Мешканці російських міст і тимчасово окупованих територій України скаржаться на повну недоступність YouTube, навіть із використанням VPN. Російська влада заявляє, що проблеми виникли на тлі санкцій, через які модернізація обладнання стала неможливою. Водночас критики звинувачують Кремль у спробі ізолювати громадян від альтернативних джерел інформації.
YouTube є однією з останніх великих платформ, доступних у Росії після блокування Facebook, Instagram і X (донедавна Twitter). Чому виникли такі проблеми із хостингом, та як це впливає на Україну? У цьому розбирались журналісти Радіо Свобода.
Трафік YouTube у Росії впав до лише 20 відсотків від «звичайного рівня» останніми днями, заявив провідний російський експерт, описавши ситуацію як «де-факто» блокування платформи відеообміну в країні.
YouTube де-факто заблокований у РосіїМихайло Клімарєв
Михайло Клімарєв, директор некомерційної організації «Товариство захисту інтернету», написав у Telegram 23 грудня, що трафік YouTube у Росії скоротився до однієї п’ятої від рівня, зафіксованого до того, як влада, за повідомленнями, почала навмисно сповільнювати сервіс у липні. І додав: «YouTube де-факто заблокований у Росії».
«Для різних країн і різних сервісів Google публікує графік, що вимірюється у пунктах. За цими графіками можна оцінювати динаміку — чи зростає трафік на певний сервіс, чи знижується. Відтоді, як почалося уповільнення YouTube, це фактично єдиний показник, за яким можна оцінити, наскільки у числовому вимірі заблокований YouTube.
До початку уповільнення цей показник перебував у межах 40–45 пунктів. Після уповільнення трафік знизився до 20–25, тобто майже вдвічі. 14–15 грудня почалося чергове помітне зниження, і наразі трафік становить 8 пунктів. Відповідно, якщо раніше було 40, а зараз 8 — це вже менше ніж 20 відсотків від нормального рівня», – пояснив Клімарєв у коментарі російській службі Радіо Свобода.
24 грудня мешканка російського міста Сургут, яка побажала залишитися анонімною, розповіла Радіо Свобода, що YouTube «деякий час недоступний».
«Я вперше помітила, що YouTube став нестерпно повільним улітку, а тепер його взагалі неможливо відкрити», – сказала вона.
«У нашій родині є три смартфони, і ми користуємося інтернетом від двох різних [провайдерів]. Ми пробували [відкрити YouTube] на всіх. Можу впевнено сказати, що ми не можемо більше відкрити YouTube», – додала мешканка Сургута.
YouTube, який належить Google, має десятки мільйонів користувачів у Росії.
На окупованих частинах території України окупаційна влада перенаправляє інтернет-трафік через інфраструктурні вузли Російської Федерації. У 2022 році газета The New York Times опублікувала дослідження про те як Росія захоплювала український інтернет на окупованих територіях. За їхніми даними, через кілька тижнів після захоплення Херсону «російські солдати прибули до офісів місцевих інтернет-провайдерів і наказали їм відмовитися від контролю над своїми мережами».
Російські солдати прибули до офісів місцевих інтернет-провайдерів і наказали їм відмовитися від контролю над своїми мережамиThe New York Times
Видання цитує власника одного з інтернет-провайдерів Херсонщини: «Вони підійшли до них, приставили пістолети до їхніх голів і просто сказали: «Зробіть це. Вони зробили це крок за кроком у кожній компанії».
Саме тому проблеми, які виникають у російського інтернету спостерігаються і на усіх окупованих теренах України.
Джерела проєкту Донбас Реалії на окупованих територіях підтвердили, що наразі відеохостинг YouTube там не працює. Повну відсутність роботи сайту жителі окупованих територій спостерігають приблизно тиждень. До цього він працював з допомогою безкоштовного сервісу VPN, проте зараз навіть за таких умов завантажити будь-що неможливо.
Користувачі YouTube у Росії та на окупованих територіях України стикаються з масовими збоями та уповільненням роботи сервісу з липня. Російська влада, серед яких і «Роскомнагляд» заявляла, що проблеми були викликані тим, що Google не модернізував обладнання, яке забезпечує доступ до сервісів Google у Росії.
IT-експерт і виконавчий директор «Товариства захисту інтернету» Михайло Клімарьов у коментарі російській службі Радіо Свобода звинуватив регулятор у брехні.
«Роскомнагляд» бреше. Вихід з ладу такої кількості обладнання за один день — це нонсенс. Не буває так, щоб одночасно вийшло з ладу 30 відсотків інфраструктури, яку будували 10 років. Наратив про те, що в усьому винен Google, – це типова пропагандистська історія.
«Роскомнагляд» бреше. Вихід з ладу такої кількості обладнання за один день — це нонсенсМихайло Клімарьов
Нагадаю, що організація Google у Росії була оштрафована на два ундецильйони рублів, а також у неї буквально викрали майже мільярд доларів. І навіть якби вони хотіли підтримувати цю інфраструктуру, як це зробити? Ввозити сервери до Росії неможливо через санкції. Ба більше, навіть якщо ввозити сервери, їх просто конфіскують на митниці, адже проти Google відкрито виконавчі провадження.
Уявіть собі: Google завозить якесь цінне обладнання, і тут же приходять судові пристави та конфісковують це обладнання», – зазначає Клімарьов.
У липні російське видання Gazeta.ru цитувало два джерела, близькі до адміністрації президента, які стверджували, що Москва планувала почати блокування YouTube у вересні.
Тоді ж європейський новинний сайт Meduza процитував джерело в телекомунікаційній сфері Росії, яке заявило, що уряд почав уповільнювати швидкість YouTube з 11 липня.
Однак критики звинувачують авторитарний уряд у Москві в навмисному порушенні роботи сервісу, щоб перешкодити росіянам переглядати контент, який критикує політику Кремля.
YouTube заявив, що знає про те, що деякі користувачі в Росії не можуть отримати доступ до платформи, але наголосив, що проблема не була викликана жодними діями чи технічними збоями з боку YouTube.
Проте президент Росії Володимир Путін під час щорічної пресконференції та прямої лінії 19 грудня знову повторив тезу про провину самого Google у повільній роботі на території РФ. Він пояснив, що модернізації техніки не відбувалось після того, як Захід почав вводити санкції проти РФ. Також він зажадав, щоб Google і YouTube дотримувалися російських законів, уникали «шахрайства у мережі» і не використовували інтернет як інструмент для досягнення «політичних цілей» свого уряду, маючи на увазі уряд США.
Google не надав негайної відповіді. Росія вже заблокувала великі соціальні платформи, такі як Facebook, Instagram і Twitter.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Україна від 1 січня припинить транзит газу з Росії. Що це означатиме?