може постраждати саме європейська автомобільна галузь. Адже колись один із найперспективніших сегментів ринку – нині демонструє добрячий спад. Останній рік і так відчутно скоротив продажі і виробництво в найприбутковіших для європейських виробників регіонах – США і Китаї.
Нові тарифи стануть відчутними не тільки для автомобільних брендів із Старого світу, таких як Volkswagen, Volvo та Stellantis – конгломерату, який виробляє Fiat, Chrysler та Citroen. Чимала частка економіки Центральної та Східної Європи значною мірою залежить від цього виробництва.
Наприклад, Тома Савіч, колишній директор Zastava, каже, що нові митні тарифи будуть особливо важким ударом для Балканів. І це проблеми не тільки країн півострова, це неминуче спричинить скорочення виробництва в усій Європі і ймовірні звільнення працівників, відповідно.
Відчують нові вітри і виробники з Німеччини. Фахівці кажуть, що вони будуть особливо вразливі до нових митних тарифів, адже саме німецькі авто є флагманом на американському ринку.
Згідно з оцінками моніторингових сервісів, європейські та американські виробники машин можуть втратити сумарно до 17 відсотків річного прибутку, якщо Сполучені Штати запровадять анонсоване мито на імпорт для Європи, Мексики та Канади.
Так бачить Трамп
Трамп під час передвиборчої кампанії звинуватив європейських партнерів у нечесній торговельній практиці та крадіжках робочих місць у промисловості США.
«Вони не купують наші машини, вони не забирають нашу сільськогосподарську продукцію, не забирають нічого, – сказав Трамп під час передвиборної кампанії в жовтні. – Їм доведеться заплатити велику ціну».
І це серйозна загроза для європейських виробників. Ринок США є основним пунктом призначення для європейських легкових авто. За даними німецької онлайн-платформи Statista, яка спеціалізується на зборі та візуалізації даних, у 2023 році експорт до США приніс 42,5 мільярда доларів.
Для порівняння, вартість автомобілів із Америки, які були завезені до ЄС, за той же період – 7,8 мільярда доларів.
Під час перевиборчої кампанії, у вересні Трамп також заявив, що хоче, аби німецькі заводи стали «американськими автомобільними компаніями» і «будували тут свої заводи». Він додав, що готовий впроваджувати податкові пільги та зниження тарифів на енергетику, щоб залучити більше компаній для створення виробництва в США.
У 2016 році німецькі автовиробники уже раз отримували погрози від Трампа. Хоча того разу вони уникли і заборон на імпорт, і навіть 35-відсоткового мита, запропонованих Трампом, інвестувавши у збільшення виробництва в Сполучених Штатах. Але цього разу, загрози серйозніші, кажуть експерти.
Переломний момент
Нове мито, яке висить над галуззю, підвищує і без того значний тиск на європейську автомобільну промисловість. Оскільки вони нині прагнуть конкурувати на ринку електричних автомобілей.
Раніше, в 2023-му, ЄС ввів мита до 35 відсотків на електромобілі з Китаю, заявивши, що «несправедливо субсидовані» автомобілі дали їм можливість закріпитися на ринку.
Крім того, продажі електромобілів у ЄС впали, а деякі уряди скасували субсидії, спрямовані на стимулювання споживачів купувати автомобілі.
Численне зростання попиту на продукцію китайських компаній, таких як BYD, також призвело до того, що західні автомобільні бренди стабільно втрачають частку ринку в Китаї, зокрема Volkswagen бореться зі зниженням продажів.
У зв’язку з посиленням конкуренції з боку Китаю, падінням продажів удома та новим тиском з боку США багато європейських автовиробників стикаються з доволі безрадісними перспективами.
Існує також занепокоєння, що галузь може ще більше постраждати від торгових суперечок, якщо Брюссель відреагує на можливі тарифи США. Це може збільшити витрати споживачів як у Сполучених Штатах, так і в Європі та особливо вдарити по Німеччині, автомобільному гіганту континенту.
Німецький економічний інститут прогнозує, що якщо Трамп запровадить 20-відсоткові мита для ЄС, це може коштувати німецькій економіці до 192,5 мільярдів доларів протягом чотирьох років. Ці втрати також спричинять зміни у тих частинах Центральної та Східної Європи, які залежать від виробництва автомобілів. І загрожують наслідками економіці цілого ЄС.
2025-й – рік змін для європейських автовиробників
Окрім усього – починаючи з нового року, Європейський союз різко посилить свої правила щодо викидів вуглекислого газу автомобілями. З 1 січня 2025 року впроваджуються жорсткіші обмеження, вимагаючи, щоб середні викиди CO2 на кілометр для кожного нового автомобіля не перевищували 93,6 грама. Це на 19% менше, ніж цільовий показник поточного року. Це примусить автовиробників адаптуватися. І фактично зобов'язує їх підняти до 20% продажі електромобілів з нульовим рівнем викидів. На тлі падіння популярності електрокарів цього року –ці зобов'язання звучать як виклик. Але, як повідомляє Reuters, виробники, які не зможуть досягти цих цілей, зіткнуться з великими штрафами.
А в Україні, тим часом, стабільно росте попит на вживані авто
У серпні 2024 року український автопарк поповнили понад 25,7 тисяч вживаних легковиків, що були ввезені з-за кордону. У порівнянні з серпнем 2023 року – показник збільшились на 22%. Про це повідомляє «Укравтопром». Найбільша частка в цьому сегменті авторинку належала бензиновим авто – 46%, дизельним – 25%, електромобілі – 20%. Середній вік вживаних машин, що у серпні перейшли на українські номери, становить 8,6 року. А ось ринок нових авто – росте не так жваво. У жовтні, приміром, було куплено 5,8 тисяч нових легковиків, це всього на 1 відсоток більше за вересень, повідомляє «Укравтопром». Усього, з початку року, в Україні було зареєстровано 58,8 тисяч нових легкових авто, що на 19% більше, ніж за аналогічний період 2023-го.