Інформацію про важливі події та вибрані ексклюзивні матеріали Радіо Свобода за тиждень, що минув, пропонуємо вашій увазі у цій добірці.
Курс рубля впав до найнижчого рівня з березня 2022 року
Російський рубль 22 листопада впав до найнижчого рівня з березня 2022 року. Згідно з деякими джерелами, курс до долара становив близько 104,34 рубля за долар.
Центральний банк Росії встановив офіційний курс щодо долара на 22 листопада – 100,68 рубля, а вже на 23 листопада – 102,58 рубля.
Агентство AFP зазначає, що це сталося після заяв Володимира Путіна про застосування нової гіперзвукової балістичної ракети для удару по Україні. Ще одним ударом для курсу рубля стали санкції США проти російського «Газпромбанку». Цей банк використовується для проведення міжнародних платежів за російські енергоносії.
Рубль падає від початку дій ЗСУ в Курській області Росії – відтоді він втратив приблизно 20% у ціні до долара. Більше інформації тут
«Путін надурив росіян». Російські державні ЗМІ «запанікували»
Російські державні ЗМІ минулого тижня виступили із «нехарактерними для них панічними статтями», через ріст інфляції та падіння курсу рубля, пише британське видання Defense Express. На це звертає увагу «Голос Америки».
У США в Білому домі вважають, що перспективи російської економіки «похмурі», адже очільник Росії Володимир Путін підриває економіку, щоб фінансувати війну.
«Десятки років тому він (Путін) казав росіянам: «Я заберу вашу свободу в обмін на процвітання»… Але він цього не зробив – це на покоління буде менша і сумніша економіка і цим він запам'ятається», – наголошує заступник радника з нацбезпеки США Даліп Сінгх. Читайте про це за лінком
Путін наказав відбити Курську область до інавгурації Трампа – Зеленський
Володимир Путін поставив за мету витіснити українські війська з Курської області (РФ) до 20 січня 2025 року – дати інавгурації президента США, зазначив президент України Володимир Зеленський у спілкуванні з журналістами під час 3-ї Міжнародної конференції з продовольчої безпеки Grain from Ukraine.
«Я впевнений, що він хоче нас витіснити [з Курщини] до 20 січня. Для нього дуже важливо продемонструвати, що він контролює ситуацію. Але він не контролює ситуації. Курська операція – це не іграшки. Ми показали, що він не спроможний захищати повністю свою державу. Він усе кинув на окупацію та руйнацію України», – заявив Зеленський. Він також наголосив: «Росія досі не зазнавала таких втрат, як нині на Курському напрямку». Водночас президент зауважив, що «найважчою зараз є ситуація на сході України». Про це тут
Далекобійні удари ЗСУ по Росії: що це може означати для окупованих територій
«ЗСУ будуть знищувати командні пункти та склади угрупування на Курщині. Якщо російська передова почне відчувати брак необхідного, тоді, відповідно, їхній наступ загальмується»
«Далекобійна зброя – це аргумент у переговорах, це вразливість і російської енергетики, їхніх ядерних станцій. Це дуже небезпечна загроза. І це все всі розуміють»
«Це можу бути обмін територій на простори, з яких викинули Росію: ринків зброї, ринків алюмінію, золота, алмазів, нафти, газу. Це основне буде в переговорах. Хоча частина території буде заморожена. Це переговори будуть багатоетапні й довгі».
