Письменницький дебют у кайданках: поліція затримала, а потім відпустила військового блогера Ананьєва

Валерій Ананьєв

Дніпро – Скандальний випадок на Дніпропетровщині. Правоохоронці затримали, а потім відпустили учасника бойових дій на Донбасі, відомого блогера, а віднедавна ще й письменника Валерія Ананьєва. Його підозрюють у причетності до жорстокого побиття людини під час побутового конфлікту ще два з половиною роки тому. В поліції заявляють, що чоловік відмовлявся співпрацювати зі слідством і упродовж кількох місяців перебував у розшуку, хоча сам Ананьєв як особистість досить відома, весь цей час «світився» в медійному просторі й навіть анонсував свою нову книгу та всеукраїнський тур на її підтримку. Примітно, що й саме затримання автора сталось за декілька хвилин до презентації книги в Дніпрі. Що стоїть за цією справою?

25-річний Валерій Ананьєв – особистість досить відома в медіа- та блогосферах. Уродженець міста Первомайськ на Луганщині, військовий-контрактник. Прослужив у 25-й десантній бригаді п’ять років, із них два – в зоні бойових дій на Донбасі. Зазнав важкого поранення у боях під Слов’янськом. Весь час перебування в зоні АТО він вів відеоблог, де розповідав про життя-буття в українському війську.

Зараз багато подорожує, зокрема, пішки здолав майже 2 тисячі кілометрів стародавнього паломницького шляху через Францію та Іспанію, на фініші встановив український прапор.

Кайданки замість автограф-сесії

Нинішнього року Валерій Ананьєв анонсував вихід своєї дебютної книги «Сліди на дорозі», яка розповідає про війну на Донбасі. У серпні друком вийшов перший наклад, дві третини примірників продали за передзамовленням. Із вересня розпочався всеукраїнський тур автора на підтримку книги, однією з перших мала відбутись презентація в Дніпрі.

Однак за кілька хвилин до зустрічі з двома сотнями читачів у холі бібліотеки на Валерія Ананьєва чекали люди в цивільному. Вони представились поліцейськими й затримали автора. За кілька хвилин, уже в поліцейському авто, той написав на своїй сторінці у Фейсбуці, що його в наручниках везуть до Новомосковська, і перепросив за зірвану зустріч.

Повідомлення блогера викликало резонанс у соцмережах. Користувачі дивувались діям поліції й висловлювали різні припущення щодо підстав затримання – від політичних (мовляв, блогер поплатився «через критику влади» або «хтось вичитав у книзі щось незручне та неприємне») до кримінальних («схоже на показову помсту злочинного угрупування Дніпра»).

«Не співпрацював зі слідством»?

Зрештою правоохоронці повідомили про подробиці інциденту, до якого був причетний Валерій Ананьєв. За даними з обласної поліції, ще в с січні 2016 року під час тренування у спортзалі в селища Гвардійське на Новомосковщині, де дислокується бригада, сталася бійка між Ананьєвим та місцевим жителем. Останнього доправили до лікарні з забиттям голови і зламаним носом. Спершу поліція відкрила кримінальне провадження за статтею «легкі тілесні ушкодження», а потім її перекваліфікували «умисне ушкодження середньої тяжкості».

У поліції заявляють, що чоловік відмовлявся співпрацювати зі слідством і упродовж кількох місяців перебував у розшуку, відтак після рішення суду про його примусове затримання поліція вдалась до відповідних дій.

«Якби Валерій співпрацював зі слідством, а не ухилявся, такого затримання не відбулося б», – зазначає речниця обласної поліції Ганна Старчевська.

«Не знав про справу» – Ананьєв

Сам Валерій Ананьєв інформацію поліції про те, що він ігнорував виклики до слідчого, категорично заперечує. Він заявив: якби знав про справу, «вона б вирішилась дуже швидко, бо вона дуже дріб’язкова». Водночас Ананьєв підтверджує, що інцидент мав місце.

Я не отримував жодного повідомлення. Не існує жодного папірця, на якому є будь-який запис, будь-який мій підпис
Валерій Ананьєв

«Я не отримував жодного повідомлення. Не існує жодного папірця, на якому є будь-який запис, будь-який мій підпис... Про те, що вони (слідчі – ред.) співпрацювали з моїм адвокатом – це взагалі смішно, тому що до вчорашнього вечора ніякого «мого адвоката», який вів мою справу, не існувало», – заявив Валерій Ананьєв у відеострансляції на Фейсбуці.

Зрештою у середу Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровщини вирішив відпустити Валерія Ананьєва. Поручителем виступив народний депутат України Андрій Денисенко.

Примирення і питання, що залишились відкритими

За даними джерел Радіо Свобода, раніше затриманий боєць визнав свою провину й сторони конфлікту дійшли згоди щодо примирення. Цю інформацію підтвердив й адвокат блогера Павло Корсуновський.

Єдине питання до поліції Новомосковська – чому затримання відбулось безпосередньо перед презентацією книги
Павло Корсуновський

«Сьогодні була підписана угода, потерпілий помирився з підозрюваним, тому до суду буде спрямоване клопотання про закриття справи. В подальшому до Валерія вже не може бути претензій. Єдине питання до поліції Новомосковська – чому затримання відбулось безпосередньо перед презентацією книги, чому людині не дали презентувати книгу, а потім він би з ними поїхав… Поліція пояснила, що слідчий нібито кілька разів телефонував Валерію, запрошував його до Новомосковського райвідділку. Офіційних документів, повісток Валерій не отримував. Чому слідство не приїхало до Києва, місце ж проживання Валерія відоме? Ці питання залишились відкритими», – зауважив адвокат.

Зв’язатись з другою стороною цього конфлікту – молодим чоловіком, потерпілим у бійці з Ананьєвим, – наразі не вдалось. Раніше в місцевій пресі його мати скаржилась на те, що для відновлення здоров’я її сину знадобилось кілька операцій і родина була змушена взяти банківський кредит.

Презентація книги все ж відбудеться

Презентація книги Валерія Ананьєва, якій завадило його затримання, все ж відбудеться. Захід анонсували на вечір четверга. Зустріч з автором та автограф-сесія пройдуть, як і планували, вхід вільний, підтвердили Радіо Свобода в центральній бібліотеці. Як зазначили організатори, зала вмістить усіх охочих, навіть якщо їх буде цього разу ще більше.

У поліції не підтверджують зв’язку між затриманням блогера і презентацією його книги в Дніпрі. Між тим користувачі соцмереж сходяться на тому, що після інциденту з автором різко зросте цікавість і до його книги.

«Якщо поліція так робить рекламу презентації для книги, то у них все вийшло», – пише Микола Колесник.