«Це буде самогубство». Росія хоче вдруге окупувати Херсон. Як готується місто?

Влада Херсону готується до різних сценаріїв розвитку подій – речник МВА

«Намагаються не перший день і тиждень зайти на наші дніпровські острови, щоб посилити вогневий тиск на Правобережжя»

«Форсування річки Дніпро призведе до великих втрат»

«Там все це дуже щільно заміновано, причому обома сторонами, і де саме є міни, ніхто не знає»

«Ми готові до нестандартних ситуацій і максимально готові убезпечити цивільне населення»

Чи справді Росія готує новий наступ на Херсон? Чим для російської армії може обернутися форсування Дніпра? Чи готовий Херсон до можливого погіршення безпекової ситуації – читайте в матеріалі проєкту Радіо Свобода «Новини Приазовʼя».

Росія хоче почати новий наступ на Херсон, заявив голова Херсонської обласної військової адміністрації Олександр Прокудін у коментарі виданню Financial Times. За його словами, окупанти зібрали 300 човнів для переправи через річку Дніпро. Українські посадовці підозрюють, що регулярні атаки російської армії по Херсону – це частина плану Росії щодо посилення тиску на Київ і підготовки до потенційного наступу на правобережну частину області, пише видання.

Як розповів виданню Прокудін, російська армія розгорнула на лівобережжі Херсонщини деякі зі своїх «найкращих підрозділів безпілотників». За словами посадовця, з окупованого берега навпроти центру Херсона російська армія запускає нові моделі БПЛА. У такий спосіб окупанти вдосконалюють бойові прийоми та навчають нових операторів для свого вторгнення, вважає очільник області.

Призначений Росією керувати захопленою частиною окупованої частини Херсонщини Володимир Сальдо час від часу заявляє, що російська армія знову захопить Херсон. В обстрілах міста він звинувачує при цьому українських військових.

Шанси захопити місто

Депутат Херсонської обласної ради Сергій Хлань вважає, що російські загарбники можуть знову захопити Херсон лише у випадку, якщо не чинити військового спротиву.

Допустити форсування Дніпра можна тільки тоді, коли інша сторона фактично не буде чинити спротив
Сергій Хлань

«Я думаю, що це можна зробити тільки тоді, коли друга сторона, скажімо так, пропустить ворога, як це було на початок окупації, коли наші Збройні сили не могли протистояти тоді ворогу, який заходив з анексованого Криму. Такого другого випадку не буде. Форсувати Дніпро і допустити форсування Дніпра можна тільки тоді, коли інша сторона фактично не буде чинити спротив. Тому форсування річки Дніпро призведе до великих втрат для тієї сторони, яка буде вдаватися до форсування, і результативність дуже сумнівна. Тому з військової точки зору форсування Дніпра і перехід через Дніпро буде неможливим», – зазначив він.

Пошкоджений раніше ударами ЗСУ і непридатний до використання автотранспортом Антонівський автомобільний міст через річку Дніпро, який з’єднує місто Херсон із лівобережжям, 13 вересня 2022 року

Політолог із Херсона Володимир Молчанов розповів «Новинам Приазов’я», що, за його інформацією, на лівобережній частині області наразі немає угруповань, спроможних на наступ.

«Росіяни перекинули для Курської операції вже два з'єднання – 80 бригаду та 76 дивізію з Херсону. І зараз збираються, за чутками, які циркулюють в середовищі, ще й 104 дивізію перекидати туди.

Тобто все менше і менше стає війська як такого. Як до того, так і зараз, це військо організаційно, структурно і за технікою, нездатне виконувати такі наступальні операції. Тобто можна подивитися, що вони присутні невеликими групами, не підрозділами навіть, а саме групами на деяких островах. Але це для них як покарання, квиток в один кінець. Вони дуже погано там забезпечуються, ці окремі групи, там не здійснюється ротація.

Тому казати про те, що ця присутність якось сприяє якимось російським планам, – неможливо. Тобто вони там просто для того, щоб не допустити української присутності такої самої. З нашого боку, якщо є присутність на островах, то вона теж є тимчасовою і непостійною», – зауважив він.

«Тотальне замінування»

Навіть якщо російські військові контролюватимуть деякі з островів на Дніпрі, то все одно просуватися далі до правобережжя їм буде дуже складно, вважає політолог. Щоб дістатися іншого берегу, російським силам треба буде перетинати спочатку протоки, які відділяють лівий берег від островів, потім основне річище Дніпра та додаткові протоки нижче Херсона.

