Іван Гребенюк
Спершу (у травні) Міністерство закордонних справ В'єтнаму відклало заплановану зустріч з високопосадовцем ЄС через можливий візит до Ханоя російського президента – мова мала йти про санкції проти РФ. Сьогодні ж президент В'єтнаму То Лам підписує документ про «подальше поглиблення всеоб'ємного стратегічного партнерства в контексті 30-річчя реалізації російсько-в'єтнамського договору про основи дружніх відносин».
Наскільки привернули світову увагу ці домовленості, зважаючи на попередні кроки В'єтнаму до тепліших стосунків зі США?
Чи знову розквітнуть стосунки між Росією та В'єтнамом, як у часи «холодної війни»?
Аналіз від телеканалу «Настоящее время», створеного Радіо Свобода з участю Голосу Америки.
Приліт Володимира Путіна до В'єтнаму – фінальна точка його триденного турне за межами Росії. У В'єтнамі у Путіна були заплановані переговори з усією четвіркою керівників країни: президентом, генеральним секретарем Центрального комітету Комуністичної партії, прем'єр-міністром та головою Національних зборів.
До цього Путін перебував у КНДР, де серед іншого було укладено угоду про взаємну допомогу у разі війни. Кім Чен Ин підтримав Володимира Путіна у війні проти України.
У Вашингтоні неоднозначно відреагували на закордонні поїздки російського президента, який перебуває в міжнародному розшуку.
Старший директор з питань Європи Ради національної безпеки Білого Дому Майкл Карпентер заявив: Путін збирає коаліцію.
А Американський інститут вивчення війни написав: Путін формує альтернативу НАТО.
У В'єтнамі Путін уже вп'яте. Попередній візит відбувся у 2017 році. А перед ним у 2013-му.
А у 2023 році глава уряду В'єтнаму Фам Мінь Тінь публічно заявив: його країна не підтримує санкції проти Росії та її міжнародної ізоляції.
Західна преса серед цілей Путіна у В'єтнамі називає переговори щодо постачання озброєння та участь В'єтнаму у так званих сірих схемах імпортозаміщення. Є й довгострокова мета – реанімація військово-морської бази у Камрані та організація тимчасового базування сил ВМФ Росії на морському узбережжі В'єтнаму.
Володимир Путін прилетів у Ханой просто з Пхеньяну. Кім Чен Ин особисто проводжав його в аеропорту. Однією з головних новин за підсумками візиту є публічне схвалення Північною Кореєю повномасштабної агресії Росії проти України. В уряді КНДР дії російської армії назвали «підтримкою стратегічної стабільності та балансу у світі».
Оборонний пакт вельми двозначний. Він наголошує, що обидві сторони хочуть протистояти СШАЕдвард Хавелл
Путін і Кім Чен Ин підписали договір про взаємну допомогу у разі війни. Путін назвав документ «фундаментальним» і не виключив «взаємної військово-технічної співпраці». Кім Чен Ин назвав документ «виключно миролюбним».
«Оборонний пакт, що не дивно, вельми двозначний. Він наголошує, що обидві сторони хочуть протистояти США. Вони вважали, що США та Рада Безпеки ООН мають обмежувальний характер, і в угоді рішуче говориться, що дві країни надаватимуть взаємну допомогу у разі агресії. Тепер цей пункт дуже незрозумілий», – прокоментував договір між двома країнами лектор політології Оксфордського університету Едвард Хавелл.
Генсек НАТО Єнс Столтенберг, реагуючи на домовленості Путіна в Північній Кореї, нагадав, що КНДР вже давно постачає боєприпаси Росії для війни проти України. І запитав: що Кремль дає Північній Кореї натомість? Столтенберг заявив, що дуже стурбований можливістю того, що Росія може надавати підтримку ядерним та ракетним програмам КНДР. У звіті
Найближчими партнерами Росії у світі стали Північна Корея, Іран, Сирія, а потім КитайМайкл Карпентер
Американського інституту вивчення війни говориться, що Путін і Кім Чен Ин кидають виклик Заходу та світовому порядку. А у Білому Домі заявили, що ізольований від більшості цивілізованого світу лідер Кремля збирає коаліцію.
«Найближчими партнерами Росії у світі стали Північна Корея, Іран, Сирія, а потім певною мірою Китай, який хоч і не надає Росії зброї, але надсилає багато продукції подвійного призначення для виробництва передових систем озброєння», – заявив директор з питань Європи Ради нацбезпеки США Майкл Карпентер.
Неофіційну частину візиту Путіна до КНДР також широко висвітлювали. Наприклад, писали про те, що Путін подарував Кім Чен Ину автомобіль «Аурус» – такий самий, як у лютому. А Кім Чен Ин, у свою чергу, подарував Путіну пару собак породи пхунсан і показав Путіну його ж бюст і картину з ним. Також спеціально для лідера Кремля організували концерт, де північнокорейська співачка заспівала пісню Шамана «Встаньмо».
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Путін і Кім. Чи посилить Росія ядерну програму Північної Кореї? ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: РФ та КНДР підписали договір про стратегічне партнерство – передбачає «взаємну допомогу» у разі агресії ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Росія отримала від КНДР до 5 млн артилерійських снарядів – Міноборони Південної Кореї