Маловідомі відеоматеріали, переглянуті Російською службою Радіо Свобода, проливають світло на секретний військовий дослідницький центр, сумнозвісний своєю роллю в програмі Радянського Союзу з розробки біологічної зброї, який зазнав значного розширення після повномасштабного вторгнення Москви в Україну.
Кадри російських державних ЗМІ, зняті в січні 2024 року під час інспекції, яку проводив тодішній міністр оборони Сергій Шойгу, дають рідкісний шанс зазирнути всередину засекреченого об'єкта під Москвою, демонструючи обладнання та інфраструктуру, які, на думку експертів, є типовими для біологічних лабораторій, призначених для роботи з найнебезпечнішими відомими у світі патогенами.
У квітневому звіті про дотримання зобов'язань з контролю над озброєннями Державний департамент заявив, що Сполучені Штати «вважають, що Росія продовжує здійснювати програму з розробки наступальної біологічної зброї», тим самим порушуючи Конвенції ООН про заборону біологічної зброї. У доповіді конкретно згадується 48-й Центральний науково-дослідний інститут як приклад того, що Росія «інтенсивно модернізує інфраструктуру біологічної війни радянських часів, яка може підтримувати її сучасну наступальну програму».
Росія заперечує ці звинувачення. У квітневому інтерв'ю головній газеті Міністерства оборони Росії керівник об'єкта назвав його частиною російської «системи біологічного захисту», а міністерство представило його як такий, що має на меті розробку засобів захисту від патогенних мікроорганізмів для російських військових і населення.
Інститут, розташований поблизу мальовничого міста Сергієв Посад, опинився в центрі уваги нещодавньої публікації Washington Post, яка виявила, що за останні два роки на секретному об'єкті було зведено кілька нових будівель в рамках масштабного проєкту з реконструкції та будівництва.
Проаналізувавши супутникові знімки об'єкта, відомого як «Сергієв Посад-6», експерти повідомили Washington Post, що принаймні чотири будівлі мають ознаки біологічних лабораторій з максимальним рівнем безпеки, необхідним для роботи зі смертельно небезпечними патогенами, такими як віруси віспи та лихоманки Ебола.
Російська служба Радіо Свобода знайшла і проаналізувала відеозапис, на якому Шойгу, нинішній секретар Ради безпеки президента Володимира Путіна, оглядає об'єкт. Відеозапис був оприлюднений у січні Міністерством оборони і опублікований державними і дружніми для Кремля ЗМІ, в якому не було жодної згадки про біологічну зброю, що зберігається на цьому об'єкті.
У відеозаписі екскурсії, оприлюдненому Міністерством оборони і опублікованому державним інформаційним агентством ТАСС, було вилучено звук під час тієї частини репортажу, в якій Шойгу і його оточенню показують певні зони всередині комплексу, хоча в беззвучній частині видно обладнання, що нагадує біолабораторію підвищеної секретності.
Це, зокрема, велика циліндрична металева цистерна, оточена сходами, що нагадує обладнання для очищення стічних вод, яке зазвичай використовується в лабораторіях з високим рівнем біобезпеки.
Європейський експерт з біолабораторій високого рівня безпеки, який на умовах анонімності поспілкувався з Російською службою Радіо Свобода, сказав, що резервуар дійсно може бути частиною системи водоочищення. Резервуар має відносно невеликий об'єм, але, судячи з розташування сходів, більші резервуари з тієї ж системи могли опинитися поза кадром, сказав експерт. Незрозуміло, в якому саме корпусі 48-го Центрального науково-дослідного інституту перебував Шойгу під час зйомки.
На відео також видно шлюз – важливий бар'єр між закритим приміщенням і зовнішнім простором. Російський вірусолог Сергій Нетьосов розповів в інтерв'ю російській газеті «Известия», що Росія прийняла міжнародні стандарти будівництва високозахищених біолабораторій.
