Перехід ПЦУ на новий календар віддаляє Україну від «церкви держави-агресора» – теолог зі США

Пол Гаврилюк, голова Міжнародної православної теологічної асоціації, керівник кафедри теології та філософії імені Томи Аквінського на факультеті теології університету Сент-Томас у місті Сент-Пол (США)

Пол Гаврилюк, голова Міжнародної православної теологічної асоціації, керівник кафедри теології та філософії імені Томи Аквінського на факультеті теології університету Сент-Томас у місті Сент-Пол (США)

24 травня 2023 року Архієрейський Ссобор Православної церкви України (ПЦУ) ухвалив рішення перейти на новоюліанський календар, який збігається зі світським календарем, яким користуються українці та решта світу. Перехід має відбутися з 1 вересня цього року, тобто з початку літургійного року, але деяким «окремим парафіям та монастирям, які цього бажають» вирішили дозволити використовувати старий календар. Таким чином, наприклад, Різдво в Україні святкуватимуть 25 грудня, а не 7 січня, як святкували раніше. У лютому 2023 року про перехід на новий календар оголосила Українська греко-католицька церква (УГКЦ).

Більшість православних церков перейшли на новоюліанський календар 100 років тому під час Всеправославного конгресу, що проходив у Константинополі у травні 1923 року.

Юліанським календарем, який відстає від світського календаря на 13 днів, продовжують користуватися російська, грузинська, сербська та македонська православні церкви, а також Єрусалимський патріархат. Українська православна церква, яка, на думку української влади, зберігає єдність з Московським патріархатом, поки не відреагувала на повідомлення про календарні зміни, оголошені ПЦУ.

Учасники Архієрейського собору Православної церкви України, на якому проголосували за перехід ПЦУ на новоюліанський календар, за яким Різдво відзначатимуть 25 грудня. Київ, Києво-Печерська лавра, 24 травня 2023 року

Учасники Архієрейського собору Православної церкви України, на якому проголосували за перехід ПЦУ на новоюліанський календар, за яким Різдво відзначатимуть 25 грудня. Київ, Києво-Печерська лавра, 24 травня 2023 року

Про те, що означає зміна календаря в Україні, «Голос Америки» розпитав одного з провідних світових православних теологів, голову Міжнародної православної теологічної асоціації, керівника кафедри теології та філософії імені Томи Аквінського на факультеті теології університету Сент-Томас у місті Сент-Пол, що у штаті Міннесота, Пола Гаврилюка.

Пол Гаврилюк народився в українській столиці, у Києві, він вивчав фізику в Московському фізико-технічному інституті в Росії. Він був одним із перших учених із колишнього Радянського Союзу, які приїхали до Сполучених Штатів, щоб навчатися теології, дисципліни, якої не існувало в СРСР. Гаврилюк – історик і богослов східного православ’я, він спеціалізується на ранньохристиянській теології та російській релігійній думці.

У 2017 році він заснував і очолив Міжнародну православну богословську асоціацію (IOTA), яка стала форумом для понад 2-х тисяч православних учених із 44 країн. З початком широкомасштабної російської агресії у 2022 році професор Гаврилюк створив та очолив фонд відбудови України Rebuild Ukraine.

З Полом Гаврилюком поспілкувалася кореспондентка «Голосу Америки» Наталка Чурікова.

(Розмова відбувалася англійською мовою, вона була перекладена, скорочена та відредагована для ясності та плинності)

Теолог Пол Гаврилюк

Теолог Пол Гаврилюк

– У вас є дуже широке бачення різних думок, представлених у православних спільнотах різних країн. Що означає для православного світу, коли одна з найбільших православних церков у світі переходить на новий календар, адже нічого подібного не було протягом останніх 100 років?

– Так, я погоджуюся, зміна календаря є великою подією, тому що вона впливає на ритм нашого життя, оскільки наше життя набагато більше формує свято, яке ми святкуємо, ніж, наприклад, те, що ми чуємо в церкві в неділю чи в університеті коли-небудь у нашому житті. Тому це суттєва зміна.

Тепер ПЦУ приєднається до всесвітньої православної спільноти, в якій більшість церков використовують новий календар

Основне значення цієї зміни полягає в тому, що тепер Православна церква України приєднається до всесвітньої православної спільноти, в якій більшість церков уже використовують новий календар, так званий григоріанський календар. І так, наприклад, Грецька церква живе за новим календарем, Вселенський патріархат, більшість церков у Сполучених Штатах, більшість інших країн перебувають на новому календарі. Якщо я не помиляюся, то Сербія, Грузія і Московський патріархат – це три церкви, які залишилися на юліанському календарі.

Зміна не має абсолютно ніякого теологічного значення, бо пов’язана лише з точністю вимірювання часу.

Цей крок має політичні наслідки... Бажання відрізнятися від церкви держави-агресора

Але я вважаю, що є важливий елемент у тому, щоб святкувати Різдво перед Новим роком бо для більшості християн, чи ви православні, чи ви католик, чи протестант, це означає, що наголос припадає саме на день Різдва. Бо тоді Різдво не є якимось відголоском святкування Нового року.

