Зберегти історію Майдану. Умови приватизації готелю «Україна» потребують громадської уваги

Готель «Україна» (на задньому плані) під час Революції гідності

Ольга Сало

(Рубрика «Точка зору»)

Нещодавно стало відомо, що готель «Україна» заплановано передати у приватну власність і невдовзі об’єкт буде виставлений на аукціонні торги.

Адреса готелю – алея Героїв Небесної Сотні, 4. Як і Міжнародний центр культури і мистецтв Федерації профспілок України (Жовтневий палац), будівля готелю «Україна» опинилася в самій гущі переломної для історії України події – Революції гідності (зокрема – розстрілів Небесної Сотні 20 лютого 2014 року).

Будівля, яка стала прихистком і медичним пунктом для поранених майданівців. Місце, куди приносили тіла загиблих Героїв Небесної Сотні. Стіни, які досі зберігають сліди куль, випущених беркутівцями по мирних протестувальниках. Врешті, місце, звідки зроблені важливі відеозаписи, які згодом були долучені як докази у справах Майдану.

Двері готелю «Україна», кінець лютого 2014 року. На прикріпленому аркуші список загиблих майданівців, яких принесли сюди з вулиці Інститутської

Тож після Євромайдану будівля готелю «Україна» отримала охоронний статус і нині входить до складу пам’ятки історії України місцевого значення «Місце бойових дій та масової загибелі громадян в районі вулиці Інститутської у місті Києві під час акцій протесту у лютому 2014 року» (охоронний № 946-Кв, наказ Міністерства культури України від 15.10.2014 року № 869).

Пам’яткоохоронний статус накладає певні обмеження і обов’язки на майбутнього власника і користувача, тож вони повинні бути зазначені, як обов’язкова умова подальшої експлуатації будівлі.

Люди роками приносять квіти і лампадки до постріляного фасаду готелю «Україна»

Слідчі дії на фасаді готелю «Україна»

Є ще один момент, який важливо врахувати майбутньому власнику. Заїзд до готелю «Україна» зараз здійснюється згори, з боку урядового кварталу через територію меморіалу. Проте алея Героїв Небесної Сотні має залишатися пішохідною. У пошуку компромісного рішення в архітектурному проєкті майбутнього Меморіалу Героїв Небесної Сотні передбачено можливість заїзду до готелю з боку майдану Незалежності, але наскрізний проїзд є неможливим, а отже, територія однаково залишається пішохідною.

Сьогодні ж, поки будівництво Меморіалу заблоковано, Музей Майдану постійно бореться з незаконним паркуванням на місці загибелі людей – сусідство з урядовим кварталом, блокування заїзду до нього блокпостом перетворює будь-яку протидію паркуванню та постійні скарги в поліцію у сізіфову працю. З огляду на цей досвід, щойно відкриють можливість заїзду до готелю «Україна» з боку майдану Незалежності, зберегти пішохідний статус вулиці без побудованого Меморіалу стане неможливо, адже формальні заборони для відвідувачів урядового кварталу не завжди працюють.

Отже, щоб уникнути непорозумінь у майбутньому, потенціальний покупець має сповна розуміти всі виклики та бути готовим до конструктивного діалогу.

Музей Майдану постійно бореться із паркуванням на алеї, проте єдиний дієвий механізм – цілковите перекриття дороги і чітке регламентування проїзду до готелю

Перебування готелю «Україна» в центрі Києва є комерційно перспективним. Проте ця будівля й територія накладає й певні зобов’язання. Важливо, щоб новий власник розумів не просто підприємницьку цінність локацій, але й усвідомлював, що сьогодні це частина нашої історичної спадщини, яка досі відгукується у сотень тисяч українців особистою історією.

Готель «Україна» (на задньому плані) під час Революції гідності

Збереження пам’ятки «Готель «Україна» не можна покладати на добру волю майбутнього власника. Це відповідальність насамперед держави, але також і суспільства. Як показує досвід, саме громадська увага є головним фактором для розпорядника пам’ятки.

Тож тримаймо руку на пульсі!

Готель «Україна» (на задньому плані) під час Революції гідності

Ольга Сало – заступниця генерального директора з розвитку та культурно-просвітницької роботи Національного меморіального комплексу Героїв Небесної Сотні – Музею Революції гідності

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Побиття студентів на Майдані: посадовцю РНБО часів Януковича повідомили про ще одну підозру в держзраді
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Злочини проти Майдану: ДБР за 4 роки передали до суду 117 справ
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: 20 лютого 2014 року. Розстріли на Майдані. Біль не стихає, родини очікують на судові вироки