Кейс Гусинського: історія одного російського медіамагната і олігарха, якого Путін примусив виїхати з Росії

Володимир Гусинський народився у Москві 1952 року. Створив медіахолдинг і телеканал НТВ, спонсорував радіостанцію «Ехо Москви». Був головою Російського єврейського конгресу

У 1990-х роках російський бізнесмен Володимир Гусинський був власником ЗАО «Медиа-Мост» і телеканалу НТВ, який називали першим у Росії незалежним національним телеканалом. Там навіть критикували Володимира Путіна. І чим це скінчилося?

Радіо Свобода переглянуло сотні фінансових афідевітів, судових протоколів та сторінок електронного листування, а також інтерв’ю Гусинського з партнерами та друзями, що проливають світло на історію російського медіамагната і олігарха, який зараз жонглює боргами та судовими позовами, намагаючись зберегти свій бізнес, і водночас палить мости з давніми знайомими та колишніми партнерами.

Тож, розповідаємо...

12 грудня 2022 року о 8 годині ранку двоє агентів ФБР заїхали на своїй машині через ковані ворота у зелений район Грінвіча (штат Коннектикут, США) – ультразаможного передмістя Нью-Йорка, де мешкають магнати з Уолл-стріт і представники іноземних еліт.

Агентів провели в особняк площею у 1300 квадратних метрів, ціною 7 млн доларів, що належав людині, яка колись була однією із найвпливовіших фігур у Росії – Володимиру Гусинському.

Його тоді вдома не було і агентів зустріла дружина – Олена Константину. Вона пригадує, що була збентежена та здивована.

Під час одного з трьох візитів агенти ФБР розпитували Константіну та працівників будинку про стосунки Гусинського з Чарльзом Макгонігалом, агентом ФБР у відставці, який обідав у нього вдома щонайменше двічі. Також питали про Сергія Шестакова, колишнього дипломата і бізнес-партнера Макгонігала, який працював на Гусинського. Питали про російського мільярдера Олега Дерипаску та про Михайла Лесіна, екс-міністра друку Росії і засновника Russia Today, якого знайшли мертвим у готелі у Вашингтоні в листопаді 2015 року зі зламаною шиєю.

Володимир Гусинський. Фото: Олександра Данилюшина (ІТАР-ТАРС)

Пізніше агенти забрали комп'ютери та електронні пристрої Гусинського. Вони також обговорили раптове скасування американської візи Гусинського (технічно безвіз).

Приблизно через п’ять тижнів після візиту ФБР, 21 січня 2023 року, Макгонігал був заарештований федеральними агентами в міжнародному аеропорту імені Джона Кеннеді в Нью-Йорку за звинуваченням у спробі допомогти Дерипасці уникнути санкцій США. Шестаков був заарештований за тим же звинуваченням у своєму будинку в Коннектикуті.

Наступного дня, за словами Константіну та інших наближених, Гусинський покинув США, попрямувавши до Ізраїлю. З тих пір він кілька разів повертався до США за іншим паспортом, здебільшого для участі в судових розглядах у Коннектикуті у зв’язку з розлученням із Константіну, з якою він проживав тридцять років.

Повідомлення про візити ФБР з’явилися у і без того складний час для американсько-російських відносин. Ще з часів президентських виборів 2016 року, влада США попереджала про збільшення операцій зовнішнього впливу, а ФБР протягом кількох років помітно посилило контррозвідку та стеження, особливо за росіянами. Відомо, що і російські розвідувальні служби за останні роки активізували свою діяльність у Сполучених Штатах.

Колишній співробітник ФБР Чарльз Макгонігал, який очолював відділ контррозвідки агентства в Нью-Йорку, виходить з федерального суду Манхеттена після арешту за звинуваченням у порушенні санкцій США проти Росії. Нью-Йорк, США, 23 січня 2023 року. REUTERS/Andrew Kelly

Викриття ФБР збігаються у часі і з виром подій навколо мільярдера Гусинського, чия медіа-імперія формувала російський політичний світ у 90-х роках, поки, після приходу до влади Путіна, його не заарештували, змусили продати свою компанію і наказали залишити Росію.

В останні роки Гусинський пов'яз у купі судових позовів та інших судових процесів, до яких залученя десятки людей або компаній щонайменше в трьох країнах.

Наразі нічого не вказує на те, що сам Гусинський перебуває під кримінальним провадженням.

Макгонігал, агент ФБР, визнав себе винним в ухиленні від санкцій та відмиванні грошей і був засуджений до чотирьох років ув'язнення. Наступного місяця Шестаков постане перед судом за пов’язаними звинуваченнями.