«Лабораторія для найнебезпечніших патогенів – це будівля в будівлі. Внутрішня будівля має свої вікна, зазвичай вони куленепробивні, з подвійним або потрійним склом. Ця внутрішня будівля є брудною зоною, де працюють з патогенами. Чиста зона – це зовнішня частина. Зараз всі у світі так будують», – каже Нетьосов.
«Чорні ящики»
Сергієво-Посадський об'єкт, створений за часів радянського уряду в 1954 році, є одним з трьох центрів, що входять до складу 48-го Центрального науково-дослідного інституту, який перебуває у розпорядженні Міністерства оборони Росії. У травні 2021 року Сполучені Штати запровадили санкції проти всіх трьох.
Радянські центри досліджували смертельні патогени, такі як бактерії чуми та сибірської язви, а також віруси, такі як віспа. Ця робота включала вивчення можливості зробити ці патогени більш заразними і стійкими до медичного втручання. Схожа робота велася і в інших країнах, включаючи США, Великобританію і Францію.
У 1975 році радянський уряд затвердив Конвенцію ООН про заборону біологічної зброї, хоча й відмовлявся визнати, що фактично працював над її розробкою.
Незважаючи на те, що Радянський Союз став учасником конвенції, він розширив свою секретну програму з розробки біологічної зброї, в якій були задіяні десятки тисяч людей по всій країні, а також призвів до спалаху сибірської язви, яка вбила десятки людей у Свердловську, нині відомому як Єкатеринбург, але в цьому радянські чиновники звинуватили зіпсоване м'ясо.
Подробиці про програму з'явилися завдяки радянським вченим, які перейшли на бік Заходу, зокрема Володимиру Пасічнику, директору одного з інститутів номінально цивільного агентства Радянського Союзу під назвою «Біопрепарат», який очолював розробку наступальної біологічної зброї в країні.
У 1989 році Пасічник перейшов на бік Британії, передавши детальну інформацію про діяльність «Біопрепарату» на Захід. У 1992 році, за кілька місяців після розпаду Радянського Союзу, президент Росії Борис Єльцин вперше публічно визнав цю програму.
У квітні того ж року Єльцин підписав указ, що вимагав приєднання до Конвенції про заборону біологічної зброї і повного припинення всіх робіт над програмою. Пізніше в 1992 році міністр закордонних справ Григорій Берденников визнав, що «наступальні біологічні програми» тривали в Росії до березня 1992 року.
Взаємні інспекції проводилися в 1990-х роках за тристоронньою угодою з Великою Британією і Сполученими Штатами. Але Росія ніколи не давала дозволу на перевірку Сергієво-Посадського центру або двох інших, що входять до складу 48-го Центрального науково-дослідного інституту, розташованого в Єкатеринбурзі та Кірові.
«Вони залишилися чорними скриньками для зовнішнього світу», – сказав Російській службі Радіо Свобода Ендрю Вебер, колишній помічник міністра оборони США з програм радіаційного, хімічного та біологічного захисту.
Вебер сказав, що, хоча «важко відрізнити оборонну роботу від незаконної наступальної», Сполучені Штати мають «надзвичайний збір розвідувальної інформації щодо 48-го Центрального науково-дослідного інституту, тому що для Заходу є пріоритетом знати, яка незаконна діяльність відбувається на цих об'єктах».
Західні уряди вважають, що Росія вже порушила Конвенцію про заборону хімічної зброї, учасницею якої вона є, отруївши «Новачком» колишнього офіцера російської військової розвідки Сергія Скрипаля в Англії в 2018 році і покійного російського опозиціонера Олексія Навального в Сибіру у вересні 2020 року. Переконливі докази пов'язують російські спецслужби з обома отруєннями.
Вебер назвав санкції, оголошені Державним департаментом США в травні 2021 року проти 48-го Центрального науково-дослідного інституту, «вершиною айсберга» «величезної кількості високоякісних розвідувальних даних», які підтверджують оцінку Вашингтона, що «Росія продовжує займатися на цих об'єктах незаконною діяльністю з біологічної зброї – наступальною діяльністю, яка заборонена».
