Чому Україна почала новий наступ в Курській області та чому саме зараз?

Український військовий проходить повз пошкоджену будівлю у Суджі Курської області Росії

Із серпня минулого року ЗСУ намагаються утримати територію, яку вони захопили в Курській області Росії, здивувавши західних союзників Києва та сам Кремль.

Тепер Київ розпочав новий наступ на Курському напрямку, тиснучи на російські війська, підтримувані північнокорейськими військовими. Останні відбили більш ніж половину території, захопленої Україною.

Незрозуміло, чому Україна веде нові наступальні дії в Курській області та чому зараз. Україна в скрутному становищі на багатьох напрямках уздовж лінії фронту. При цьому Росія переважає її озброєнням. У той час як сама Україна має серйозні проблеми з вербуванням і мобілізацією достатньої кількості людей, щоб поповнити свої виснажені лави, зазначають фахівці.

То навіщо витрачати мізерні ресурси на новий, можливо, мирний наступ? Експерти кажуть, що метою наступу може бути зміна наративу майже трирічної війни.

«Центр тяжіння України – це підтримка США. Будь-які успіхи, яких вона досягне всередині Росії, ускладнять новій адміністрації можливість назвати війну марною справою», – сказав Джон Нагл, професор Військового коледжу армії США.

Підвищити моральний дух

ЗСУ досягли обмежених успіхів після початку свого нового наступу 5 січня. І залишається незрозумілим, чи це удавана операція, спрямована на те, щоб спровокувати перекидання російських сил з інших напрямків на фронті, чи частина більшого контрнаступу.

Вторгнення України в Курській області у серпні розглядалося як спроба відтягнути російські війська зі східної України та уповільнити їх просування.

Але стратегія Києва значною мірою зазнала невдачі, оскільки Росія віддала перевагу просуванню на сході України. Москва також отримала допомогу від Північної Кореї, яка направила близько 11 000 військових в Курську область для підтримки російських військ.

Російські війська продовжили просування на сході України, захопивши у жовтні місто Вугледар. Зараз росіяни близькі до захоплення Покровська, важливого логістичного вузла в Донецькій області.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Бої біля Бердина на Курщині. Радіо Свобода верифікувало відео

Президент України Володимир Зеленський виступив на захист вторгнення в Курській області. Але військові експерти поставили цей крок під сумнів.

«Російські здобутки в околицях Покровська мають військове значення і політичну вагу; Курськ має менше військове значення», – сказав Нагл, підполковник армії США у відставці.

Тим не менше успіхи під Курськом можуть підвищити моральний дух українців і змінити наратив на полі бою в критичний момент війни. З кожним новим містом, захопленим Росією, серед українців зростав песимізм щодо шансів України.

Це також було б ударом по іміджу російського президента Володимира Путіна як «сильної людини, яка захищає Росію», – сказав Девід Сілбі, професор військових досліджень Корнельського університету.

Під час щорічної підсумкової пресконференції в грудні російський лідер Володимир Путін сказав, що не може назвати дати, коли Росія зможе витіснити українські війська з Курської області.

Сілбі сказав, що шанси України на успіх під Курськом вищі, ніж на сильно укріпленому східному фронті. Росія не тільки розгорнула більшість своїх сил на сході України, але й розгалужені лінії оборони.

«Наступ (на сході України – ред.) буде повільним, імовірно, з обмеженим успіхом і великими втратами, і це послабить українську оборону в цьому районі. Українські підрозділи вже сильно виснажуються на сході України. І я не думаю, що Зеленський хоче прискорити це», – додав Сілбі.

Україна має складнощі з рекрутингом до лав ЗСУ, що призводить до нестачі живої сили на 1000-кілометровій лінії фронту. Зараз найбільшою проблемою ЗСУ є дефіцит бійців, а не зброї, вважають експерти.

Сілбі каже, що не очікує, що український наступ на Курську триватиме довго, враховуючи обмеження в живій силі.

Переговорні позиції

Експерти кажуть, що метою нового наступу України на Курському напрямку також може бути посилення впливу Києва в будь-яких майбутніх мирних переговорах.

Нова операція під Курськом відбувається лише за два тижні до вступу на посаду обраного президента США Дональда Трампа. Трамп пообіцяв швидко припинити війну і раніше погрожував скоротити мільярдну військову допомогу США Україні.

На пресконференції 7 січня Трамп заявив, що сподівається завершити війну протягом шести місяців. Він сказав, що буде «важко» досягти мирної угоди між Росією та Україною, але додав, що сповнений рішучості «виправити ситуацію».

Раніше повідомлялося, що Трамп прагне заморозити конфлікт уздовж нинішньої лінії фронту, тобто будь-які досягнення будь-якої сторони до того часу посилять їхні позиції на переговорах.

«У певному сенсі я вважаю це першим залпом у мирних переговорах, який забезпечує Україну якомога сильнішою позицією та надає їй більше (територій – ред.) на обмін з Росією за столом переговорів», – сказав Сілбі.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Україна почала новий наступ на Курську область Росії. Яка мета?
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Що відомо про новий наступ ЗСУ в Курській області?
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: «Отримали по зубах»: чому Росія відклала наступ на Херсон? Фронт на півдні початку 2025 року
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: «Важлива розмінна монета на переговорах». Міжнародні оглядачі про наступ ЗСУ на Курщині