І це особливо важливо для християн, які вийшли з так званої радянської ситуації, тому що впродовж довгого часу політика комуністичної партії та творців Радянського Союзу полягала в тому, що ці світські свята повинні затьмарити релігійні.

Пол Гаврилюк, голова Міжнародної православної теологічної асоціації, керівник кафедри теології та філософії імені Томи Аквінського на факультеті теології університету Сент-Томас у місті Сент-Пол (США)

– На тлі російської агресії цей перехід розглядають також і як політичний крок. Росія залишається на старому календарі. Україна пристосовується до новоюліанського календаря, на відміну від григоріанського календаря, який використовується в католицькому світі. Тож наскільки це політичний крок?

– Так, на практиці, справді, новоюліанський календар це і є григоріанський календар, за винятком, хіба що Великодня, дату якого інакше обчислює православний світ. А також ідеться про деякі свята, які залежать від Великодня, наприклад П’ятдесятниця, яку ми будемо святкувати незабаром. Також тому, що вона залежать від дати Великодня.

Значна кількість священнослужителів Московського патріархату в Україні залишаються колаборантами. Чи не щодня отримуємо інформацію про ці пвипадки

Так, цей крок, безперечно, має політичні наслідки. І я думаю, що ще до війни ми б сказали, що ця церква просто приєднується до решти християнського світу у святкуванні Різдва чи інших свят. А сьогодні, звісно, також потрібно думати про бажання відрізнятися від церкви держави-агресора.

Дуже прикрим фактом історії залишиться те, що значна кількість священнослужителів Московського патріархату в Україні були і залишаються колаборантами. Ми чи не щодня отримуємо інформацію про ці прикрі випадки. І, очевидно, це вже не питання свободи віросповідання. Це справді фундаментальне питання безпеки держави.

Це крок матиме ефект ізоляції російської держави і російської церкви, яка, по суті, є органом російської держави

Тож цей крок є наближенням до Європи і, відверто кажучи, наближенням до решти християнського світу. З іншого боку, це крок, який матиме ефект ізоляції російської держави і, звичайно, російської церкви, яка, по суті, є органом російської держави, бо вона жодним чином не є незалежною від російської держави. Це ще більше ізолює її від решти світу.

При чому йдеться про самоізоляцію. Не Україна її створює, Росія сама обирає ізоляцію.

Київ, Києво-Печерська лавра, 27 липня 2013 року. Московський патріарх Кирило (ліворуч), президент Росії Володимир Путін (другий зліва), а напроти учасники синоду УПЦ (МП), серед яких митрополит Онуфрій (другий справа)

– Як ви думаєте, враховуючи ситуацію, в якій зараз перебуває Українська православна церква (Московського патріархату) в Україні, чи не призведе цей крок до розколу православних усередині самої України?

– Очевидно, що церква вже розділена, тому що Кремль має на меті саме розділити церкви, тому що поки церкви будуть розділені, вони будуть витрачати значну кількість часу та ресурсів, а їхні лідери будуть протистояти одне одному, а не допомагати у зусиллях порятунку від війни.

Завданням Кремля є посіяти насіння розколу. Навіть у США є ці абсолютно безглузді проєкти

Бо церква як інституція високої довіри має неймовірний потенціал у наданні допомоги людям у часи великої потреби та у часи великих страждань.

Тож завданням Кремля є посіяти насіння розколу там, де він має можливість це зробити. Навіть тут, у Сполучених Штатах є ці абсолютно безглузді проєкти (йдеться про пропагандистські проєкти Православної церкви у США, близької до Росії, про які повідомляють оглядачі у США – ред.) – спроби «відокремити» штат Техас від решти Сполучених Штатів, чи Каліфорнію, чи Аляску.

Кремль і московська сторона продовжують поширювати пропаганду, що ПЦУ якась неканонічна. Це просто абсурд

Політика Росії, загалом кажучи, створює розбрат у решті світу, будь то Європейський союз чи Сполучені Штати, чи Китай, чи будь-де ще. А з іншого боку, вона запобігає федералізації в самій Росії.

І тому, якщо вона може використати церкви в Україні як засоби розбрату всередині країни, це, очевидно, служитиме також її військовим цілям і, зрештою, її головній меті, якою є розширення Російської імперії до тих меж, які їй дозволяє її уява.

І тому, я дивлюся на ці розколи, на цей поділ передусім як на проєкт, який здійснює держава-агресор.

Тому я підтримую той крок, який зробив Екуменічний патріархат [у Константинополі], який допоміг створити Православну церкву України, а вірніше, нормалізувати її статус. Тож статус ПЦУ уже нормалізовано, хоча Кремль і московська сторона продовжують поширювати пропаганду, що Православна церква України якась неканонічна. Це просто абсурд.

Глава ПЦУ митрополит Київський і всієї України Епіфаній і головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний напередодні Різдва за григоріанським календарем. Київ, 21 грудня 2022 року

– Як це рішення у Києві вплине на православні громади в Сполучених Штатах? Ми знаємо, що більшість українських православних громад належать до Константинопольського (Екуменічного) патріархату. Чи вони збираються переходити на новий календар разом з українською церквою? Бо досі для них робили виняток, адже Константинопольський патріархат користується новим календарем.

