Теракт Росії проти авіаліній? Що потрібно знати про звинувачення польського прем’єра

У липні 2024 року пакет несподівано загорівся на складі DHL у східному німецькому місті Лейпциг (архівне фото)

У липні 2024 року пакет несподівано загорівся на складі DHL у східному німецькому місті Лейпциг (архівне фото)

Звинувачення було прямим і серйозним: Росія готує терористичні акти проти неназваних цілей, використовуючи авіацію, заявив прем'єр-міністр Польщі.

«Я не буду вдаватися в деталі, можу лише підтвердити обґрунтованість побоювань, що Росія готувала акти авіаційного терору, не тільки проти Польщі, а й проти авіакомпаній по всьому світу», – заявив Дональд Туск на пресконференції 15 січня.

Хоча ця заява була шокуючою, коментар польського лідера не був випадковим: за останні кілька місяців зросла кількість підозрілих, тривожних, незрозумілих інцидентів. Деякі з них стосувалися міжнародних авіакомпаній і звинувачень, що Росія намагається закласти секретні вибухові пристрої у вантажні рейси, а деякі стосуються кораблів, які пошкоджують підводні кабелі.

У дедалі більшій кількості європейських столиць стає зрозуміло, хто є винуватцем і що відбувається: Москва веде тіньову кампанію проти Заходу.

Зростаюча серйозність проблеми була підкріплена звітами, що американські розвідники перехопили комунікації між російськими офіцерами військової розвідки, які обговорювали терористичний акт, а президент США Джо Байден дав розпорядження двом своїм топ-радникам із національної безпеки попередити російських посадовців.

Москва регулярно заперечує звинувачення Заходу в терористичних актах, враховуючи підпали, крадіжки, отруєння та напади на осіб на Заході.

Що ми знаємо

Минулого липня посилка, відправлена з Литви, несподівано загорілася на складі DHL у східнонімецькому місті Лейпциг, спричинивши пожежу. Пожежу швидко загасили; збитки були мінімальними. Це був не єдиний інцидент.

Тим часом за 1300 кілометрів на захід схожий пристрій загорівся на складі DHL у Бірмінгемі (Великобританія). Він був на літаку DHL. Також приблизно в той самий час пристрій вибухнув і загорівся на об'єкті транспортної компанії в Яблонові, неподалік від польської столиці Варшави. Пожежникам знадобилося дві години, щоб загасити вогонь.

Прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск на пресконференції у Варшаві, Польща, 15 січня 2025 року

Загалом три пожежі створили чітку тенденцію – хтось навмисно намагається ставити підпальні пристрої у вантажні рейси. Це змусило правоохоронні органи та розвідувальні агентства по всій Європі та Північній Америці бити на сполох.

Не тільки бомби

Підпалені посилки збіглися з іншою подією, що викликала підозри.

На початку 2024 року Армін Паппергер, генеральний директор німецького індустріального гіганта Rheinmetall, став об'єктом зірваної спроби вбивства, повідомили Financial Times, CNN і The New York Times.

Компанія є одним із найбільших виробників артилерійських і танкових снарядів у світі. Більш важливо, що з початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну в 2022 році компанія значно збільшила виробництво снарядів для України.

Американські посадовці проінформували Німеччину про змову, повідомляє The New York Times, що змусило німецькі розвідувальні служби подбати про безпеку Паппергера.

Також сталося кілька інцидентів на морі – переважно в Балтійському морі – коли різні судна пошкодили або порушили підводні телекомунікаційні чи енергетичні кабелі.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Рютте: НАТО посилить військову присутність у Балтійському морі після пошкоджень підводних кабелів

Минулого місяця фінська влада затримала танкер Eagle S, який прямував з Санкт-Петербурга (Росія) до Порт-Саїда (Єгипет). Влада пізніше з'ясувала, що судно потягло за собою якір і пошкодило кабель через Фінську затоку.

Хоча судно не було російським – воно мало прапор країни, відмінної від країни власника нафти – посадовці у Фінляндії та в інших місцях звинуватили його у приналежності до «тіньового флоту» Росії.

Це флот суден – деякі без позначок, багато з яких використовують інші прапори – яких Кремль, за повідомленнями, створив після вторгнення в Україну в 2022 році як спосіб обійти західні санкції.

Більшість російської нафти зараз продають за кордон через цей «тіньовий флот», повідомляють дослідники.