Як може вплинути дозвіл адміністрації президента США Джо Байдена завдавати удари по території Росії на можливі переговори щодо війни і процес звільнення окупованих територій України? Думки аналітиків зібрав проєкт Радіо Свобода «Новини Приазовʼя». Текстова публікація тут
Далі коротко про те, що могли пропустити:
- «Розпочалася Третя світова війна». Світ реагує на заяву Залужного
- Верховна Рада ухвалила держбюджет на 2025 рік. На оборону спрямують 2,2 трильйона гривень
- Справедливі вибори будуть після справедливого миру – президент у Верховній Раді
- Зеленський підписав указ про позбавлення держнагород перших 34 осіб
- Сибіга закликав партнерів передати системи, здатні перехоплювати ракети типу «Орєшнік»
- США переглядають ядерну стратегію на тлі посилення потенціалу Китаю і Росії – Пентагон
- В ISW прокоментували зміни в ядерній доктрині РФ
- Данія передасть Україні ще дві партії винищувачів F-16 – Фредеріксен
- Після розслідування «Схем» прокурори САП ініціювали конфіскацію майна родини столичного топполіцейського
- У Литві звільнили телеведучого, який закликав забирати дітей у російськомовних
1000 днів великої війни. Цифри
За тисячу днів після початку російського повномасштабного вторгнення, Україна продемонструвала небачену стійкість, даючи відсіч одній із найбільших армій світу.
Велика війна показала здатність українців захищати свою територію, контратакувати, відвойовувати своє, швидко адаптуватися до нової реальності, жити і працювати під постійними ракетними і дроновими атаками. Попри численні втрати, як серед військовослужбовців, так і серед цивільного населення, українське суспільство мобілізувалося у потужну силу підтримки фронту, фінансуючи армію через волонтерів і напряму.
Україна також змогла залучити масштабну міжнародну підтримку, яка допомагає озброювати Сили оборони, відновлювати зруйновану російськими обстрілами енергетику і підтримувати фінансову стабільність.
Радіо Свобода зібрало ключові показники у цифровому вираженні, що описують 1000 днів повномасштабної війни Росії проти України, що припали на 19 листопада 2024 року. Читайте і дивіться за лінком
«План стійкості» України від президента Зеленського. Що у ньому?
«Маємо не допустити, щоб хтось у світі засумнівався у стійкості України. Українці пройшли вже тисячу днів цієї війни. Не зламалися. Не здалися. Не втратили державності. Українці пройшли тисячу днів повномасштабної війни. Це подвиг наших воїнів, усього українського народу», – такими словами розпочав президент Володимир Зеленський свій виступ у Верховній Раді України, представляючи у 1000-й день повномасштабної російсько-української війни внутрішній «План стійкості».
Радіо Свобода наводить коротко головні тези. Читайте за лінком
Про плани Трампа, ракети «Тауруси» і російський «Орєшнік». Інтерв'ю з послом, який «прямим текстом посилав» німецьких чиновників
Як між собою у світі нині конкурують так звані мирні плани завершення російської війни проти України? Чого очікувати Україні від новобраного президента США Дональда Трампа й майбутнього німецького канцлера? І чи реально завершити війну в 2025 році?
Ці питання й не тільки Радіо Свобода поставило дипломату, відомому своїм різким стилем, Андрію Мельнику. Зокрема, коли вже тривало повномасштабне російське вторгнення, порівняв німецького канцлера з «ображеною ліверною ковбасою».
Відповідаючи на них, Мельник, який зараз є послом України в Бразилії, розповів заодно про «крокодилів» Глобального Півдня й про те, чи злякалися у Європі російського «Орєшніка». Читайте ексклюзивну розмову тут
У розсекреченому звіті розвідки США згадується отруєння Віктора Ющенка – Bloomberg
Розвідка США оприлюднила засекречений меморандум, який свідчить, що «президент РФ Володимир Путін особисто санкціонував декілька вбивств своїх політичних опонентів», пише американське інформагентство Bloomberg.
Серед можливих замовлень Кремля розвідка називає отруєння експрезидента України Віктора Ющенка. Деякі частини документа приховані для захисту секретної інформації.
«Анонімні співробітники американської розвідки давно заявляли, що підозрюють, що деякі з таємничих смертей протягом багатьох років були частиною кампанії Путіна з убивства своїх ворогів. Але внутрішні урядові документи США, які містили такі чіткі твердження, насправді ніколи не оприлюднювали. Тепер ситуація змінилася», – пише Bloomberg. Більше інформації тут
Страх правди про Голодомор в СРСР ми відчуваємо і донині – Володимир В’ятрович
В Україні 23 листопада вшановували пам’ять жертв Голодомору 1932–33 років. Понад 30 країн світу визнали Голодомор геноцидом українського народу. Також це зробив і Європарламент. Процес визнання триває і прискорився під час нинішньої агресії Росії проти України.
