Радіо Свобода Weekly: Україна посилює удари по «глибокому російському тилу»

Інформацію про важливі події та вибрані ексклюзивні матеріали Радіо Свобода за тиждень, що минув, пропонуємо вашій увазі у цій добірці.

Російські військові об’єкти стають усе більш досяжними для України – Зеленський

Російські військові об’єкти стають «усе більш досяжними» для українських військових, зазначив президент Володимир Зеленський у недільному відеозверненні.

Президент подякував всім українським військовим, «які забезпечують удари дронами». Він наголосив: «сьогодні кожен бачить, як це працює».

«Дрони на фронті, а також наші далекобійні дрони – у глибокому російському тилу. Російські військові об’єкти стають усе більш досяжними для наших воїнів. Російські військові склади, аеродроми, їхні підприємства ВПК – не сховають», – наголосив президент. Про це тут

Перша атака на Дагестан: дрони ГУР уразили російські кораблі в Каспійському морі

В ході спецоперації Головного управління розвідки Міноборони України дрони-камікадзе 6 листопада уразили російські кораблі в Каспійському морі – про це Радіо Свобода повідомило джерело в спецслужбі.

За його даними, відстань від державного кордону України до обʼєкту ураження становить близько 1500 кілометрів. Атака дронами-камікадзе відбулася вранці 6 листопада.

«Внаслідок ударів БПЛА уражень зазнали щонайменше два об’єкти в місті Каспійськ, що в республіці Дагестан, РФ. Зокрема, йдеться про ймовірно ракетні кораблі «Татарстан» та «Дагестан», також ймовірних пошкоджень зазнали малі ракетні кораблі проєкту 21631», – сказало джерело. Більше інформації тут

У ЗМІ з’явилися деталі ймовірного «мирного плану» Трампа

Новообраний президент США Дональд Трамп може закликати європейські та британські війська забезпечити 800-мильну (понад 1200 кілометрів) буферну зону між російською та українською арміями в рамках плану заморожування війни між двома країнами. Про це пише 7 листопада видання The Telegraph з посиланням на його оточення.

За даними видання, цей план є одним з декількох, які розглядає Трамп, який перед обранням на посаду президента США заявив, що розпочне мирні переговори до того, як вступить на посаду в січні.

План новообраного президента, про який повідомили троє співробітників штабу Трампа, передбачає, що нинішня лінія фронту буде заморожена, а Україна погодиться відкласти свої амбіції щодо вступу до НАТО на 20 років. Детальніше тут

У МЗС подякували Туску після його коментарів щодо «мирного плану» Трампа

Україна вдячна прем’єр-міністрові Польщі Дональду Туску за підтвердження відданості принципу «нічого про Україну без України», заявили в українському Міністерстві закордонних справ.

«Війна йде на українській землі, тож саме Україна визначатиме параметри шляху до всеосяжного, справедливого і стійкого миру. В інтересах усіх миролюбних держав – справедливе завершення російської агресії проти України із повагою до суверенітету й територіальної цілісності нашої держави, міжнародного права, цілей і принципів Статуту ООН», – йдеться в заяві МЗС.

Раніше Дональд Туск, коментуючи деталі можливого плану новобраного президента США Дональда Трампа щодо припинення війни між Росією і Україною, наголосив, що «рішення щодо війни в Україні не можуть ухвалюватися через голови не лише українців, а й наші». Про це за лінком

«Наземні дрони вдосконалюють, щоб суттєво вплинути на хід війни». Як ЗСУ виконують завдання під носом армії РФ?

На третій рік повномасштабного вторгнення Росії в Україну армії РФ та України активно використовують безпілотники. І це не просто буденність, а потреба.

Але якщо повітряні БПЛА давно і міцно зайняли свою нішу у цій війні, то наземні дрони на фронті почали масово застосовувати відносно нещодавно.

Чому саме зараз і які завдання вони виконують на передовій? Про це дізнавались журналісти проєкту Радіо Свобода «Донбас Реалії». Текстова публікація тут

Далі коротко про те, що могли пропустити:

Заступник керівника ОП Татаров відреагував на розслідування «Схем» про його поїздки до РФ

Заступник керівника Офісу президента Олег Татаров заперечив, що літав до Росії після 2014 року. Раніше журналісти «Схем» (Радіо Свобода) повідомили, що в той період, коли Татаров займався адвокатською діяльністю, він тричі був у РФ в 2017-му, чотири рази в 2018-му, та двічі – в 2019 році.

Востаннє, за даними журналістів, Татаров літав до Росії наступного дня після перемоги Зеленського на виборах президента 21 квітня 2019 року. У більшості поїздок його маршрут пролягав через Мінськ.

Після виходу розслідування Олег Татаров у коментарі виданню BBC Україна сказав: «Це абсолютно неприпустимо – поширювати недостовірні дані і навіть натяки щодо начебто наявності моєї комунікації з кимось з Росії чи поїздок на її територію. Тим більше з посиланням на підконтрольні ворогу джерела».