«Тіньовий флот» також може допомагати Росії проводити розвідку. В одному з повідомлень, опублікованих після затримання судна Eagle S, йшлося, що воно було оснащене «спеціальними пристроями для передачі та прийому, які використовувалися для моніторингу військово-морської діяльності».

«Цього року (2024 – ред.) в Європі сталося 500 підозрілих інцидентів, – сказав міністр закордонних справ Чехії Ян Ліпавський минулого місяця перед зустріччю міністрів НАТО. – До 100 з них можуть бути пов’язані з російськими гібридними атаками, шпигунством та операціями з впливу».

Міністр закордонних справ Чехії Ян Ліпавський

Що сталося після цього?

На початку місяця фінські органи влади заарештували судно Eagle S, визнавши його несправним. Інше китайське судно Yi Peng 3 зупинили та пізніше оглянули у міжнародних водах поблизу Данії та Швеції через підозру, що воно опустило якір і пошкодило два телекомунікаційні кабелі. Судно врешті-решт відпустили для продовження маршруту до Єгипту.

У жовтні, тим часом, прокуратура Польщі оголосила про затримання чотирьох осіб «за участь у міжнародній диверсійно-саботажній групі» і розшук іще двох.

«Діяльність групи полягала в саботажі та диверсії, пов’язаних із відправленням посилок, які містили замасковані вибухові речовини та небезпечні матеріали, через кур’єрські компанії до країн ЄС та Великої Британії. Вони самозаймалися або вибухали під час транспортування сушею та повітрям, – повідомила речниця. – Метою групи було також випробування каналу передачі таких посилок, які в підсумку мали відправити до США та Канади».

Нафтотанкер Eagle S видно на якорі біля порту Кілпілахті в Порвоо, у Фінській затоці, 7 січня 2025 року

Нафтотанкер Eagle S стояв на якорі в Фінській затоці 7 січня.

Натяки на ширшу змову

Томас Гальденванг, керівник німецької внутрішньої розвідки, також помітив значне зростання російської шпигунської та диверсійної активності в Німеччині.

Якби пакет у Лейпцигу, який зайнявся, загорівся під час польоту, сказав Гальденванг у вересні, «це призвело б до катастрофи».

Після серпня, коли американські та європейські чиновники почали співпрацювати з керівниками авіакомпаній для впровадження нових процедур огляду вантажів, президент США Байден наказав двом своїм провідним радникам – директору ЦРУ Вільяму Бернсу та раднику з національної безпеки Джейку Саллівану – зв’язатися з головними помічниками російського лідера Володимира Путіна та, за даними The New York Times, застерегти їх.

Американські розвідувальні агенції також отримали перехоплення розмов високопосадовців ГРУ, російського військового розвідувального агентства, які описували як підпалені посилки – що включали невеликі електронні споживчі товари – були тестом.

У жовтні 2024 року керівник британського контррозвідувального агентства MI5 Кен Маккаллум прямо звинуватив ГРУ, заявивши, що воно «проводить постійну операцію зі створення хаосу на вулицях Британії та Європи: ми спостерігаємо підпали, диверсії тощо. Небезпечні дії виконуються з усе більшою безрозсудністю».

Обурення

Попри відсутність деталей, заяви Туска, зроблені поряд із президентом України Володимиром Зеленським, були вражаючими через його статус: голова уряду, який публічно звинувачує Москву майже в тероризмі.

Вони також перегукуються із заявами інших західних посадовців, які підозрюють Росію у спробах вести «тіньову» кампанію – враховуючи диверсії, шпигунство та дезінформацію – по всій Європі та Північній Америці. Мета? Дестабілізувати Захід та послабити його підтримку України у її захисті від російської агресії.

Росія, зі свого боку, неодноразово та голосно заперечувала будь-яку причетність до пристроїв у авіавантажах чи пошкодження кабелів «тіньовим флотом». Речник Кремля Дмитро Пєсков назвав повідомлення про плани авіасаботажу прикладом «розмитої фальсифікації».

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Країни НАТО на саміті в Гельсінкі обговорять безпеку на Балтиці – Туск
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Фінляндія поки не пов’язує інцидент у Балтійському морі з будь-яким держорганом чи іншим суб’єктом – МЗС
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Фінляндія та Швеція повідомляють про виявлення якоря, який міг пошкодити кабель у Балтійському морі
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Після чергового інциденту в Балтійському морі ЄС заявив про посилення захисту підводних кабелів