– Думаю, що зв’язки між спільнотою діаспори в Північній Америці, в Штатах, в Канаді та в Україні зміцняться, тому що дотримуватися одного календаря, синхронізувати свої годинники таким чином, це є важливий крок, і емоційно, і духовно.

Думаю, це буде дуже зворушливо для людей, і тільки посилить зв’язки, які вже були міцними. Бо діаспора активно бере участь у наданні допомоги у час війні і ці зусилля є масові. Навіть моя власна некомерційна організація Rebuild Ukraine зібрала понад пів мільйона доларів на медичну допомогу, на основні засоби, які необхідні, а також для біженців, для дітей, особливо для навчання та реабілітації дітей, які є внутрішньо переміщеними особами.

Коли церква у США і церква в Україні житимуть за тим же календарем, це ще більше зблизить українців в Україні та в діаспорі

І це лише одна маленька некомерційна організація, крапля у потоці гуманітарної підтримки, яку українська діаспора надає Україні. Тому я думаю, коли церква тут, у Сполучених Штатах, і церква в Україні житимуть за тим же календарем, це ще більше зблизить українців в Україні та в діаспорі.

Також це допоможе уникнути плутанини, коли одні святкують Різдво, а інші в цей час уже мають Водохреща. А так всі разом будуть святкувати і Різдво, і Водохреща, й інші свята.

Глава ПЦУ, митрополит Київський і всієї України Епіфаній закликає молитися рідною мовою. Білборд із соціальною рекламою в Києві. Квітень 2021 року

– Перехід на новий календар 100 років тому призвів до розколу, наприклад, у Греції досі існують громади старостильників, які відмовляються приймати новий календар. Чи ви побоюєтеся, що і в Україні з’являться дисидентські парафії, які триматимуться старого стилю, відмовлятимуться переходити на новий календар?

– Я, взагалі кажучи, не думаю, що в керівництві Православної церкви України є такі фундаменталісти, бо це, безумовно, дуже вузьке бачення традиції.

Сьогоднішній час диктує перехід на новий календар. Це мудра річ

Бо абсолютно фундаменталістським є переконання, що 7 січня є більш священним, ніж, наприклад, 25 грудня. Я думаю, що це неправильний підхід до часу, тому що Бог може освятити будь-який час у цьому сенсі.

З іншого боку, я не виключаю, що можуть бути розкольницькі групи, хоча мені здається, що вони будуть викликати більше журналістський інтерес, ніж богословський.

ПЦУ демонструє моральну чіткість – вона є на стороні свого народу, який піддається щоденним смертоносним нападам

Я думаю, що в довгостроковій перспективі новий календар буде сприйнятий. Дійсно, у православ’ї є фундаменталістські течії, які уявляють православ’я як щось абсолютно незмінне: що світ мінливий, сповнений невизначеності, а у православ’ї є стабільність, впевненість у тому, що нічого не змінюється. Але це міфологія, тому що суть віри не в тому, чи вона абсолютно незмінна. Питання в тому, чи залишаєтеся ви вірними божественному одкровенню, даному у Христі, відкритому Богом.

А вірність сама по собі є дуже динамічною, і вона приймає форми, які диктуються часом і простором. І я думаю, що сьогоднішній час диктує перехід на новий календар. Я думаю, що це мудра річ.

Мовний омбудсмен України Тарас Кремінь (ліворуч) і митрополит Київський і всієї України Епіфаній (посередині) під час зустрічі в Митрополичому домі глави ПЦУ. Київ, 30 березня 2022 року

– Православна церква України виглядає як дуже динамічна церква, чи може вона зіграти модернізаційну роль у всьому православному світі?

– Я думаю, ми вже це бачимо. Отже, наскільки я знайомий з цим керівництвом і навіть з його пасторами, я думаю, що вони вже продемонстрували, що вони рухається в напрямку модернізації. Оновлюються церковні структури, навчальні ресурси. І я вважаю, що освіта та формування нового духовенства є тут справді вирішальним елементом.

Також ПЦУ демонструє моральну чіткість – вона є на стороні свого народу, який піддається щоденним смертоносним нападам, у яких гинуть сотні людей.

«НатомістьУПЦ (МП), яка далі перебуває у полоні міфу «русского мира», цієї чіткої позиції немає». Вона хоча і засудила війну, але зробила досить пізно. В її позиції є багато неоднозначності, що неприпустимо, коли країна зазнає такої страшної атаки, і втрачає стільки життів.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: «Святкуйте, коли хочете, але тепер ми зі світом»: причини переходу ПЦУ на новий календар
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: ПЦУ схвалила перехід на новий календар: Різдво – 25 грудня
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Єднання християн. Чи будуть православні і католики разом святкувати Великдень?
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: «Стали на бік ворога». Голова СБУ розповів, скільки вироків отримали священники УПЦ (МП)