Що означає указ російського президента Володимира Путіна про депортацію громадян України з окупованих територій? Чи вважається депортація українців з власних домівок воєнним злочином? В якому випадку українців дійсно можуть депортувати, дізнавався проєкт Радіо Свобода «Новини Приазовʼя».
- Президент Росії Володимир Путін підписав указ, який передбачає депортацію жителів з окупованих Росією українських територій. У документі вказано, що громадяни України, які живуть на окупованій частині Херсонської, Запорізької, Луганської та Донецької областей і вирішили зберегти українське громадянство, можуть жити на цих територіях до 1 липня 2024 року. Після цього їх можуть депортувати.
- Окремий пункт указу Путіна стосується депортації тих, хто створює «загрозу національній безпеці Росії». Жителів, які виступають за «насильницьку зміну основ конституційного ладу» в Росії, фінансують терористичну та екстремістську діяльність або беруть участь у «несанкціонованих» акціях, депортуватимуть та заборонятимуть їм вʼїзд до країни, сказано в документі.
- Український омбудсмен Дмитро Лубінець указ Путіна назвав «черговим грубим порушенням не лише українського, а й міжнародного законодавства». Адже він робить «іноземцями» людей, які були народженні та все життя прожили на своїй землі. Омбудсмен вказує на те, що указ Путіна передбачає, що іноземцями вважатимуться ті громадяни, які «заявили про своє бажання зберегти наявне у них громадянство або залишитися особами без громадянства», а також не склали присягу громадянина РФ. «Наголошую, Україна не визнає примусової паспортизації на тимчасово окупованих територіях, не визнає примусового автоматичного набуття українцями на цій території іншого громадянства, і це не є підставою для втрати громадянства України», – сказано в повідомлені Лубінця в телеграмі. Він закликав міжнародну спільноту «засудити дії посадових осіб Кремля і вжити заходів для недопущення порушення прав людини».
«Репресії посилилсь»
Депутат Херсонської обласної ради Сергій Хлань сказав «Новинам Приазовʼя», що після виходу указу про депортацію українського населення російські військові посилили репресії на тимчасово окупованих територіях.
«Вже на блокпостах окупованої Херсонщини військові РФ вимагають, щоб був пред’явлений російський паспорт. Якщо у людини немає його, то їй повідомляють про термін в 30 днів для отримання російського паспорта, і ті, хто не отримають за цей час паспорт РФ, підлягатимуть депортації, а все майно буде вилучатися, тобто – фактично пограбування. І тут вже окупанти просто ставлять перед фактом», – стверджує депутат.
З огляду на бойові дії й окупацію Росією частини південних територій України, редакція не може отримати офіційного підтвердження про деякі озвучені свідчення чи незалежно їх перевірити.
«Люди занепокоєні»
За словами Хланя, підписання указу про депортацію українців викликало хвилю занепокоєння серед місцевого населення, яке залишається на тимчасово окупованих територіях. Депутат розповідає, що йому відомо, як люди просто збирають останнє для того, щоб виїжджати з окупованої території самостійно.
Будуть виселяти людей в регіони Росії, які майже непридатні для життяСергій Хлань
«Вони розуміють, що депортація буде примусова і депортація буде відбуватися, як так звана евакуація, яка тривала примусово весь цей час. Але фактично це і був початок депортації. Будуть виселяти людей в регіони Росії, які майже непридатні для життя, які депресивні. Це і є метою окупанта, щоб всіх людей з проукраїнськими настроями виселити з окупованих території, заслати, розселити на ненаселених територіях Росії. А на окупованій частині території залишити лише тих людей, які отримали російські паспорти, та колаборантів, які погодилися співпрацювати з окупантами», – вважає Хлань.
«Заселити територію росіянами»
Єдиною можливістю виїхати із тимчасово окупованих територій все ще залишається анексований РФ Крим, додає депутат. Він каже, що йому постійно надходить інформація про фактично знущання на російських блокпостах над українцями, які намагаються залишити окуповану частину Херсонщини кримським шляхом.
«Це знущання буде тільки посилюватися. На сьогодні виїзд можливий тільки через Крим. Він доволі довго триває, понад тиждень треба їхати з пересадками. І фактично постійно йдуть знущання на цьому шляху», – підкреслює Хлань.
На його думку, підписання указу про депортацію українців покликане посилити російську паспортизацію українського населення.
Путін буде триматися за ці території вже не як за території, а як за своїх громадянСергій Хлань
«Після того він (Путін – ред.) буде запевняти, що це російська територія, заселена виключно росіянами. І він буде вчергове цим маніпулювати, звертатися до світової спільноти й стверджувати, що тут – тільки росіяни. Він буде триматися за ці території вже не як за території, а як за своїх громадян», – висловився херсонський депутат.
«Воєнний злочин Путіна»
Експерт українського «Центру громадянських свобод» Михайло Савва зазначає, що новий указ Володимира Путіна нічого не змінює. Правила, які містяться у документі, були запроваджені ще 27 серпня 2022 року іншим указом російського президента, під номером 585, розповідає експерт.
