У жовтні 2024 року Росія зазнала рекордних втрат військової техніки за останні два роки війни. 695 одиниць бронемашин, літаків, гелікоптерів та інших ресурсів було знищено, пошкоджено, покинуто на полі бою або захоплено лише за один місяць – це дані проєкту військової аналітики Oryx.
Більше техніки, ніж за цей жовтень, російська армія втрачала рівно два роки тому під час відступу з Харківської області. Звідки такі великі цифри? У чому причина настільки масштабних втрат? Пояснюють Донбас Реалії (проєкт Радіо Свобода).
Наприкінці жовтня – на початку листопада Росія розвинула темпи наступу в Україні: супротивник спалює величезну кількість ресурсів, щоб захопити кілометри української території та йде в наступ у Курській області. Якщо влітку РФ по всій довжині фронту перейшла винятково до піхотних атак, то восени відновила застосування важкої техніки. Передусім колонами агресор штурмує Курахівський напрям.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Війська РФ вже за кілометр: як виживає МирноградВтрати російської армії зараз: цифри
Серед майже 700 одиниць російської втраченої техніки за минулий місяць: 253 БМП, 103 танки, 41 БТР, чотири літаки (два Су-25 та два Су-34), один гелікоптер (Мі-28), свідчать підрахунки Oryx.
Лише за 2 листопада російська армія втратила 206 одиниць техніки. OSINT-аналітик Andrew Perpetua у соцмережі X (колишній твітер) підрахував, що це 55 одиниць транспорту, мотоциклів і квадроциклів, 7 вантажівок, 4 БТР, 35 БПЗ, 13 танків, 36 артилерійських знарядь, 22 засобів спостереження і комунікації, включно зі старлінком. У цей же день Україна втратила в боях 49 одиниць техніки, тобто уп'ятеро менше.
Щоденні зведення українського Генштабу дають змогу побачити картину: лише за попередню добу російська армія втратила 6 танків, 11 броньованих машин, 20 артилерійських систем, 57 БПЛА і 55 одиниць автомобільної техніки.
Судячи із статистики Генштабу, у жовтні агресор втратив 923 бойові броньовані машини і 2417 одиниці автомобільного транспорту – і це рекордні показники.
«У будь-якому разі рівень і катастрофічність російських втрат очевидна. Але скільки тих самих російських ресурсів і резервів ще залишається – складно припустити», – каже в ефірі Радіо Донбас.Реалії військовий аналітик і ексречник штабу АТО Владислав Селезньов.
Також серед пошкодженої техніки – 1184 одиниці ствольної артилерії, 40 реактивних систем залпового вогню, 31 комплекс ППО і 279 танків.
На думку військово-політичного оглядача групи «Інформаційний спротив» Олександра Коваленка, ці цифри свідчать, що Росія виснажила власні запаси танків, а ті, що перебувають в строю, намагаються максимально економити. У той час ББМ у кількісному співвідношенні більше, тому їх частіше використовують під час механізованих штурмів.
Кількість пошкоджених ППО, зауважує Коваленко, – середньостатистичний показник, але він показує, що військово-промисловий комплекс Росії не в змозі компенсувати втрати ані виробництвом нових систем, ані відновленням.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Яке завдання ставить Росія солдатам КНДР? Ось що відомо Центру протидії дезінформації при РНБОПро що це свідчить?
Росія не може швидко виробляти нові види озброєння, втім, поспішає захоплювати нові території, поки українська армія не отримала технічне підсилення від партнерів – на такій думці сходяться військові експерти восени 2024-го.
РФ не може вивозити на поле бою нові танки Т-72, за винятком модернізованих раніше моделей Т-72М3 або залишків Т-72Б, каже в ефірі Радіо Донбас Реалії експерт із бронетанкового озброєння Микола Саламаха.
Протягом місяця Росія може ремонтувати та оновлювати не більше сотні танків Т-80Б, Т-72Б, Т-72А, а також модифікованих ще радянських машин Т-80БВ, Т-82Б3.
