Інформацію про важливі події та вибрані ексклюзивні матеріали Радіо Свобода за тиждень, що минув, пропонуємо вашій увазі у цій добірці.
Росія та Іран перебувають в «ослабленому стані», Путін має припинити війну проти України – Трамп
Новообраний президент США Дональд Трамп заявив, що Росія та Іран перебувають в «ослабленому стані» і закликав лідера Кремля Володимира Путіна припинити майже трирічну масштабну війну проти України.
Трамп оприлюднив коментарі в дописі у соцмережі Truth Social 8 грудня, коли сирійські повстанці захопили Дамаск, поклавши край понад півстолітньому правлінню родини Асадів, яку підтримували Росія та Іран.
Майбутній президент США сказав, що Росія та Іран не змогли підтримати сирійського диктатора Асада, тому що вони зараз «в ослабленому стані, один через Україну та погану економіку, а інший через Ізраїль та його бойові успіхи». Більше інформації тут
Союзника Путіна повалено. У світі реагують на події в Сирії
Уряд Сирії впав під тиском повстанців, які здобули контроль над столицею країни Дамаском. Сирійське державне телебачення транслювало відеозаяву повстанців про те, що президента Башара Асада скинуто, а всіх ув'язнених звільнено.
«Так завжди було і буде з усіма диктаторами, які роблять ставку на Путіна», – заявив міністр закордонних справ України Андрій Сибіга.
Згодом надійшло повідомлення, що Асад із членами своєї родини прибув до Москви, і що Росія надала їм притулок. Асада звинувачують у воєнних злочинах і злочинах проти людяності, включаючи атаку з використанням хімічної зброї у 2013 році на околиці столиці. Про це тут
Зеленський озвучив дані про втрати України від лютого 2022 року
З початку повномасштабної війни Україна втратила загиблими 43 тисячі військових, 370 тисяч зазнали поранень, повідомив президент України Володимир Зеленський.
«Наші люди ціною своїх життів захищають свій дім, і кожне життя наших воїнів і наших цивільних цінне для нас. Від початку повномасштабної війни Україна втратила 43 тисячі воїнів, які загинули на полі бою. 370 тисяч випадків надання допомоги пораненим, і це з урахуванням, що в нашій армії приблизно 50 відсотків поранених повертаються у стрій, і фіксуються всі поранення, зокрема легкі й повторні», – написав він у телеграмі.
Водночас, за його даними, втрати РФ перевищують 750 тисяч – 198 тисяч загиблих та понад 550 тисяч поранених.
«Із вересня цього року Росія втрачає на полі бою людей у співвідношенні 5 і навіть 6 проти 1 у нас. Так вони хочуть захопити більше землі, перш ніж тиск світу на них може посилитись до нестерпного», – додав Зеленський. Про це тут
«Солдати КНДР вже забезпечують агресію проти України»: інтерв’ю з представником ГУР
Влітку 2023 року міністр оборони Росії, тоді це був Сергій Шойгу, вперше з часів розпаду СРСР поїхав з візитом у КНДР. Згодом РФ отримала північнокорейські артилерійські боєприпаси, балістичні ракети, а вже цього року у зоні бойових дій з’явилися солдати армії Північної Кореї.
