Як за допомогою TikTok проросійський кандидат здобув перемогу у першому турі виборів президента Румунії?

Келіна Джорджеску звертається до румунів напряму – у постах на Tik Tok з передвиборчими меседжами.

Сімона Карлуґеа та Тоні Веселовскі

БУХАРЕСТ – Навіть після підрахунку всіх голосів, експерти все ще чухають потилиці через несподівану перемогу Келіна Джорджеску в першому турі президентських виборів у Румунії.

Маловідомий ультраправий діяч збив із пантелику опитування та експертів, здобувши перемогу на виборах 24 листопада, випередивши фаворитів, включаючи лівого прем’єр-міністра Марчеля Чолаку з Соціал-демократичної партії, домінуючої політсили Румунії протягом десятиліть.

Успіх Джорджеску значною мірою завдячує його кампанії у соціальних мережах, яка, вочевидь, пройшла повз увагу багатьох експертів. У той час як він був присутній на Facebook і YouTube, він провів вправну кампанію в TikTok, заручившись підтримкою і налагодивши зв'язок з багатомільйонною молодою аудиторією.

Орієнтація на молодих виборців

Хоча більшість користувачів TikTok дивляться його заради розваги, багато людей, особливо молодь, також дізнаються там новини. За даними Pew Research Center, у Сполучених Штатах близько половини користувачів TikTok віком до 30 років кажуть, що використовують його для того, щоб бути в курсі політики та новин.

Як і в інших країнах, популярність TikTok стрімко зросла в Румунії. У лютому 2019 року налічувалося лише 175 000 користувачів TikTok у віці від 14 до 65 років. На початок 2024 року ця цифра зросла до 8,97 мільйона користувачів.

Багато з головних претендентів на посаду президента Румунії мають акаунти в TikTok, в тому числі Чолаку і прозахідна ліберальна діячка Єлена Ласконі, кандидатка, з якою Джорджеску зустрінеться у другому турі президентських виборів 8 грудня. Але, схоже, лише Джорджеску зміг розкрити весь потенціал цієї соціальної мережі, що належить китайській компанії ByteDance.

Багато хто з виборців Джорджеску є молодими людьми. У своєму дописі на Facebook соціолог Ремус Стефуряк повідомив, що дані голосування вказують на те, що «31% молодих людей у віці 18-24 років проголосували за пана Джорджеску, на відміну від лише 8% виборців у віці понад 65 років». Стефуряк також додав, що виборці у віці до 44 років були більш схильні голосувати за Джорджеску, порівняно з виборцями, старшими за 45 років.

Джорджеску скористався розчаруванням виборців через інфляцію і корупцію, звинуватив ЄС і НАТО у більшості негараздів країни і заявив, що на «суверенітет» Румунії зазіхають. Він також назвав національними героями Іона Антонеску, фактичного лідера Румунії під час Другої світової війни, який був засуджений до смертної кари за участь у Голокості в Румунії, та Корнеліу Зеля Кодряну, довоєнного лідера «Залізної гвардії» – одного з найжорстокіших антисемітських рухів Європи.

Протягом своєї передвиборчої кампанії він регулярно критикував членство країни в НАТО і ЄС, а також підтримку України в її боротьбі з російськими військами. У телевізійному інтерв'ю за кілька днів до президентських виборів 24 листопада Джорджеску закликав припинити допомогу Україні.

Рецепт успіху у TikTok

Один з його найпопулярніших кліпів на TikTok містив неправдиві твердження про те, що українські діти-біженці отримують більше державної допомоги, ніж румунські діти.

«Ви знаєте, скільки коштує допомога на дитину в Україні? А що йому пропонує Румунія, румунська держава? Я вам скажу – 3 700 леїв ($780), а для румунської дитини така ж допомога становить 248 леїв у тому ж віці», – сказав Джорджеску у відеоролику в TikTok, опублікованому 5 листопада. Пізніше фактчекери виявили, що це неправдива інформація.

Джорджеску просував фейкову новину у передвиборчому шоу на румунському ТБ. Пост на його акаунті в TikTok став вірусним.