«Єдине, що зрідка з’являється нове, ті танки, які виробляє Росія, – це Т-90М. Але, знову ж таки, росіяни демонструють кадри про чергове звершення: завод відвантажив партію танків Т-90М, їх відправили ешелоном. Починаємо рахувати, а там 6 платформ, на яких 6 або 10 танків. І коли починаєш розуміти, що ці 6 танків – результат праці за місяць, а 10 танків – результат праці за два місяці, то усвідомлюєш, що не все так страшно», – каже Саламаха.
Кремль явно готовий проміняти техніку та війська на територію, пише видання Forbes. Прикладом цієї тактики медіа називає наступ російських підрозділів на село Іллінка, що на північ від Вугледару.
Протягом двох тижнів російська армія тисне на українських військових, маючи перевагу в кількості бійців і в техніці. Зрештою у спробах захопити Іллінку росіяни втратили десятки бронетранспортерів МТ-ЛБ і сучасних заводських БМП-3. Коли вони почали закінчуватися, на полі бою з’явилися старіші моделі.
Військовий і журналіст Станіслав Асєєв каже, що це – тактика «мішка»: російська армія обходить українські позиції з трьох сторін і залишає вузьке «горло» для відступу.
«Думаю, противник поспішає реалізувати свою чисельну матеріально-технічну перевагу в якісь територіальні надбання», – так характеризує готовність російської армії йти на масштабні втрати техніки і ресурсів Владислав Селезньов.
Противник має колосальну перевагу. Тому він поспішаєВладислав Селезньов
На думку ексречника штабу АТО, інформація про те, що Україна отримає від західних партнерів 200 броньованих машин типу Stryker свідчить про посилення бригад, які у перспективі можуть створити серйозну конкуренцію на полі бою російські армії.
«Так, буде використано певну кількість часу, щоб цю техніку освоїти, вивчити, провести бойове злагодження, проте – це посилення. Зараз говорити про паритет у бронетехніці та засобах артилерійської поразки, особливо в авіаційному компоненті, поки не доводиться. Противник має колосальну перевагу. Тому він поспішає», – додає Селезньов.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Росія прагне витіснити ЗСУ із Курської області, зосередила там близько 45 тисяч військових – СирськийЯкщо російське військове командування ігноруватиме ситуацію з високими втратами, наступні кілька місяців будуть не менш урожайними на втрати російських військ, припускає оглядач групи «Інформаційний спротив» Олександр Коваленко.
«Очевидно, що до кінця року інтенсивність наступу окупаційних військ не знизиться, а це означає, що цей показник втрат триматиме високу планку щонайменше в найближчі 2-3 місяці», – пише Коваленко.
Втім, Владислав Селезньов підкреслює: російська армія має колосальну перевагу в техніці й ресурсах, порівняно з українською, це потрібно враховувати.
Те, що вони зараз готові, у тому числі бездумно використати ці ресурси, щоб захопити хоч якісь ділянки території України – це очевидноВладислав Селезньов
«Після прорахунків, коли наша розвідка стверджувала, що на початок жовтня російський наступальний потенціал буде вичерпаний, я вкрай обережний навіть у припущеннях, скільки у росіян залишилося ресурсів, з урахуванням того, що вони активно наступають, щонайменше на семи ділянках фронтах. Причому роблять це досить ефективно. Складається відчуття, що ресурси вони все ще мають. Наскільки великі запаси у росіян – не беруся говорити. Але те, що вони зараз готові, у тому числі бездумно використати ці ресурси, щоб захопити хоч якісь ділянки території України – це очевидно», – каже він.
Військовий аналітик і ексречник штабу АТО наголошує: щойно російські бійці захоплюють нові рубежі та позиції, вони окопуються, створюють інженерні фортифікації.
«Це все – наша реальність, у якій супротивник все ще має ресурс, намагається трансформувати ці свої ресурсні переваги на територіальні придбання», – каже він.
ОСТАННІЙ ВИПУСК РАДІО ДОНБАС.РЕАЛІЇ:
Ми працюємо по обидва боки лінії розмежування. Пишіть нам на пошту Donbas_Radio@rferl.org, у фейсбук, телеграм або вайбер за номером +380951519505. Якщо ви пишете з окупованих територій, ваше ім'я не буде розкрите.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: СЗЧ: чому військовослужбовці кидають армію і як вирішити проблему?