«Рязанський цукор» і підриви житлових будинків в Росії. Становлення путінізму: етап перший

Зруйнований вибухом багатоквартирний будинок у столиці Росії на Каширському шосе. Москва, 13 вересня 1999 року. Від вибуху загинуло 124 людини.

Росія прожила двадцятиріччя під керівництвом колишнього офіцера КДБ Володимира Путіна та тих, хто за ним стоїть. 26 березня 2000 року Путіна вперше обрали президентом Росії і тепер, якщо поправки, внесені в Конституцію Російської Федерації, будуть ухвалені, Путін зможе залишатися президентом до 2036 року. Але при цьому у біографії президента Росії досі залишаються «білі плями» і «темні кутки», в які небезпечно заглядати. Творець сайту «Путінізм» Артем Круглов веде інтенсивні дослідження минулого «національного лідера» Росії. Із 2019 року у ютубі виходить документальний серіал «Путінізм як він є» – екранізація розслідувань, опублікованих на сайті. Артем Круглов розповів російській редакції Радіо Свобода про свої відкриття.

– Як просуваються ваші «археологічні розкопки» біографії Володимира Путіна? Чи багато залишилося у минулому президента Росії досі невідомих сторінок, які заслуговують на пильну увагу?

– Коли я починав у 2015 році проєкт «Путінізм як він є» із вивчення реальної біографії Путіна, то й гадки не мав, які глибини в результаті тут відкриються. Що за мотивами можна буде зняти документальний серіал, який набере 20 мільйонів переглядів. І там ще копати й копати, там повно «білих плям».

Ви слушно порівняли цю роботу із «археологічними розкопками». Один шар знімається, документується. Потім наступний і так далі. А на поверхні усього видима для усіх – офіційна біографія Путіна. Там все чітко: секція самбо-дзюдо, юрфак ЛДУ, КДБ-розвідка, мерія Собчака, потім у Москві – чиновник адміністрації у Єльцина, директор ФСБ.

Демонстрація у Москві 20 січня 1991 року

А копнути глибше – і вам відкриваються зовсім інші шари.

Наведу такий приклад. Пам'ятаєте, були вибухи будинків у Москві та інших містах у вересні 1999 року?

– Звісно. Це було перед початком Другої чеченської війни.

– Вибухи нагнали жаху на населення, допомогли виправдати війну в Чечні, а на цій війні виїхала вся передвиборча кампанія Путіна. Це зараз у нього всі ЗМІ – кишенькові, ганебна «совкова» Дума, загальнонаціональна система фальсифікації виборів. А тоді доводилося боротися за виборця. Військова істерія, вибухи, «війна з терором» – все дуже навіть йшло в справу.

Підрив житлового багатоповерхового будинку в Печатниках. Москва. 1999 рік

А потім вони «прокололися» в Рязані. Та за закладкою вибухівки під житловий будинок застукали співробітників ФСБ. Я зробив на цю тему статтю «Рязанський цукор» у 2016 році. Зібрав все, що було в відкритих джерелах, узагальнив, як міг. Висновок: на «навчання ФСБ» із закладкою цукру, як нас запевняв Патрушев тоді, це дійсно не схоже.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Кремль заявив, що Зеленський та Патрушев не зустрічалися в Омані

Як, власне, і вміст тих мішків тоді у Рязані не був схожим на цукор. Очевидці кажуть: жовтувата суміш з якихось гранул, що нагадують «вермішель». Так виглядає лускований тротил (тротил в сипучому вигляді). А газоаналізатор показав, що там був ще й гексоген.

Це називається «московська суміш»: тротил плюс гексоген. Саме такою сумішшю підривали будинки на Каширці і Гур'янова. І саме з нею вони попалися у Рязані.

Зруйнований вибухом багатоквартирний будинок у столиці Росії на Каширському шосе. Москва, 13 вересня 1999 року. Від вибуху загинуло 124 людини. Цей вибух називають одним із чотирьох терактів – підриву житлових будинків у містах Росії у вересні 1999 року

Отже, є факт, про який писав ще Олександр Литвиненко: Путін прийшов до влади на «Рязанському цукрі» і послугах ФСБ із його доставки до місця призначення. Але ж це тільки перший шар.

Олександра Литвиненка отруїли високорадіоактивним полонієм-210 у Лондоні, куди він втік після того, як звинуватив ФСБ в організації вибухів у багатоповерхівках Москви та інших міст у 1999 році.
Британське розслідування виявило, що Литвиненко випив чай із доданим у нього полонієм під час зустрічі з двома росіянами, Андрієм Луговим та Дмитром Ковтуном. Москва відмовилася їх екстрадувати до Британії. У січні 2017 року США занесли обидвох до чорного списку, згідно із Законом Магнітського.

Давайте запитаємо себе далі: а який підрозділ ФСБ міг зробити ці масові вбивства?

