Встановлення остаточного російського контролю над ОРДЛО, ймовірно, було однією з цілей Кремля, коли той намагався вплинути на президентські вибори у США 2016-2017 років. Про це йдеться у великій статті, опублікованій The New York Times: вона заснована на документах «російського розслідування» спецпрокурора Роберта Мюллера, розслідування комітету з розвідки Сенату США, а також десятках інтерв'ю та інших матеріалах. Радіо Донбас.Реалії скорочено переказує цей матеріал, особливо ту частину, що стосується долі Донбасу у цій історії.
Основні дійові особи
У перемовинах зі штабом кандидата у президента США брали участь кілька осіб, що вже не раз зринало у темі розслідування спроб Росії впливати на виборчий процес у США 2016-17 років.
Пол Манафорт – голова передвиборної кампанії та радник Дональда Трампа, який багато років працював в Україні та був пов’язаний з українським керівництвом часів Віктора Януковича.
Костянтин Килимник – людина, що працювала з Манафортом на українському напрямку. У розслідуванні про втручання в американські вибори слідчі називають його «російським агентом», сам Килимник це спростовує.
Також задіяні двоє відомих українців, один з них – виїхав з країни, а інший повернувся.
Віктор Янукович – колишній президент України, що втік до Росії після масових вбивств протестуючих у Києві в лютому 2014 року.
Сергій Льовочкін – колишній очільник Адміністрації президента Януковича.
«Маріупольський план»
У 2016 році Килимник подав Манфорту (який вже очолював виборчу кампанію майбутнього президента Трампа) так званий «Маріупольський план». Згідно з ним на сході України передбачалося створити автономну республіку, що включає підконтрольні Росії території (або ОРДЛО). Очолити її мав Віктор Янукович. Територія ця мала перебувати у складі України, але підпорядковуватись Москві. Для обговорення цього плану Килимник, за інформацією розслідування та журналістів, зустрічався з Януковичем та Льовочкіним.
Варто зазначити, що принципово саме таке бачення долі окупованих територій Донбасу пропонувала російська влада. Так у Кремлі трактували виконання Мінських домовленостей. до такого висновку приходять і у The New York Times.
Для чого втручатися в американські вибори?
За інформацією The New York Times, прокурорам, що займаються справою втручання Росії у американські вибори 2016-2017 років, відомо про існування так званого «Маріупольського плану». Та на їхню думку, його виконання було б неможливе без участі США і могло бути «потенційною платою» за втручання.
Водночас, у статті зазначається, що для реалізації плану була потрібна перемога Трампа, оскільки Клінтон на посаді президента не пішла б на такий крок щодо України.
Про роль Манфорта у зазначеному плані та зв'язках його з Україною вже писали ЗМІ.
Проте, заяви Дональда Трампа дали підстави вважати, що у разі перемоги на президентських виборах позиція щодо так званого «Маріупольського плану» може змінитися.
Історія показала, що здійснити його не судилося.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Килимник і Манафорт просто хотіли заробити – Фесенко про «план щодо Донбасу», розкритий у сенаті США (рос.)ОСТАННІЙ ВИПУСК РАДІО ДОНБАС.РЕАЛІЇ:
Ми працюємо по обидва боки лінії розмежування. Якщо ви живете в ОРДЛО і хочете поділитися своєю історією – пишіть нам на пошту Donbas_Radio@rferl.org, у фейсбук чи телефонуйте на автовідповідач 0800300403 (безкоштовно). Ваше ім'я не буде розкрите. Матеріал опубліковано мовою оригіналу.