Радіо Свобода Weekly: Зеленський і Кремінь наголосили на значенні української мови у час війни з Росією

Під час виставки про мову та деколонізацію «Мовні вправи» у Дніпровському художньому музеї. Дніпро, 25 липня 2024 року

Інформацію про важливі події та вибрані ексклюзивні матеріали Радіо Свобода за тиждень, що минув, пропонуємо вашій увазі у цій добірці.

«Українська мова пішла у свій контрнаступ» – мовний омбудсмен

В умовах воєнного стану питання державної мови набуло ключового значення, а кожне українське слово – внесок у перемогу України. Про це 27 жовтня написав уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь, вітаючи українців із Днем української писемності та мови.

«Сьогодні українська, маючи безпрецедентну суспільну підтримку, пішла у свій контрнаступ – вона на вустах мільйонів», – йдеться у дописі.

Кремінь зазначив, що це свято – важливий чинник консолідації українців, збереження культурної спадщини та зміцнення національної ідентичності. Про це тут

Росія намагається знищити в Україні все українське – Зеленський

Президент Володимир Зеленський у День української писемності та мови наголосив, що «тільки справжніми результатами реально зберігається все українське», зазначив він у новому відеозверненні.

«Ми у цій війні боремося проти ворога, який намагається знищити в Україні все українське. І тому кожна дія заради нашої держави, кожен результат на посилення України мають непересічне значення», – наголосив Зеленський.

За словами президента, «виграти цю війну можемо ми всі лише разом – і вберегти Україну можемо лише разом. Не кожен сам для себе, а всі для України. І саме так маємо працювати щодня – всі для України. Кожен на своєму рівні. Кожен на своєму місці». Більше інформації за лінком

ГУР попереджає про підготовку мітингів-провокацій у низці міст України

Головне управління розвідки Міноборони попереджає про підготовку мітингів-провокацій у низці міст України. За даними розвідки, анонімні акаунти у месенджері Telegram шукають людей, згодних за гроші вийти на «мітинги», спрямовані на дискредитацію військово-політичного керівництва України, зокрема спецслужб.

«Тих, хто купується, просять знімати фото та відео з провокативних акцій, аби створити «картинку» з метою суспільної поляризації та створенню напруги всередині України. Воєнна розвідка застерігає громадян України від участі у шкідливих для національної безпеки заходах», – йдеться у повідомленні пресслужби управління.

У ГУР інформують, що такі мітинги хочуть зібрати у Києві, Одесі, Дніпрі та інших обласних центрах. Більше інформації тут

Сирський озвучив втрати російських сил у Курській області РФ

Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський озвучив втрати російських сил у Курській області РФ.

За його даними, від 8 серпня російські війська на цій ділянці фронту втратили в особовому складі 17819 осіб, з них: безповоротні – 6662 особи; санітарні – 10446 осіб; полонені – 711 осіб.

Також, за даними Сирського, Москва у Курській області, серед іншого, втратила 45 танків, 256 бойових броньованих машин, 565 одиниць автомобільної техніки, 99 артсистем та 5 реактивних систем залпового вогню. Про це тут

Далі коротко про те, що могли пропустити:

ООН прокоментували повідомлення про відмову Зеленського прийняти Ґутерріша – Суспільне

Генеральний секретар ООН Антоніу Ґутерріш і очільник Росії Володимир Путін (праворуч) під час саміту БРІКС. Казань, 24 жовтня 2024 року

У генсекретаря ООН Антоніу Ґутерріша не підтвердили скасування його візиту до Києва, повідомив Суспільний мовник із посиланням на заступника його речника Фархана Хака.

«Ми намагаємося організувати візит у взаємно зручний час. Вони (Зеленський і Гутерреш – ред.) обговорили візит під час зустрічі у вересні», – йдеться у відповіді Хака.

Раніше агентство AFP заявило з посиланням на свої джерела, що президент України Володимир Зеленський відхилив візит генсекретаря ООН Антоніу Ґутерріша до України через його участь у саміті БРІКС в Росії. Представник Офісу президента пояснив це «приниженням здорового глузду і міжнародного права» через візит генерального секретаря до російської Казані. Про це тут

«Підтримуєш Україну – ти психічно хворий»: як РФ посилює фільтрацію підлітків в окупації

Російська окупаційна влада застосовує каральну медицину щодо українських дітей, повідомила Східна правозахисна група. Цю інформацію правозахисникам підтвердили адвокати, які працюють в окупації. «Якщо людина щиро підтримує Україну, силовики вважають таку людину психічно хворою», повідомляють вони.

Підлітки все частіше стають обʼєктами фільтраційних дій, через це батькам доводиться мігрувати в межах окупованих територій.