21 березня 2000 року, перед самими виборами Путіна, в Москві була пресконференція ветеранів «Альфи» і «Вимпела». Тема – «навчання» в Рязані.

Генерали спецназу, серед них і Зайцев, колишній командир «Альфи», розповіли журналістам, що в Рязані були навчання спецгрупи ЦСП ФСБ (Центр спеціального призначення). Навіть продемонстрували живцем одного з учасників цієї групи, якого представили як «співробітника ЦСП».

Ветеран «Альфи» генерал-лейтенант Дмитро Наливалкін (ліворуч) і генерал-майор, колишній керівник «Альфи» Геннадій Зайцев (праворуч)

Було багато всякої плутанини в показаннях цих генералів, пресконференція справила шокуюче враження. Але мова не про це. Однак «рязанські навчання» справді проводив ЦСП.

Це логічно. Це все-таки велика диверсія, підрив багатоповерхівки зі сплячими жителями. Тут потрібні професіонали.

– Чим займається Центр спеціального призначення?

– ЦСП був створений Путіним у 1999 році, коли він ще був директором ФСБ. У ЦСП об'єднали спецназ «Альфа» (антитерор), спецназ «Вимпел» (професійні диверсанти) і якийсь надсекретний підрозділ.

ЦСП ФСБ: це кілери і «впроваджувачі» – офіцери ФСБ, прикомандировані до злочинних угруповань

Спочатку він називався Службою спецоперацій, а тепер воно виросло в ціле управління – УСО (управління спеціальних операцій). Це управління також називають «Група «С» або «Управління «С».

Нещодавно у вас на Радіо Свобода був репортаж, як дві пари снайперів із цієї «Групи «С» поїхали до Сирії «набратися бойового досвіду», де і загинули.

– Що це за підрозділ «С», які його функції?

– Це найцікавіша частина ЦСП ФСБ. Якщо коротко, це кілери і «впроваджувачі». Останні – це офіцери ФСБ, прикомандировані до злочинних угруповань

Найтісніші зв'язки у ЦСП історично – із ізмайловським ОЗУ. ЦСП – їхній «дах».

За 20 путінських років проблеми були у всіх: у солнцевських, і у таганського, і у кавказьких ОЗУ. Але тільки не у хлопців із Ізмайлова.

Олігархи, які вийшли з ізмайловського ОЗУ, всі в 90-х починали як менеджери у ізмайловських бандитів

Тайванчик, Павлік, злодій у законі Аксьон – прекрасно себе почувають.

Олігархи, які вийшли з ізмайловського ОЗУ, всі в 90-х починали як менеджери у ізмайловських бандитів, захоплював разом з ними цілі галузі, – вони зараз прекрасно себе почувають.

– Як виникли настільки тісні зв'язки між ФСБ і ізмайловським злочинним угрупованням?

– Цим зв'язкам вже років 30-ть. Багато пішло від першого ватажка ізмайловських – Антона Малевського.

Це легендарна особистість в злочинному світі. Виходець із сім'ї учених, у нього батько – великий сейсмолог Віктор Штейнберг із російської Академії наук.

Антон Малевський

Малевський – прототип бандита «Космоса» із серіалу «Бригада», який там син вченого-астрофізика Холмогорова по фільму.

Малевський воював в Афганістані, а коли після цього пішов у кримінал, то дуже охоче йшов на контакт із чекістами, входив з ними у бізнес, адже у нього всі ці блатні умовності були відсутні. Що й треба було у 90-ті роки.

Малевський був переконаний расист щодо кавказців

Крім того, Малевський був переконаний расист щодо кавказців. Ізмайловські – одне з найбільш непримиримих у цьому відношенні угруповань. А це теж тоді дуже цінували в ФСБ. Особливо, коли в Москві в середині 90-х була негласна кампанія із відстрілу чеченських ОЗУ.

До слова, у нинішнього ватажка ізмайловських Аксьона – давня війна із Шакро Молодим, якого він ніколи не визнавав за лідера злочинного світу Росії.

Шакро вийшов із іспанської в'язниці в 2014 році і повернувся в Росію. Але на волі пробув вкрай недовго. ФСБ навалилася на нього усією своєю міццю, «упакувавши» разом із «дружніми ментами» всіх разом.

Продовження розслідування читайте тут:

Становлення путінізму: хто був юнацьким наставником Путіна і Ротенберга​

Становлення путінізму: як Володимир Путін вербував іноземців, коли працював у КДБ​

Підручний «Карлоса Шакала» розповів, як Путін у 1980-х роках координував дії терористичного угруповання РАФ – дослідник​

Читайте ще:

Дослідник біографії Путіна розповів про таємниці його приходу до влади

Путін «взяв коронавірус у союзники» і пропонує зняття санкцій проти Росії​

Путін знову заявив про «один народ»