Незаконна депортація є воєнним злочиномМихайло Савва
«Там теж мова йде про депортацію, саме в тих випадках, які вказано в новому указі. Тобто цей порядок вже діє насправді. І якщо казати про порядок, який діє з серпня минулого року, то він не просто порушує норми міжнародного гуманітарного права, він має ознаки воєнного злочину. Тому що Римський статут, це фактично Кримінальний кодекс Міжнародного кримінального суду, в статті 8 встановив, що незаконна депортація є воєнним злочином», – наголошує правозахисник.
«Є підстава для нового ордеру»
Михайло Савва вказує на те, що ця російська депортація є незаконною, відповідно до норм міжнародного гуманітарного права. Зокрема, окрема стаття Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни чітко встановлює, що не може бути підстав для депортації населення з окупованих територій, за будь-яких умов це заборонено.
«В цьому випадку важливо, що два укази Путіна він підписав сам, це укази президента Росії. І фактично він розписався в скоєні воєнного злочину. Це є вагомою підставою для наступного ордера на арешт з боку Міжнародного кримінального суду», – зауважив Савва.
Для цих людей встановили таку кінцеву, критичну дату, до якої вони мають визначитися, чи вони беруть російське громадянство, чи вони йдуть іншим шляхомМихайло Савва
«Там є така підстава, як участь у несанкціонованому мітингу або пікеті. Але такої підстави, як людина з українським паспортом живе на окупованій території, поки немає. Для цих людей встановили таку кінцеву, критичну дату, до якої вони мають визначитися, чи вони беруть російське громадянство, чи вони йдуть іншим шляхом. Потім ми можемо сказати, що для цих людей російська влада створила ситуацію невизначеності після липня 2024 року», – пояснив правозахисник.
На запитання, чи є підстави вважати такі дії російської влади стосовно українських громадян геноцидом, він зазначив, що для цього має бути юридична, правова оцінка.
«Нещодавно ПАРЄ визнала дії Росії на території України геноцидом. Але Міжнародний кримінальний суд (МКС) поки ще не звинувачував Путіна або інших людей з оточення російського президента в скоєнні саме злочину геноциду. Такий злочин є в Римському статуті, у нього є доволі чіткі ознаки. І на мою думку, якщо ретельно проаналізувати все те, що відбувається, то, швидше за все, цей злочин геноциду буде доведено. Поки це особисті оцінки, але може бути і юридична, правова оцінка, в тому числі з боку Міжнародного кримінального суду», – сказав Савва.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: ПАРЄ визнала, що депортація українських дітей до Росії має ознаки геноциду- 17 березня Міжнародний кримінальний суд у Гаазі видав ордер на арешт Володимира Путіна, а також уповноваженої з прав дитини при президентові РФ Марії Львової-Бєлової.
- За версією суду, Путін та Львова-Бєлова особисто відповідальні за примусову депортацію дітей із окупованих українських територій до Росії. У РФ після ордеру на арешт Путіна і Львової-Бєлової заявили, що повернуть дітей Україні, коли будуть «безпечні умови».
Геноцид і його ознаки у діях Росії проти України
Під час широкомасштабної війни Росія вчиняє щодо громадян України усі види злочинів, які можуть підпадати під визначення геноциду, вважають правники, дослідники геноцидів і правозахисники.
А саме:
- оголошення намірів про знищення українців: президент Росії і представники російської влади неодноразово заявляли, що українців як етносу «не існує», що це «штучно створена» нація, і тих, хто так не вважає, «треба знищити», а України і українців не повинно існувати у майбутньому;
- публічні заклики до знищення українців;
- цілеспрямовані обстріли систем життєзабезпечення населення та закладів охорони здоров’я України з метою позбавити людей електроенергії, водопостачання, зв’язку, медичної допомоги та інших засобів для життя;
- переслідування і знищення на окупованих територіях людей із проукраїнською позицією;
- винищення інтелігенції: учителів, митців, людей, які є носіями української культури та виховують інших у ній;
- запровадження в освітніх закладах на окупованих територіях системи навчання та виховання, націленої на зміну ідентичності дітей;
- депортація дітей без батьків до Росії з метою зміни їхньої ідентичності;
- вилучення та знищення із бібліотек українських книг, пограбування музеїв та цілеспрямоване викрадення артефактів, що вказують на давню історію українців.
Конвенція про запобігання злочину геноциду та покарання за нього була ухвалена Генеральною асамблеєю ООН у 1948 році.
Країни-учасниці Конвенції, а їх на сьогодні 149, мають запобігати актам геноциду і карати за них під час війни та в мирний час.
Конвенція визначає геноцид як дії, що здійснюються із наміром повністю або частково знищити національну, етнічну, расову, релігійну, етнічну групу як таку.
Ознаки геноциду: вбивство членів групи або заподіяння їм серйозних тілесних ушкоджень; навмисне створення життєвих умов, розрахованих на знищення групи; запобігання дітонародженню та насильницька передача дітей з однієї групи до іншої; публічне підбурювання до вчинення таких дій.