Андрій Черняк, представник Головного управління розвідки (ГУР) Міноборони України, розповів проєкту Радіо Свобода «Донбас Реалії» про окремі деталі співпраці двох режимів. Текстова публікація тут
Далі коротко про те, що могли пропустити:
- Друга партія літаків F-16 від Данії вже в Україні
- Зеленський передав Силам оборони першу партію новітніх ракет-дронів «Пекло»
- Україна працює над дронами для перехоплення російських «Шахедів» – міністр
- ДБР: військових, які повернуться із СЗЧ до початку 2025-го, поновлять з усіма гарантіями
- Франція і Британія обговорюють розміщення своїх військ в Україні як гарантію безпеки – чиновник НАТО
- Україна не згодна на альтернативи повноправного членства України в НАТО – МЗС
- У Вищій раді правосуддя рекомендують звільнити суддю Літвінову, в якої «Схеми» знайшли паспорт РФ
- Суд взяв під варту колишнього заступника голови Вищого господарського суду Ємельянова
- Ліпавський: Росія може бути причетна до сотні диверсій у Європі
- Держдеп: США запроваджують санкції проти чиновників Росії, причетних до депортації дітей з України
«Коли Росія буде зломлена в Україні, у неї не буде жодної можливості впливати на Грузію» – Мамука Мамулашвілі
Протести в Грузії тривають на тлі загострення суспільного невдоволення проросійською політикою уряду. Мамука Мамулашвілі, командир «Грузинського легіону», який бере участь у російсько-українській війні на боці ЗСУ, називає це протистояння повторенням сценарію українського Майдану.
У своєму інтерв’ю проєкту Радіо Свобода «Донбас Реалії» він говорить про роль молоді у протестах, помилки Росії і чому перемога України – це ключ до свободи Грузії. Читайте і дивіться за лінком
Де снаряди для ЗСУ? Як реалізуються ініціативи Чехії із підтримки України та що з паспортами для українських чоловіків
Чехія одна з лідерів у наданні допомоги Україні, виступає вагомим союзником не лише у військовому, а й у гуманітарному аспектах.
В ексклюзивному інтерв’ю новопризначений посол України в Чехії Василь Зварич розповів Радіо Свобода, як його команда планує зміцнити відносини між Києвом і Прагою, відповів на запитання про підтримку України в умовах поширення наративів про втому Європи від війни, а також пояснив, чому допомога Україні є інвестицією в безпеку всієї Європи.
Посол також говорив про чутливі теми, такі як виклики для українських біженців у Чехії, співпрацю з місцевою владою та перспективи повернення українців додому після перемоги. Текстова публікація тут
Церковна дипломатія твориться не лише у Ватикані – кардинал УГКЦ Микола Бичок
Сьомого грудня у Ватикані папа Римський Франциск офіційно ввів до колегії кардиналів 20 нових кардиналів-виборців та одного без права вибору.
І вперше на високу посаду Франциск призначив українця – 44-річного Миколу Бичка, єпископа Мельбурнського УГКЦ з Австралії, уродженця Тернополя.
В історії УГКЦ єпископ Микола Бичок уже сьомий кардинал. Останні три його попередники – Йосип Сліпий, Мирослав Любачівський, Любомир Гузар – були ще й очільниками Української греко-католицької церкви.
Про рішення папи Римського, особливості нового служіння та українську церковну дипломатію єпарх Микола Бичок розповів в інтерв’ю Радіо Свобода напередодні введення в сан кардинала. Читайте і дивіться тут
Був одним із розробників S.T.A.L.K.E.R.: історія загиблого Володимира Єжова. Інтерв'ю з братом
Володимир Єжов «був геймдизайнером все своє життя», розповідає про свого брата В'ячеслав Єжов, пригадуючи, як у дитинстві Володя вигадував для них ігри та розваги. Юнаком він захопився комп'ютерними іграми і став одним із кращих кіберспортсменів свого часу.
Згодом захоплення переросло у професію – Володимир почав працювати в компаніях з розробки відеоігор. Так у двохтисячні він став одним із розробників гри S.T.A.L.K.E.R.: Clear Sky. А його обличчя стало прототипом персонажа Локі з наступної частини гри S.T.A.L.K.E.R.: Call of Prypyat.
З початком повномасштабної війни Володимир Єжов став на захист України, боронив Київщину. У грудні 2022 він загинув під Бахмутом, підірвавшись на ворожій міні.
Про його життя, захоплення, розробку відеоігор та службу в армії в інтерв'ю Радіо Свобода розповів брат Володимира – В'ячеслав Єжов. Текстова публікація тут
«Тисяча Зеленського». Чому дають? Де отримати? І як витратити?