Однак очевидно, що Гусинський викликав пильну увагу правоохоронних органів США, не кажучи вже про різкий гнів колишніх соратників.

Михайло Борщевський, який протягом двох десятиліть очолював супутникову телекомпанію «Інтер ТВ», що належить Гусинському, в судових документах звинуватив того у невиконанні обіцянки виплатити йому 500 тис. доларів (разом із боргами перед іншими співробітниками) з доходів від продажу шикарної квартири у Лондоні.

«Він шахрай. Він брехун. Він надзвичайно нечесний. Він режисер драми, тому він змінює своє обличчя, свою мову, свою поведінку, і він знає, як привабити людей, але йому не варто довіряти. Він шахрай. Він брехун. Він надзвичайно нечесний», – заявив Борщевський, згадуючи коротку ранню кар’єру Гусинського в радянському театральному виробництві.

Володимир Гусинський

Злет і падіння

У хаотичні роки після розпаду Радянського Союзу Гусинський перетворив консалтингову та банківську групу на медіа-імперію – «Медиа-Мост», до складу якої входив перший у Росії приватний телеканал.

НТВ був відомий критичним висвітленням Першої російсько-чеченської війни, де також транслювалися репортажі, в яких засуджувалося російських військових, порушення прав і ганебні моменти президента Бориса Єльцина.

Однак, у 1996 році Гусинський приєднався до когорти інших олігархів підтримаввиборчу кампанію Єльцина. Тоді отримана перемога додала Гусинському нового впливу в останні роки президентства Бориса Єльцина.

Але вже у червні 2000 року, всього через два місяці після того, як президентом Росії став Володимир Путін, Гусинського ув’язнили за звинуваченнями в шахрайстві, яке він і його прихильники назвали відверто політичними.

Через два місяці він погодився на угоду про продаж НТВ і його групи «Медиа-Мост» державному газовому гіганту «Газпром» за 300 млн доларів, плюс придбання боргу компанії.

Також Гусинський погодився покинути Росію назавжди. Людиною, яка передала йому цю «пропозицію» нового очільника Кремля, був Михайло Лесін.

Михайло Лесін

У наступні роки десь у своїх апартаментах в Іспанії, Тель-Авіві, Лондоні, не кажучи вже про американський Грінвіч, Гусинський виношував інший бізнес-план: створення телешоу для російської аудиторії.

Це мало шалений успіх: компанія під назвою New Media Distribution продала сотні годин транслювання програм російським каналам, а згодом українському каналу TVi (мовив з березня 2008 року по червень 2019 року), співзасновником якого був Гусинський.

Відіотека компанії зросла до тисяч найменувань: шоу, фільмів.

Але у 2014 році бізнес пішов нанівець. Росія анексувала український Крим, а у відповідь на це були запроваджені західні санкції проти російських компаній, політиків та олігархів.

Українські канали перестали купувати серіали. Сам Гусинський під санкції не потрапив, але санкції ускладнили перетікання грошових потоків.

Того ж року стався ще один удар: Лесін, який уже не був міністром преси Кремля, але зберіг керівну посаду в «Газпром-медіа», переуклав контракти Гусинського на серіали, скаржачись, за словами обізнаних у тій ситуації людей, що ті серіали занадто дорогі. Але вже до кінця 2014 року Лесіна звільнили з роботи в «Газпромі» за нез'ясованих обставин.

5 листопада 2015 року Михайла Лесіна знайшли мертвим у номері готелю у Вашингтоні. Офіційне американське розслідування стверджує, що він отримав травми голови та інших частин тіла, «спричинені падіннями», а також «гострою інтоксикацією етанолом».

Однак звіт паталоанатомів про розтин, із яким Радіо Свобода змогло ознайомитися ексклюзивно, зазначає, що у Лесіна була зламана під’язикова кістка, що буває при задушенні, але не коли людина впала і зламала собі шию. Тому тут виникають сумніви щодо офіційного пояснення.

Вже наприкінці 2018 року фінанси Гусинського перебували в жахливому стані, про що він згадував у судовій заяві, наданій у рамках судової боротьби за другий будинок у Гринвічі, яким Гусинський зараз володіє.

Заплутана боротьба, яка все ще триває, зосереджена навколо спроб Гусинського виселити давнього друга та колишнього бізнес-партнера Володимира Ленського. На запитання адвоката, коли у нього виникли проблеми з фінансами, Гусинський відповів ламаною англійською: «Переважно кінець 2018-го, я вже був дуже нещасливий. І 2019-ий».

