«Лікарня з «поверхом смерті»: чому жителі з окупації їдуть лікуватися до Ростова?

Наслідки обстрілу дитячої лікарні та пологового будинку в Маріуполі Донецької області, 9 березня 2022 року

  • «Багато лікарів загинули під час бомбардування. Переважна більшість будівель медичних закладів зруйнована або серйозно пошкоджена».
  • «Батько помирав на шостому поверсі, який отримав назву «поверх смерті».
  • «Смертність неймовірна. З хронічними захворюваннями там не лікують».

Це наслідки російської окупації, яка триває на частині українських територій з 2022 року. Все частіше звідти доходять моторошні історії про втрачене здоровʼя та навіть життя через погану діагностику, відсутність медзакладів та фахових лікарів.

Проєкт Радіо Свобода «Новини Приазовʼя» вирішив докладніше дізнатися про те:

  • в якому стані медичні заклади на окупованих територіях півдня України – скільки з них зруйновано та пограбовано;
  • чи отримують місцеві жителі належну медичну допомогу;
  • чи залишаються там кваліфіковані лікарі?

Дітей з окупованого Маріуполя змушені відправляти на лікування за межі міста через критичну нестачу медичних ресурсів, повідомили у Маріупольській міській раді. За їхніми даними, зараз у місті відсутнє сучасне обладнання, а кількість лікарів залишається вкрай недостатньою. Через це дітей з інфекційними захворюваннями доправляють до медичних закладів у Нікольському або Донецьку.

У повідомленні посилаються на свідчення однієї з жительок міста, яка розповіла, що її дитину з високою температурою доставили до Нікольського, оскільки в Маріуполі не змогли надати необхідну допомогу.

Директор маріупольської громадської організації «Архі-Місто» Андрій Марусов називає «катастрофічною» ситуацію з медичними послугами, які надає окупаційна влада в захопленому Маріуполі.

«Багато лікарів просто загинули під час російського бомбардування Маріуполя навесні 2022 року. Потім багато з них просто виїхали з Маріуполя, ті, хто вижив, хто куди, в кого які були можливості, той туди й тікав з міста. Спроби залучити лікарів з РФ через підвищення заробітної плати, такі лікарі працюють тільки вахтовим способом. Приїжджають на декілька місяців, заробляють якісь гроші, а потім повертаються туди, звідки вони там приїхали», – розповів він.

«Лікування пігулками-плацебо»

За словами Марусова, до російської окупації 2022 року у Маріуполі були сформовані потужні медичні центри, проте зараз більшість з них зруйновані.

«Переважна більшість будівель медичних закладів була зруйнована або дуже серйозно пошкоджена. Відповідно, все це обладнання було зруйноване або пошкоджене. Це просто анекдотичні ситуації, коли після окупації у 2022 році коштовне обладнання, яке було встановлене в маріупольських лікарнях і яке вціліло, окупанти деякі з цих апаратів просто вивозили кудись в Донецьк чи в Горлівку», – каже він.

Наслідки обстрілу дитячої лікарні та пологового будинку в Маріуполі, 9 березня 2022 року

Один із найбільших медичних закладів Маріуполя – лікарня №2 – не зазнав значних пошкоджень, зазначив Марусов. Однак, попри косметичні ремонти фасаду, які проводили вже після окупації, внутрішня інфраструктура та умови в закладі залишаються незадовільними. Минулого року в цій лікарні помер батько Андрія Марусова.

«Він помирав на шостому поверсі, який отримав назву «поверх смерті». Чому так? Тому що, по-перше, ліфт не працює. Туди збирали переважно пацієнтів-пенсіонерів, яким по 80-70 років. Їм туди дістатися – на цей шостий поверх, це було майже неможливо. Для їхніх родичів, також похилого віку, це була просто якась трагедія. Мало того, хоча б базова діагностика, наприклад, флюорографія, робилася на першому поверсі. Як це робити без ліфта, тим більше якщо людина лежача? Потрібно було знаходити якихось знайомих, друзів, родичів, просити їх, щоб вони на ношах зносили на перший поверх і потім піднімали на шостий поверх. Допомоги як такої лікарської, принаймні рік тому, просто не було. Моєму батьку поставили два діагнози, які були зовсім різні. І взагалі таке враження, що їх лікували пігулками-плацебо, які ніяких лікувальних властивостей взагалі не мали», – розповів маріуполець.

З огляду на бойові дії і окупацію Росією частини південних територій України, редакція не може отримати офіційного підтвердження про деякі озвучені свідчення чи незалежно їх перевірити.

«Смертність неймовірна»

Окупаційна влада заявляє про нібито будівництво нових медичних центрів у регіоні. Зокрема, у жовтні цього року призначений Росією голова окупаційної адміністрації Запорізької області Євген Балицький оголосив про відкриття в Мелітополі онкологічного диспансеру, призначеного для жителів окупованих територій Запорізької та Херсонської областей.