Із 1 грудня до 28 лютого кожен укрaїнець може отримaти мaтеріaльну допомогу в розмірі однієї тисячі гривень від держaви в рамках програми «Зимова єПідтримка».
Ця ініціaтивa президентa Укрaїни (ще її називають «тисяча Зеленського») викликaлa шквaл обговорень. Хтось плaнує її отримувaти, а хтось кaтегорично відмовляється.
Радіо Свобода пояснює, звідки ці гроші виділять, куди їх можнa витрaтити і як отримaти? Читайте за лінком
Земляки з Новоукраїнки. Давні знайомі Олега Татарова на впливових посадах в Нацполі, МВС та ДБР
Новоукраїнка – невелике містечко на заході Кіровоградщини, де народився та виріс заступник керівника Офісу президента України Олег Татаров.
Вже понад чотири роки він зберігає статус офіційного куратора всієї правоохоронної системи України від Офісу президента. Попри гучні скандали, його підтримує особисто Володимир Зеленський. Дослідження цього феномену сучасної української політики привело «Схеми» в невеличке містечко під назвою Новоукраїнка – на малу батьківщину впливового соратника Зеленського.
Як з’ясувалось, саме звідси родом іще близько півтора десятка українських правоохоронців, які нині обіймають впливові посади в системі органів внутрішніх справ, поліції та ДБР. Усі вони мають з високопосадовцем ОП Татаровим або родинні зв’язки, або спільний кар’єрний чи науковий шлях. Або і те, і інше.
Хто вони, правоохоронці – земляки Олега Татарова? Які посади обіймають? Який мають вплив? Та чи самі пов’язують розвиток своєї карʼєри зі статусом Татарова в команді президента Зеленського? Текстова публікація тут
Публікації, які можуть вас зацікавити:
- Шмигаль обговорив із генсекретарем Ради Європи спецтрибунал щодо злочину агресії Росії
- Зеленський: Україна застосувала санкції проти влади Грузії
- Путін скасував проведення «Ігор дружби», які Росія анонсувала після спортивних санкцій
- Білорусь причетна до переміщення та мілітаризації українських дітей, має відповідати – Freedom House
- Єльський університет назвав імена понад 300 українських дітей, депортованих до РФ
- Умєров: Міноборони запроваджує електронний журнал замість 12 паперових документів обліку
- У РФ до іспиту з історії включили питання про 11 «героїв СВО»
- ДБР підозрює керівництво онлайн-казино у відмиванні російських коштів
- Україна і Польща створили спільну групу з розв’язання історичних питань – Точицький
- Держкіно: три українських фільмів увійшли до довгого списку «Оскар-2025»
ЮНЕСКО: українське кобзарство та писанку визнали нематеріальною культурною спадщиною людства
Українську «Програму з охорони кобзарсько-лірницької традиції» включили до Реєстру належних практик з охорони нематеріальної культурної спадщини Організації Об’єднаних Націй з питань освіти (ЮНЕСКО). Відповідне рішення ухвалили 5 грудня.
«Особливо важливим цей здобуток є сьогодні, коли наші сучасні кобзарі, як і їхні предки за часів козацтва, підтримують бойовий дух українських захисників та надихають на боротьбу за свободу й незалежність. Їхня музика і слово, як і раніше, пробуджують в людях віру, силу та незламність», – зазначили у Міністерстві культури України.
Напередодні до Репрезентативного списку нематеріальної культурної спадщини людства ЮНЕСКО увійшла українська писанка – традиція та мистецтво оздоблення великодніх яєць. А ще раніше до цього списку потрапили: Петриківський розпис, Косівська кераміка, кримськотатарський орнамент Орьнек та знання про нього. Також до переліку нематеріальної культурної спадщини, що потребує термінової охорони, увійшли козацькі пісні Дніпропетровщини та український борщ. Про це тут
Радіо Свобода Weekly – усі важливі новини й ексклюзиви нашого сайту в одному листі щопонеділка. Підписатись на розсилку можна тут