Ухилення від санкцій

Інший візит до дому Гусинського, що стався за понад чотири роки до того візиту ФБР, пропонує ще одне з пояснень інтересу правоохоронних органів США до російського бізнесмена.

Наприкінці квітня 2018 року тією самою підїздною дорогою їхала інша машина, в якій перебували Тетяна Дяченко, молодша донька Єльцина, та її чоловік Валентин Юмашев.

Гусинський знав цих двох з 90-х років, коли використовував НТВ, щоб пожвавити виборчу кампанію Єльцина.

Колишній глава адміністрації президента Росії Валентин Юмашев з дружиною, донькою першого президента Росії, Тетяною Дяченко. Фото ІТАР-ТАСС/ Олексій Філіппов

Під час тригодинного обіду із традиційними російськими закусками та червоним вином (Гусинський їв стейк, а Дяченко рибу) розмова торкнулася кількох тем, згадує Константіну, зокрема питання санкцій США, накладених на Дерипаску всього за кілька тижнів до цього.

Ці санкції серйозно обмежили доступ Дерипаски до його активів на Заході.

У той час Олег Дерипаска, мільярдер, металургійний магнат, який мав проблеми з правоохоронними органами США та мав глибокі зв’язки з республіканцями, перебував у розпалі розлучення із донькою Юмашева – Поліною.

Юмашев і Дяченко (які бояться собак і просили вивести бультер’єра Фрейю із кімнати), згадує Константіну, цікавилися, чи може Гусинський допомогти зняти деякі з цих санкцій, щоб Поліна могла отримати частину грошей від врегулювання спору з її незабаром колишнім чоловіком.

Радіо Свобода зв’язалося із Дяченко та Юмашевим через Єльцин-центр, бібліотеку, присвячену колишньому президенту, проте ті відмовилися від коментарів.

Не є зрозумілим, чи робив Гусинський щось, щоб допомогти Дяченко і Юмашеву.

Але як ми вже знаємо, через кільк ароків арештують Макгонігала і Шестакова за змову про допомоу Дерипасці уникнути санкцій. І виникає питання: чи був зв’язок між цими подіями? І чи просто так ФБР шукало в Гусинського інформацію про Макгонігала і Шестакова.

У письмовій відповіді на три десятки запитань Радіо Свобода Гусинський підтвердив проведення зустрічі за обідом, але спростував, що там обговорювалася тема санкцій проти Дерипаски.

«Ми згадували минуле та обговорювали плани на майбутнє», – сказав він Радіо Свобода.

На сьогоднішній день правоохоронні органи жодного разу не висунули Гусинському звинувачень і офіційно не оголосили підозру. Але він мав давні особисті та професійні зв’язки як з Макгонігалом, як і з Шестаковим.

За словами Константіну, Гусинський часто хвалився тим, що у нього чудові зв'язки у Вашингтоні, і, зокрема, з ФБР.

Частково це пов’язано з тим, що Гусинський оплачував послуги ветеранської вашингтонської комунікаційної компанії APCO в 90-х роках, щоб пробитися в політичні кола США. Він був постійним учасником Національного молитовного сніданку, щорічної події для законодавців, лобістів і людей, які намагаються налагодити зв’язки зі столицею США.

Гусинський часто згадував Макгонігала у розмові, і Макгонігал обідав у будинку Гусинського принаймні двічі

Значно пізніше він познайомився із Макгонігалом, який працював головним агентом контррозвідки ФБР у нью-йоркському офісі Бюро, розслідуючи російське шпигунство та олігархів аж доо свого виходу на пенсію в 2018 році.

Гусинський часто згадував Макгонігала у розмові, і Макгонігал обідав у будинку Гусинського принаймні двічі.

Із Макгонігалом Гусинського познайомив Шестаков, який наприкінці 90-х працював на «Медиа Мост», а пізніше – на американський російськомовний канал Гусинського RTVi.

Натуралізований громадянин США, Шестаков пішов на пенсію у 1993 році. Раніше він працював у міністерствах закордонних справ СРСР і Росії. У 2010-х він працював уповноваженим перекладачем у федеральних судах США.

У деяких російськомовних колах Шестаков був відомий як посередник, кризовий менеджер і ловелас. Під час урагану «Сенді» у 2012 році, коли більшість районів Нью-Йорка постраждали від відключень електроенергії, Шестаков допоміг Гусинському знайти компанію, яка постачала б газ для живлення зовнішнього генератора в його особняку в Гринвічі. Як сказав Гусинський Радіо Свобода, Шестаков був на всіх вечірках з нагоди днів народження у будинку в Грінвіч.