Однак журналісти у своєму розслідуванні провели перехресну перевірку даних, що дозволило підтвердити поїздки Татарова до РФ. Більше інформації тут

Ексклюзив: після масштабного вторгнення в Україну Росія запропонувала мирну угоду, яка нагадувала вимогу «капітуляції»

Радіо Свобода отримало проєкт договору, який Москва запропонувала Україні у перші дні повномасштабного вторгнення у 2022 році. Односторонні умови договору означали капітуляцію Києва.

Що саме пропонував Кремль і до чого це могло призвести? І як цей документ проливає світло на справжню мету Путіна щодо України. У цьому розібрався проєкт «Система», підрозділ розслідувань Радіо Свобода. Читвйте і дивіться за лінком

Для повернення Криму зовсім не обов’язково чекати відходу Путіна – Наріман Джелял

Перший заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу, дисидент і колишній політв’язень Наріман Джелял близько трьох років провів у російському ув’язненні, а потім був звільнений в рамках обміну 28 червня 2024 року.

Зараз він здійснює тур країнами Європи, розповідаючи про переслідування інакодумців і утиски кримських татар в окупованому Росією українському Криму. Він – один із найвідоміших членів Меджлісу, представницького органу кримських татар, оголошеного в Росії поза законом. На півострові за російської окупації займався правозахисною діяльністю та журналістикою.

У Празі Наріман Джелял дав інтерв’ю Радіо Свобода. Читайте за лінком

«Cапери – це одноразові війська». Історія бійця 93-ї бригади «Холодний Яр»

Гаряча фаза бойових дій, розв’язаних Росією проти України, триває. І, здається, немає сигналів, що на горизонті видніються зміни. Сотні тисяч воїнів у Силах оборони продовжують протистояти російській окупації з початку повномасштабного вторгнення. Як і «Холодноярівський» сапер Андрій.

Цю історію ми записуємо між бойовими виїздами сапера на передову під Кліщіївкою, що на півдні Бахмуту Донецької області. Запитуємо про міни, бойовий дух, мотивації і сім’ю. А про що ще говорять на фронті та чому чорний гумор рятує бійців? Текстова публікація тут

«Передали, що я 200-й»: історія «азовця» Артема Дубини, якого повернули з російського полону

«23 лютого відсвяткували день народження моєї мами, а о 4:30 я прокинувся від вибуху ракети».

«Коли ми приїхали, Маріуполь був темний. Одразу було зрозуміло, що ворог жорстокий, не лише до нас, військових, але і до місцевого населення».

«Мене жбурляли зі сторони в сторону просто як іграшку якусь то палками, то ногами, то руками, а потім підіймали шокером, якщо я падав».

Це спогади захисника Маріуполя, українського військового бригади «Азов» Артема Дубини з позивним «Нікополь», якого у вересні цього року повернули з російського полону, де він пробув два роки і чотири місяці. Свою історію він розповів проєкту Радіо Свобода «Новини Приазовʼя». Текстова публікація тут

Розстріляна культура. Які об'єкти культурної спадщини на Херсонщині назавжди втрачені в ході війни?

Розграбовані музеї, розстріляні церкви, знищені унікальні об'єкти архітектури та археології. За даними Міністерства культури та стратегічних комунікацій України, внаслідок російської агресії пошкоджено близько 1200 об'єктів культурної спадщини. Ця цифра щодня лише зростає.

Лише за попередній місяць до цього переліку додалось ще 22 об'єкти. На півдні України найбільше зруйнованих пам'яток в Херсонській області – понад 150.

Підрахувати точну кількість назавжди втрачених об'єктів зараз неможливо. Вони розташовані в прибережній зоні річки Дніпро, яка під постійним обстрілом російської армії. Текстова публікація тут

Публікації, які можуть вас зацікавити:

«Російський хвіст»: як аналітика даних вказує на фальсифікації на виборах у Грузії

Експерти з виборчих питань та аналітики даних помітили відхилення у графічному розподілі голосів по регіонах Грузії і підозрюють, що це може бути непрямим доказом фальсифікації виборів, подібно до того, як це сталося під час референдуму про зміни до Конституції в Росії у 2020 році. Вони називають цю тенденцію «російським хвостом».

На тлі сотень порушень, виявлених спостерігачами за виборами, і питань щодо таємниці голосування, президентка і опозиційні партії не визнають результатів виборів. Центральна виборча комісія та правляча партія «Грузинська мрія» заперечують будь-які фальсифікації.

Ми розглядаємо, що показують нещодавно поширені графіки, на чому вони ґрунтуються і чого вони не можуть показати. Дивіться і читайте за лінком

Радіо Свобода Weekly – усі важливі новини й ексклюзиви нашого сайту в одному листі щопонеділка. Підписатись на розсилку можна тут