Поліомієліт шириться Україною. На початку жовтня на цю інфекційну недугу захворіла півторарічна дитина на Рівненщині. Згодом хворобу виявили у 12-річної дівчинки на Закарпатті. Дітей паралізувало. В обох випадках батьки відмовились від щеплень через релігійні переконання.
Випадки паралічу внаслідок інфікування поліомієлітом в Україні виявили вперше за 15 років. Така ситуація – наслідок низького рівня охоплення дітей щепленням.
За офіційними даними, лише 53% дітей отримали вакцину проти поліомієліту. Це вкрай мало, зауважив головний санітарний лікар України Ігор Кузін, адже для формування в державі колективного імунітету кількість вакцинованих має бути 95%.
Ситуація в регіонах
Нині кожна з областей має усі шанси стати місцем поширення вірусу, кажуть медики, проте найбільш загрозлива ситуація склалась у:
- Херсонській
- Харківській
- Закарпатській
- Івано-Франківській областях.
Вищий рівень вакцинованих у
- Києві
- Кіровоградській
- Сумській
- Черкаській
- Волинській областях
На Рівненщині, де вперше виявили випадок інфікування, активізували імунізацію дітей від поліомієліту. Хоча, за словами місцевих медиків, трагедія з маленькою дитиною не суттєво вплинула на ставлення батьків до щеплень – вони і далі зволікають з вакцинацією своїх дітей.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ:
МОЗ закликає вакцинувати від поліомієліту дітей, які пропустили щепленняЩо за хвороба?
Поліомієліт — це гостре інфекційне захворювання, яке спричиняє вірус поліо. Він вражає нервову систему, може призводити до паралічу або смертельних випадків.
- Найпоширеніші джерела зараження – брудні руки, інфіковані побутові предмети, іграшки, їжа та вода.
- На початках недуга може протікати безсимптомно, що зменшує шанси хворого на одужання.
- Хворіти можуть як дорослі, так і діти. Але найвразливіша група – невакциновані малюки до 5 років. Відтак лікарі радять проводити щеплення з перших місяців життя.
- Вакцину від поліомієліту винайшли у 1955 році.
Але, незважаючи на ефективність та безпечність і доступність вакцини, не всі батьки вакцинують своїх дітей навіть сьогодні, пише у фейсбуці народний депутат, експертка в сфері захисту прав пацієнтів Ольга Стефанишина.
Чи достатньо вакцин?
Завдяки вакцинації, до 2014 року кількість випадків інфікування вірусом вдалося скоротити на 99%, йдеться у повідомленні Міжнародного дитячого фонду ЮНІСЕФ. Але поки вірус існує хоча б в одній точці світу, заразитися ним ризикують усі, хто не отримав усіх щеплень.
Дефіциту вакцини від поліомієліту в Україні немає, але є спротив або вагання щодо щеплення з боку батьків, каже колишній головний педіатр України Ганна Горбань в коментарі Радіо Свобода. Часом буває фізично складно організувати вакцинальну кампанію у прифронтових районах.
«Медичний контроль в зоні проведення бойових дій майже відсутній. Складно підтримувати там адекватний рівень медичної допомоги. Епідемічна ситуація, зокрема, з поліомієлітом становить не меншу загрозу, ніж самі бойові дії», – зауважує лікарка.
Your browser doesn’t support HTML5
Чому відмовляються від щеплень?
Кілька десятиліть тому держава зруйнувала довіру пацієнтів до вакцинації, припустившись помилок у питанні якості вакцин і їхніх постачальників, визнає Ганна Горбань.
Діти, які б могли прожити щасливе життя, отримують інвалідність. Бо батьки не подбали вчасно про їхнє здоров’яГанна Горбань
«Переконати людей щепитися вкрай важко. От і виходить, що інтелектуально збережені діти, які б могли прожити щасливе життя, отримують інвалідність. Бо батьки не подбали вчасно про їхнє здоров’я», – каже вона.
На сумну картину з поліомієлітом вплинули і потужні й свідомо організовані антивакцинальні кампанії. При всій повазі до демократії, наголошує педіатр, питання щеплення не можна пускати на самоплив, в русло вибору людей. Цими проблемами мають опікуватися професіонали, в інакшому випадку це призводить до катастрофічних наслідків.
Your browser doesn’t support HTML5