У Будапешті 7-8 листопада відбудуться дві масштабні політичні події: саміт Європейського політичного співтовариства (ЄПС), який об’єднає понад 40 лідерів з майже всіх європейських держав (крім Білорусі та Росії), та саміт 27 лідерів Євросоюзу. Чого очікувати від цього першого зібрання глав західних держав після виборів у США та першого візиту українського президента до Угорщини?
«Сюрприз» від Орбана
Понад 40 лідерів країн європейського континенту для угорського премʼєра Віктора Орбана – це доволі незвичні гості, зважаючи на те, що торік на день народження своєї країни він запросив лише лідерів Туреччини, Сербії, Азербайджану, Киргизстану, Узбекистану та Катару.
Проте цьогорічне зібрання жодним чином не означає зміну політичних поглядів угорського премʼєра, а відбувається саме в Будапешті лише тому, що Угорщина за принципом ротації головує ці пів року у Раді Євросоюзу.
Своє головування угорський премʼєр розпочав так званою «мирною місією», відвідавши Київ, а потім Москву та Пекін, чим викликав чимало незадоволення серед інших лідерів ЄС, а подекуди і заклики бойкотувати майбутні зібрання у Будапешті. Втім, проігнорувавши одну із зустрічей на рівні міністрів, саміти на рівні лідерів все ж вирішили не бойкотувати.
Your browser doesn’t support HTML5
Обидва саміти стануть першою зустріччю глав європейських країн після виборів президента США, які відбудуться 5 листопада, і їх порядок денний великою мірою буде сфокусований на результатах цих виборів. Можливо, на момент зустрічі лідерів вранці 7 листопада остаточні результати ще не будуть відомі, зважаючи на те, що обидва кандидати мають практично однакову підтримку. Втім, є ймовірність, що станом на вечір четверга, коли лідери зберуться на вечерю уже у вужчому колі – 27 глав країн ЄС, – попередньо переможець буде уже визначений. Подальша співпраця з ним і підтримка України стане основною темою неформальної вечері лідерів ЄС 7 листопада.
У Брюсселі ходять чутки, що Орбан підготував для своїх гостей «великий сюрприз» – мовляв, можливо, через відеозвʼязок до лідерів звернеться Дональд Трамп, якщо він здобуде перемогу і це буде підтверджено попередніми результатами голосування. У Раді ЄС відмовились коментувати ці чутки.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Напередодні виступу в Європарламенті Орбан заявив, що поточна стратегія щодо України «не працює»Для засідання лідерів 27 країн-членів Євросоюзу готують три сценарії обговорень: 1) переможець президентських виборів у США буде уже відомим; 2) переможець не буде відомим; 3) результати голосування не будуть визнані одним із учасників перегонів.
Незалежно від цих трьох сценаріїв, позиція країн ЄС щодо підтримки України не зміниться, повідомив чиновник з Європейської Ради, не уповноважений коментувати ЗМІ. «Інше питання, чи це так само звучатиме від усіх 27 лідерів», – додав посадовець.
Плани Зеленського
Для українського президента Володимира Зеленського це буде не лише нагода звіритись з реакціями на свій нещодавно презентований план перемоги і його долю, залежно від результатів виборів у США, але й перший візит до Угорщини з часів повномасштабного вторгнення Росії.
Кілька днів тому він заявив, що готує двосторонню угоду, у якій будуть враховані «непорозуміння або якісь виклики сучасності, майбутнього і історичні, і минулого», а також погоджено, що Угорщина утримуватиметься від блокування членства України в НАТО – не обовʼязково скаже «так» у потрібний момент, але, наприклад, утримається.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Ексклюзив: після вторгнення в Україну Росія запропонувала мирну угоду, яка нагадувала вимогу «капітуляції»Угорщина торік продемонструвала здатність ускладнювати процес приєднання країн до альянсу, коли останньою ратифікувала членство Швеції в НАТО, затягнувши процес майже на півтора року.
Передбачити такий же сценарій для України нескладно, зважаючи на те, що через незгоду з політикою Києва щодо національних меншин Угорщина 5 років блокувала міністерські засідання в НАТО за участі України, доки не почалось повномасштабне вторгнення.
Українська та угорська сторони проводили низку зустрічей, аби врегулювати всі питання, тепер український президент хоче закріпити їх у двосторонніх угодах.
Інше на саміті
Гарячим питанням, окрім американських виборів та їх наслідків для ЄС і України, будуть також парламентські вибори в Грузії 26 жовтня. Їх виграла правляча проросійська партія «Грузинська мрія». Під час голосувань міжнародними спостерігачами було зафіксовано чимало порушень. ЄС розділився щодо того, як реагувати на результати цих виборів, і ця тема стане предметом обговорення лідерів 27 країн.
Чи візьме участь Грузія у саміті Європейської політичної спільноти – питання, зважаючи, що в країні не до кінця врегульовані результати виборів. Оскільки Угорщина головує на саміті, запрошення отримав прем’єр-міністр Грузії Іраклій Кобахідзе, уряд якого Брюссель звинувачує у копіюванні російських авторитарних законів.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Опозиція Грузії анонсувала мітинг біля парламенту через фальсифікації виборівМожливо, на полях саміту двосторонні переговори за посередництвом глави Ради ЄС Шарля Мішеля проведуть також лідери Вірменії та Азербайджану. Можливість проводити двосторонні зустрічі та розмови у неформальній атмосфері вважається головною перевагою саміту Європейської політичної спільноти.
Цей формат заснував французький президент Еманнюель Макрон після повномасштабного вторгнення Росії в Україну, щоб обʼєднати усіх, хто відкрито чи потенційно хотів би доєднатися до ЄС. Лідери збираються на такий саміт кожні пів року, і цього разу це буде п’ята зустріч.
Офіційна частина ЄПС триватиме лише кілька годин із коротким пленарним засіданням, присвяченим проблемам безпеки. Після цього відбудуться групові засідання, присвячені міграції та економічній безпеці, а на завершення – друге спільне пленарне засідання.
Відбуватимуться саміти на Національному стадіоні у Будапешті. Доволі незвична локація, але, схоже, з огляду на кількість гостей на преси, кращого варіанту для найбільшої дипломатичної події в історії Угорщини керівництво країни не змогло запропонувати.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: У Кремлі відреагували на «план перемоги» Зеленського ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Кінець війни «ближчий, ніж багато хто вважає» – Зеленський в інтерв’ю ABC ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Стармер на саміті Європейської політичної спільноти: «наша безпека починається в Україні» ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Ексклюзив: після вторгнення в Україну Росія запропонувала мирну угоду, яка нагадувала вимогу «капітуляції»