Які форми тиску застосовують в російській окупації проти українських дітей? Чи є каральна психіатрія в окупації воєнним злочином? Чи дали батькам можливість поховати в Бердянську тіла підлітків, яких вбили російські силовики минулого року? Текстова публікація тут

Звільнено керівництво центральної МСЕК і профільного департаменту МОЗ – Шмигаль

Уряд України ухвалив низку рішень за результатами засідання РНБО щодо «протидії корупційним та іншим правопорушенням під час встановлення інвалідності посадовим особам державних органів».

Зокрема, звільнено керівництво Центральної медико-соціальної експертної комісії (МСЕК), а також звільнені керівники профільного департаменту Міністерства охорони здоровʼя, який відповідає за координацію діяльності МСЕК, повідомив премʼєр-міністр Денис Шмигаль.

Голова уряду додав, що на виконання указу президента до кінця цього року МСЕК будуть ліквідовані, натомість запровадять «цифрову, прозору, європейську модель». Крім того, буде проведена перевірка і перегляд необґрунтованих рішень комісії щодо інвалідності в термін не пізніше від трьох місяців. Більше інформації тут

Як Україна втратила мільярд. Російський бізнес відійшов у приватні руки, попри санкції. Називаємо причетних

Із початку великої війни Україна конфіскувала у російських олігархів та їхніх пособників-українських можновладців активи на майже 15 мільярдів гривень. Зокрема, у Дерипаски, Ротенберга, Гінера, Євтушенкова, Януковича, Сальда, Богуслаєва.

Доповнити цей список міг би ще один підсанкційний бізнесмен. Мова про Ігоря Наумця – донедавна власника українських підприємств з видобутку піску, щебеню та виробництва тротуарної плитки і компонентів вибухівки для промислових цілей. Власника великого українського бізнесу з російським паспортом.

Вже після початку масштабного вторгнення українські правоохоронці арештували його майно та активи підконтрольних йому підприємств на понад 1 мільярд гривень. Відтоді минуло понад два роки, але український бюджет так і не поповнився за рахунок активів цього бізнесмена. За цей час цей бізнес перейшов до рук нового приватного власника. Повністю в обхід держави. Чому це стало можливим? Текстова публікація тут

Італія допомагає Україні у відбудові культурних пам’яток

Пошкоджений під час російського ракетного обстрілу Спасо-Преображенський собор в Одесі, 23 липня 2023 року

Італія – один із активних фінансових донорів України у відбудові архітектурних пам’яток, пошкоджених внаслідок повномасштабного вторгнення Росії. Уряд Джорджі Мелоні зобов’язався взяти під опіку насамперед історичні об’єкти міста Одеси та області.

Перелік споруд для реконструкції ще визначають, а наразі триває часткове відновлення лише Спасо-Преображенського кафедрального собору. Підтримка від італійців уже надходить, однак кошти отримують із запізненням й ремонтні роботи в храмі сповільнені, говорять співрозмовники Радіо Свобода. Причина? Пояснюють: бюрократична тяганина.

Водночас експерти визнають: про повноцінне відновлення українських міст доведеться дбати після війни.Чому Одеса? Виділимо принаймні п’ять причин. Читайте і дивіться за лінком

«Це просто картинка». Як насправді Росія «відновлює» окупований Маріуполь

Після захоплення Маріуполя в 2022 році російська пропаганда не перестає створювати образ міста як «тихої гавані» для росіян, які наважуються на переїзд у так звану «нову реальність».

Пропаганда заманює росіян квартирами за пільговими ставками і кращими можливостями для роботи. Проте реальність окупованого Маріуполя значно відрізняється від рекламної картинки. Текстова публікація тут

Публікації, які можуть вас зацікавити:

«Мова має значення». Як це працювало в часи Кирила і Мефодія?

Пам'ятник правительці періоду України-Русі, Київській княгині Ользі у Києві. Праворуч від неї творці слов'янської азбуки Кирило і Мефодій. У час масштабного вторгнення Росії до України на неї одягнули символічний бронежилет, 23 вересня 2023 року

У День української писемності та мови (27 жовтня) вшановують також преподобного Нестора Літописця – одного з перших українських письменників та істориків. А він, у свою чергу, вважається послідовником святих рівноапостольних Кирила і Мефодія – християнських проповідників і творців слов’янської писемності.

Нещодавно у Києві вийшла книжка «Кирило і Мефодій – політичні інтригани словесності», присвячена Солунським братам. І коли з періодичністю у кілька років виникає дискусія, а чи не перейти українцям на латиницю, то згадуються Кирило і Мефодій: от треба було ж їм винаходити цю абетку?

Більше про діяльність Кирила і Мефодія та її значимість для нашого сьогодення «Історичній Свободі» розповів автор згаданої книжки, археолог та історик Євген Синиця. Читайте, дивіться і слухайте за лінком

Радіо Свобода Weekly – усі важливі новини й ексклюзиви нашого сайту в одному листі щопонеділка. Підписатись на розсилку можна тут