Незважаючи на неправдиву інформацію, відео в TikTok, яке є фрагментом довшого інтерв'ю Джорджеску на державному телебаченні, стало популярним, отримавши 5,1 мільйона переглядів і понад 213 тисяч вподобань.

За словами Драгоша Станка, медіаексперта з Румунії, Джорджеску більше, ніж будь-хто з його опонентів, покладався на TikTok, щоб донести свої меседжі до аудиторії.

«Келін Джорджеску ідеально підходить для цифрових медіа, особливо для TikTok. Продавайте мрію, продавайте бачення», – сказав він в інтерв'ю румунській службі Радіо Свобода.

«Соціальні мережі були створені не для того, щоб інформувати нас, а для того, щоб перетворювати нас на покупців.... І об'єктом продажу також можуть бути ідеї. І пан Джорджеску продає ідеї, які користуються успіхом у соціальних мережах», – додає експерт.

Створений восени 2022 року акаунт Джорджеску в TikTok зараз має 260 тисяч підписників і 3,6 мільйона вподобань.

Однією з його найуспішніших стратегій було брати уривки з інтерв'ю, які він давав деінде, часто на телебаченні, і розміщувати кліпи з них на TikTok.

Інтерв'ю на каналі Digi24 від 13 листопада набрало трохи більше як 70 тисяч переглядів на сайті видання, але кліп з того ж шоу, розміщений Джорджеску в TikTok, набрав 4,1 мільйона переглядів.

Я балотуюся у Румунії, а не в Україні. Ні моїх прихильників, ні румунський народ не цікавлять ні Путін, ні Україна
Келін Джорджеску

«Я балотуюся у Румунії, а не в Україні. Ні моїх прихильників, ні румунський народ не цікавлять ні Путін, ні Україна. Їх цікавить Румунія. Давайте зробимо це, нехай буде добробут, нехай ми будемо щасливі, нехай буде стабільність, нехай буде безпека», – сказав Джорджеску в кліпі, який зібрав на TikTok 241 тисячу вподобань, 14 тисяч поширень і майже 8 тисяч коментарів.

В іншому TikTok-відео з того ж телеінтерв'ю Джорджеску ухиляється від відповіді на запитання про його ставлення до Путіна. «Я бачу, що ви дуже наполягаєте на цьому питанні. Чому ви не наполягаєте на проблемах румунського народу? Чому ви не наполягаєте на проблемі бідності, на проблемі людей з інвалідністю, на проблемі людей, які продають нирку?» – сказав Джорджеску у відео, яке набрало 3,1 мільйона переглядів на TikTok.

Добре скоординована кампанія

Окрім оприлюднення своїх політичних поглядів, Джорджеску також використовував TikTok, щоб публікувати відео, де він відвідує церкву, займається дзюдо і бігає на треку, очевидно, намагаючись відшліфувати свій імідж богобоязного християнина.

Щоб його кліпи в TikTok побачила якомога ширша аудиторія, Джорджеску закликав своїх підписників ділитися ними та просувати їх за допомогою хештегів, що містять його ім'я.

У межах добре скоординованої кампанії короткі відео з висловлюваннями Джорджеску були поширені тисячами інших акаунтів, деякі з яких містили його ім'я в назві, а інші просто публікували пости з хештегом #călingeorgescu.

Хештеги та ключові слова з ім'ям ультраправого популіста почали з'являтися, як сніжний ком, з наближенням першого туру президентських виборів.

Після того, як румунський TikTok бомбардували запитом «Келін Джорджеску», соціальна мережа почала автоматично доповнювати його ім'я в рядку пошуку, що є стандартною практикою TikTok з використанням популярних і трендових ключових слів.

Досі ця стратегія спрацьовувала для аутсайдера Джорджеску. Питання для багатьох румунів полягає в тому, чи спрацює вона знову 8 грудня, коли він зустрінеться з Ласконі у другому турі.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: У Румунії відбулися протести проти проросійського переможця першого туру виборів президента
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Медіа: депутатка Європарламенту хоче викликати гендиректора TikTok через вибори в Румунії
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Проти підтримки України. Що відомо про переможця першого туру виборів президента у Румунії