Але як Москві вдалося пів століття тримати в невідомості Голодомор і чому українці боялись передавати пам’ять про нього нащадкам в часи СРСР? У чому важливість історикам та демографам дійти згоди в оцінці жертв Голодомору? І які підстави вважати, що сталінський голод якраз був геноцидом?
Про все це в інтерв’ю з відомим істориком, колишнім очільником Українського інституту національної пам’яті (УІНП), а нині депутатом парламенту Володимиром В’ятровичем. Читайте за лінком
«У нас немає вибору». Президентка Європарламенту про допомогу Україні, плани Дональда Трампа і відносини з РФ
1000 днів повномасштабного вторгнення Росії до України ознаменувалися не лише обіцянками світових чільних політиків надалі допомагати, скільки знадобиться. Тло, на якому лунали ці заяви, напевне, більш промовисте, аніж вони самі.
На що готовий Євросоюз, щоб врешті зупинити війну? Як готується до співпраці зі США за Дональда Трампа? І як Україна може протистояти потенційному тиску щодо необхідності компромісу з Путіним?
Радіо Свобода ексклюзивно поговорило з президенткою Європарламенту Робертою Мецолою. Читайте і дивіться за лінком
«Противник постійно підривається, у противника паніка». Як бойові сапери ЗСУ зупиняють штурми армії РФ?
Армія РФ продовжує наступати на багатьох ділянках фронту. Кожного дня ЗСУ відбивають десятки штурмів, використовуючи всі наявні для цього сили та засоби. В тому числі – дистанційне мінування.
Чимало російської техніки та піхоти підриваються на вчасно і влучно встановлених боєприпасах. Як саме це відбувається – журналісти Донбас Реалії (проєкт Радіо Свобода) дізнавались у бойових саперів 24 окремої механізованої бригади. Текстова публікація тут
Публікації, які можуть вас зацікавити:
- Україна має запровадити множинне громадянство – Зеленський
- Велика Британія запровадила санкції проти провладних молодіжних організацій РФ
- Російська авіабомба помилково впала на школу під Бєлгородом
- Китайські банки створюють чорний список, пов’язаний із санкціями проти РФ – ЗМІ
- Влада США планує скасувати майже 5 мільярдів доларів боргу для України
- У Пентагоні пояснили, чому США вперше вирішили надати Україні протипіхотні міни
- Рада ухвалила закон про добровільне повернення на службу тих, хто вперше пішов у СЗЧ
- Театр у Неаполі скасував виступ оперного співака Абдразакова через його підтримку Путіна
- CБУ: російського актора Машкова в Україні засудили до 10 років тюрми
- «Налякати і стерти межу між правдою і брехнею». Як російська дезінформація інфікує людей?
20 років. Помаранчева революція – «високий рівень самоорганізації і культури людей»
20 років тому, 22 листопада 2004 року, почалися події, які увійшли в історію як Помаранчева революція. Після другого туру президентських виборів команда кандидата Віктора Ющенка заявила про масові фальсифікації результатів голосування.
Українські громадяни масово вийшли протестувати на майдан Незалежності в Києві та в багатьох інших містах. Акція під помаранчевою символікою набула неабиякого масштабу. В результаті, Верховний суд України ухвалив рішення про переголосування другого туру президентських виборів. «Третій тур», як часто називали переголосування, засвідчив перемогу Віктора Ющенка.
Про ті події «Історична Свобода» розмовляла з Миколою Томенком – одним із тих людей, яких називали «польовими командирами» або «діджеями» Помаранчевого Майдану. Читайте і дивіться за лінком
Радіо Свобода Weekly – усі важливі новини й ексклюзиви нашого сайту в одному листі щопонеділка. Підписатись на розсилку можна тут