Згідно з документами, поданими в рамках судового процесу в Коннектикуті, десь у 2017 році Шестаков отримав від компанії Гусинського корпоративну кредитну картку American Express. Протягом наступних двох років він накопичив десятки тисяч доларів виплат з картки, у тому числі тисячі доларів за квитки на хокейні ігри New Jersey Devils.

Гусинський каже, що не пам'ятає, за що були зроблені оплати

1 і 5 березня 2019 року Шестаков за допомогою цієї картки здійснив два платежі на загальну суму понад 58 тис доларів компанії, що належить старшому синові Гусинського. Незрозуміло для чого. Гусинський каже, що не пам'ятає, за що були зроблені оплати.

Тим часом десь у 2019 році, згідно з матеріалами американського суду, Шестаков і Макгонігал почали працювати над послабленням санкцій США щодо Дерипаски. В рамках цих зусиль вони представили американській юридичній фірмі високопоставленого помічника Дерипаски на ім’я Євген Фокін.

Під час допиту в 2022 році, за словами Константіну, агенти ФБР, які були з офісу бюро в Ньюарку, штат Нью-Джерсі, показали їй фотографію Макгонігала. «Мова йде не про вас», – сказали вони. Але точна причина зацікавлення агентів знайомими її чоловіка, як каже Константіну, залишалася їй незрозумілою.

Агенти також обговорювали скасування американської візи Гусинського в березні 2021 року (технічно програма безвізового режиму, відомою як Електронна система авторизації подорожей, ESTA). Гусинський був шокований, дізнавшись про це лише тоді, коли намагався сісти на рейс із Ізраїлю до Сполучених Штатів.

Гусинський зазначив, що йому ніколи не повідомляли про причину анулювання візи.

У своїх обвинуваченнях американські прокурори звинуватили Макгонігала і Шестакова в спробі допомогти Дерипасці обійти санкції США. Влада США також заявила, що Макгонігал найняли, щоб викопати негативну інформацію про конкурента олігарха. Макгонігал у вересні 2023 року визнав себе винним у приховуванні від ФБР своєї роботи для Дерипаски. У грудні того ж року його засудили до чотирьох років позбавлення волі.

Олег Дерипаска. Фото: Сергій Савостьянов/ТАРС.

Тим часом суд над Шестаковим має розпочатися вже наступного місяця, у лютому. Справу розглядатимуть у федеральному суді Манхеттена, хоча адвокати сперечаються з прокурорами щодо доступу до секретних документів.

Вони в тому числі борються за взяття під присягу Євгена Фокіна, який також працював на Гусинського в 90-х роках, перш ніж стати головним радником у холдинговій компанії Дерипаски En+. 6 січня американський суддя погодив взяття під присягу, яке попередньо має відбутися в Дубаї, хоча невідомо, коли саме це відбудеться.

Згідно з матеріалами суду, Фокін перебував під наглядом ФБР у липні 2019 року, а його американську візу було анульовано у 2022 році за розпорядженням бюро, яке стверджувало, що він був агентом російської розвідки.

У судових документах прокуратура США стверджувала, що Фокін був «необвинуваченим співучасником» Шестакова та Макгонігал.

На момент написання цього тексту санкції США щодо російського олігарха Олега Дерипаски залишаються у силі.

Санкції щодо En+ і алюмінієвого гіганта Rusal, яким він володів, були зняті в лютому 2019 року після того, як Дерипаска відмовився від часткового контролю над En+.

En+ не відповіла на численні електронні листи Радіо Свобода з проханням прокоментувати.

Гусинський сказав, що не пригадує зустрічі з Фокіним – у Сполучених Штатах чи деінде, – але сказав, що вона могла мати місце.

Національна прес-служба ФБР, до якої звернулося Радіо Свобода, відмовилася від коментарів. Прес-офіцер польового офісу бюро в Ньюарку, штат Нью-Джерсі, не відповів на голосові повідомлення з проханням прокоментувати.

Адвокат Шестакова не відповів на електронні листи Радіо Свобода з проханням прокоментувати. Адвокат Макгонігал Сет ДюШарм заявив, що його клієнт був недоступний, щоб говорити.