Міський голова міста Пологи Запорізької області Юрій Коноваленко сказав «Новинам Приазовʼя», що з квітня 2022 року медична допомога залишається однією з найгостріших проблем на цій території.

Юрій Коноваленко

Більшість лікарів і медичних працівників виїхала на підконтрольну владі України територію, що особливо позначилося на пацієнтах із хронічними захворюваннями, для яких своєчасне лікування є життєво важливим, зазначив міський голова.

«З початку вторгнення і до сьогодні фактично люди, які мають тяжкі захворювання, складні захворювання, позбавлені нормального надання медичних послуг і вони змушені лікуватися або в Кам'янці, або у Бердянську. Зараз тенденція – взагалі їхати до Ростова (Росія – ред.) і лікуватися там. У зв’язку з цим смертність просто неймовірна. Ми майже щодня отримуємо повідомлення про померлих людей на території Пологівської громади. Це найболючіше питання, тому що з хронічними захворюваннями людей фактично не лікують», – каже міський голова.

«Обладнення вивезли в Маріуполь»

За словами Коноваленка, до окупації у Пологах працювало стаціонарне відділення лікарні. Проте на початку вторгнення воно зазнало обстрілів, відновити його роботу неможливо.

«Під час штурму міста 7 березня 2022 року було пошкоджене стаціонарне відділення лікарні. Ми, перебуваючи там, ще щось позакривали плівкою, але після цього декілька разів були туди «прильоти». На сьогодні стаціонарне відділення відкрити фактично неможливо. А в листопаді 2022 року окупанти абсолютно все нове обладнання – КТ, рентген-апарати, УЗД-апарати, все, що в нас було нове, вивезли до Маріуполя. Тобто там і нічим надавати якісну, професійну, медичну допомогу зараз», – розповів посадовець.

Місто Пологи Запорізької області після обстрілів у 2022 році

Станом на грудень 2024 року в Пологах функціонує муніципальна лікарня, яку відкрила окупаційна влада. Там працюють кілька медиків із місцевої лікарні, повідомив міський голова.

«Вони (окупаційна влада) також відкрили стоматологічну поліклініку, яка надає декількома лікарями якісь послуги. І по території декількох сіл працюють фельдшери – у Семенівці, Григорівці, Тарасівці, подалі від лінії зіткнення. Зруйновано ФАПи практично в усіх селах, які наближені до лінії фронту. Це і Вербове, і Новокарлівка, і Костянтинівка. Фактично там немає нікого», – додав Коноваленко.

«Без екстреної та первинної меддопомоги»

На окупованій частині Херсонщини ситуація із медициною відрізняється, залежно від наближення населених пунктів до берегової лінії Дніпра. Начальниця Олешківської міської військової адміністрації Тетяна Гасаненко у коментарі проєкту «Новини Приазов'я» докладніше розповіла, якою є ситуація з медичним забезпеченням в цій громаді.

Окуповані Олешки, червень 2023 року

«В селах, які віддалені від берегової лінії, можна отримати хоча б елементарну медичну допомогу, тому що є працівники ФАПів. Це такі населені пункти, як Солонці, Раденськ, Костогризове. А ті населені пункти, які розташовані біля урізу води – Козачі Лагері, Піщанівка, Підстепне, то там взагалі медичну допомогу отримати неможливо. Про Кринки ми взагалі говорити не будемо, тому що наразі такого населеного пункту вже не існує», – каже вона.

За словами Гасаненко, в умовах окупації не існує поняття надання первинної, вторинної чи екстреної медичної допомоги. В Олешках працює лише одна лікарня, до того ж, якість допомоги залишається низькою, а ліки доступні лише обмежено.

Для отримання медичної допомоги потрібен паспорт РФ
Тетяна Гасаненко

«Ліки, які є життєво необхідними, також надаються не всім. Мені відомо про те, що надається інсулін, але водночас люди, які потребують, наприклад, такого гормону, як тироксин, отримують його тільки після операції. Надалі його просто не надають. При стаціонарному лікуванні в самому місті Олешки деякі ліки надаються безкоштовно, всі інші, зрозуміло, треба купувати. Але основною умовою для того, щоб отримати медичну допомогу, є, звичайно, наявність російського паспорта», – зазначила посадовиця.

За даними Міністерства охорони здоров’я України, станом на початок грудня 2024 року російські війська пошкодили 1878 медичних закладів та зруйнували 289. Найбільших втрат зазнали лікарні на Харківщині, Донеччині, Миколаївщині, Київщині, Чернігівщині, Дніпропетровщині, Херсонщині та Запоріжжі.

Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.

Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони носять цілеспрямований характер.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: «Бої наближаються до Каховського водосховища»: як армія РФ просувається на півдні
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: «Найстрашніше – це захворіти»: як лікуються на окупованих Росією південних українських територіях
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: «Стягують сили до Дніпра, перегруповують техніку»: мета окупантів – Запоріжжя і Херсон?