У своєму квітневому звіті про дотримання зобов'язань Державний департамент заявив, що Сполучені Штати «оцінюють, що радянська програма не була ліквідована, а засвоєна Російською Федерацією, і що ця програма продовжується і розвивається».
Лабораторне обладнання для «бізнес-центру»
Хоча об'єкт у Сергієвому Посаді оповитий таємницею, він залишив слабкий публічний слід у відкритих джерелах, які проаналізувала Російська служба Радіо Свобода.
Фотографії та візуалізації будівель, зведених на об'єкті під час розширення за останні два роки, були розміщені на сайті компанії «Окна-Стар», що займається будівництвом фасадів на об'єкті. На сайті компанії проєкт названо «бізнес-центром».
«Проєкт був завершений вчасно, і замовник залишився повністю задоволений», – хвалилася «Окна-Стар».
Дані російських держзакупівель також свідчать про різке зростання витрат 48-го Центрального науково-дослідного інституту на лабораторне обладнання з кінця 2021 року, за кілька місяців до початку будівництва та реконструкції об'єкта.
Лише за останні три місяці 2021 року інститут витратив на обладнання більше, ніж за попередні п'ять років разом узяті. Російський уряд засекретив дані про військові закупівлі, починаючи з 2022 року.
Російська служба Радіо Свобода також знайшла у відкритих джерелах кілька патентів і наукових робіт Сергієво-Посадської та Кіровської філій 48-го Центрального науково-дослідного інституту, пов'язаних з підготовкою і розповсюдженням аерозольних форм патогенних мікроорганізмів.
Дмитро Прусс, молекулярний біолог зі США, який вивчив ці документи і патенти на прохання RFE/RL, заявив, що «в цивільному світі немає необхідності перетворювати патогени в ультрадисперсні і аерозольні форми».
Російський вірусолог, який побажав залишитися невідомим, сказав Російській службі Радіо Свобода, що він «не може уявити собі «цивільного» застосування патогенів в аерозольній і порошкоподібній формі, окрім як для знищення живої сили противника за допомогою хмари патогенів».
«Однак... ефективність такого аерозолю в реальних умовах сучасної війни дуже сумнівна. Ну, хіба що для знищення населення міст», – каже вірусолог.
«Майже гарантоване» створення біологічної зброї
Мілтон Лейтенберг, вчений Центру досліджень міжнародної безпеки при Школі публічної політики Університету Меріленда, назвав «вкрай прикрою помилкою» те, що західні фахівці не відвідали об'єкт у Сергієвому Посаді в рамках тристоронньої угоди в 1990-х роках.
«У нас була можливість вибрати три військові інститути або чотири лабораторії «Біопрепарату». І ми вибрали «Біопрепарат», тому що Пасічник розповів нам все дуже докладно, і ми, грубо кажучи, точно знали, де шукати», – розповів Радіо Свобода Лейтенберг, історик радянських програм з розробки біологічної зброї.
Лейтенберг вважає, що Росія «з великою ймовірністю» продовжує створювати біологічну зброю.
«Вже 25 років я входжу до складу неформальної експертної групи з біологічної зброї. До неї входять експерти з 11 країн, деякі з яких у минулому працювали на уряди своїх країн, деякі з них і зараз працюють на державній службі», – сказав Лайтенберг.
«Це не випадкові люди, вони працюють у цій сфері вже багато років», – додав він. «З цих 50 осіб, всі вони відповіли б на це питання однозначно «так». Лише двоє чи троє поставили б маленький знак запитання поряд з «так».
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Росія зруйнувала світову систему безпеки: експерти про загрози розповсюдження ядерної та біологічної зброї ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: «Заснована на дезінформації». В ООН відхилили російську резолюцію про біолабораторії в Україні