Російські діячі: Єгор Яковлєв, Володимир Гусинський (в центрі), Аркадій Вольський. Росія, 90-ті роки 20 століття

Борги та суперечки

Повний перелік фінансових проблем Гусинського невідомий. Але йогосвідчення під присягою, судові протоколи та інтерв’ю з партнерами вказують, що його борги є значними та складними.

Існують десятки судових позовів і пов’язаних із ними судових процесів, які тривають або нещодавно були вирішені.

Він ніколи не був хорошим бізнесменом
Кагаловський

Костянтин Кагаловський, колишній юрист вже неіснуючої нафтової компанії ЮКОС, у партнерстві з Гусинським у 2008 році заснував український розважальний канал під назвою TVi.

Ці двоє опинилися у тривалій судовій боротьбі за контроль над каналом і за гонорари, які TVi платив за трансляцію серіалів виробництва продюсерської компанії Гусинського. Суд штату Нью-Йорк постановив, що Кагаловський неправомірно відібрав у Гусинського контроль над каналом. Пізніше в 2013 році канал був захоплений урядовими інсайдерами, а через три роки його позбавили ліцензії на мовлення.

Фінансовий стан Гусинського, за словами Кагаловського, погіршився після того, як Лесін переглянув російські телевізійні контракти на серіали Гусинського, що призвело до його нинішнього скрутного становища.

«Коли ми працювали разом, було зрозуміло, що він ніколи не був хорошим бізнесменом», – каже Кагаловський.

Серед інших судових суперечок, в які втягнутий Гусинський, є такі:

  • Люксембурзький банк, який належить іншому російському олігарху Володимиру Євтушенкову, у 2022 році виграв у британському суді позов проти Гусинського та його адвокатів щодо боргу в 10 млн доларів, які не виплатив Гусинський. У серпні 2024 року лондонський суд заявив, що Гусинський ухилявся від сплати грошей за судовим рішенням, використовуючи «нечесну або підступну схему».
  • Лондонська агентка з нерухомості, уродженка Росії, подала на Гусинського до суду в США та Британії, звинувативши його в тому, що той не погасив борг у понад 230 тис. доларів, включаючи позикові відсотки. Принаймні два чеки Гусинського, які той їй виписав, були відхилені. Нібито через технічні причини. Але тепер це розглядає суд.
  • Банк Коннектикуту подав до суду на Гусінського, звинувативши його в несплаті іпотеки на 4,3 млн доларів на другий будинок у Гринвічі, який він купив у Ленського, дозволивши Ленському та його дружині продовжувати там жити. Пізніше Гусинський намагався виселити Ленського, який, у свою чергу, намагався таємно викупити непогашену іпотеку. Справа триває.
  • Олександр Железняк, російський банкір, який втік до Сполучених Штатів у 2015 році після звинувачень у шахрайстві, заявив, що син Гусинського, Ілля винен йому понад 500 тис. доларів. Ці гроші, як він стверджує, нібито зрештою були передані самому Гусинському. Справа триває.
  • Колишній старший інженер телерадіомовлення успішно відсудив у Гусінського понад 125 тисяч доларів заборгованості, а потім виграв ухвалу суду про накладення застави на будинок у Коннектикуті, який належить сину Гусінського. Боротьба за заставу триває.
  • Корабельня у Флориді подала до суду на Гусинського за несплачену плату понад 400 тис. доларів за обслуговування та зберігання 43 метрової розкішної моторної яхти вартістю 8,4 млн доларів з «інтер’єром із дерев’яних панелей, п’ятьма мармуровими ванними кімнатами (кожна з місткими ваннами), приладами з нержавіючої сталі, розкішною їдальнею... і пишною головною палубою». Пізніше капітан яхти та екіпаж приєдналися до позову, вимагаючи сотні тисяч доларів невиплаченої зарплатні. Справа перебуває на розгляді.
  • Орендодавець офісної будівлі в Коннектикуті виграв суд проти Гусінського щодо стягнення 143 тис. доларів США несплаченої орендної плати.
  • Американський гігант фінансових послуг American Express подав до суду на Гусінського за сотні тисяч доларів несплаченої заборгованості за кредитною карткою, які накопичили він та його партнери. Гусинський не оплатив багаторазово чеки при здійсненні платежів. Зрештою борги були погашені.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: «Епідемія самогубств... разом із сім'ями»: чому російська еліта боїться іти проти Путіна?
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Bloomberg: олігарх із РФ виплатить уряду Британії 750 тисяч фунтів через справу про ухилення від санкцій
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Співучасники агресії Путіна: російські олігархи відповідають за війну в Україні