Група українських морських піхотинців переправляється через Дніпро на Херсонщині, 14 жовтня 2023 року

«Там все це дуже щільно заміновано, причому обома сторонами. І де саме є міни, – ніхто не знає. Тому коли кажуть про 300 човнів, тобто, якщо припустити, що є можливість переправити одночасно десь 1500 вояків з легким озброєнням, то значна їхня частина просто навіть без українського активного спротиву потрапить у воду через міни. Будь-яка можливість базується передусім не тільки на власній можливості, а на тому, який буде спротив», – підкреслив він.

«Заява на упередження»

Голова Херсонської ОВА Олександр Прокудін міг висловитися про підготовку нового наступу на Херсон, щоб привернути увагу до цього напрямку, припускає Молчанов.

Цивільне населення жорстоко страждає зараз від російських дронових атак
Володимир Молчанов

«Прокудін, звичайно, знає більше, ніж цивільне населення. Можливо, є плани додаткового перекидання кудись на схід ще якихось підрозділів. Особливо це стосується дронів. І звісно, що він міг в такий спосіб спробувати запобігти такому перекиданню, тому що в будь-якому разі, навіть якщо це не матиме якихось військових наслідків, тобто такої російської операції, то цивільне населення жорстоко страждає зараз від російських дронових атак, які просто тероризують Херсон. В будь-якому разі, херсонцям дуже сильно невигідно будь-яке послаблення українського групування. Тому тут заява Прокудіна можливо має такий, хоча і регіональний, але все ж-таки сенс», – додав співрозмовник.

Карета швидкої допомоги після атаки російським дроном в селищі Станіслав на Херсонщині

З огляду на бойові дії і окупацію Росією частини південних територій України, редакція не може отримати офіційного підтвердження про деякі озвучені свідчення чи незалежно їх перевірити.


До чого готується влада Херсона?

Директор департаменту у справах ЗМІ та зв'язків із громадськістю Херсонської міської військової адміністрації Денис Путінцев розповів «Новинам Приазов'я», що інформація про можливий новий наступ на Херсон лунає вже не вперше. Влада готується до різних сценаріїв розвитку подій, каже речник.

Херсон – це єдине, історично унікальне місто, обласний центр єдиний в Україні, який був окупований повністю і повністю деокупований

«Стосовно настрою людей, я розумію емоційні хвилі серед населення, які розповсюджуються, тому що, нагадую, Херсон – це єдине, історично унікальне місто, обласний центр єдиний в Україні, який був окупований повністю і повністю деокупований. Люди пережили окупацію. Тому можна зрозуміти емоційно ці настрої після будь-яких інформаційних вкидів. Зараз ці розмови теж точаться в суспільстві, я не буду це заперечувати, але офіційна влада має інформацію і постійно комунікує з військовими. Я зараз кажу виключно про Херсонську міську територіальну громаду. Повірте, ми маємо декілька планів розвитку події, але це превентивні плани, інформації щодо якихось глобальних наступів в нас немає», – наголосив він.

Якщо наступ все ж станеться, місцева влада має все необхідне, щоб відреагувати на ці загрози оперативно й убезпечити цивільне населення, додав Путінцев.

Мешканці Херсона йдуть повз будівлю Херсонської академії неперервної освіти, зруйнованої російськими ударними БПЛА. Березень 2024 року

«Ми у Херсоні максимально до будь-чого готові. В нас, на жаль, великий досвід такого сусідства і щоденний тероризм від російських окупаційних військ. Тому, можу вам сказати, що місто готове. З іншого боку, до цього не можна бути готовим, тому що росіяни можуть зробити все, що завгодно. Вони дуже підступні і досить непередбачувані у своїх терористичних діях. Тому, знаєте, казати пафосні слова, що ми герої, які будь-що зможуть перемогти, я не буду, але Херсон – незламний, залишається незламним, і вся та аналітична інформація, яка наразі є в нашому розпорядженні, дає нам привід казати дуже впевнено про те, що ми готові до нестандартних ситуацій і максимально готові убезпечити цивільне населення Херсонської міської територіальної громади», – запевнив речник.

«Самовбивчі дії»

Речник Української добровольчої армії «Південь» Сергій Братчук розповів «Новинам Приазов’я», що Сили оборони України роблять наразі все можливе, аби не дати російським військовим навіть закріпитися на островах у Дніпрі. Про великий наступ армії РФ на правобережну Херсонщину не йдеться, каже він.

«Ворог дійсно намагається, це очевидно, вже не перший день і тиждень зайти на наші дніпровські острови. Деякі з них, зокрема, мова йде про Козацький острів та Круглик, потрібні для того, щоб закріпитися там і посилити в тому числі вогневий тиск на правобережжя Херсонської області і безпосередньо на мирних людей. Є протидія вогнева з нашого боку. Є відповідні бойові завдання, які сьогодні наші засоби ураження виконують, зокрема, і на лівобережжі Херсонщини. Тобто уражають ворога, особовий склад, уражають його відповідні об'єкти та бойову техніку. Тому поки що мова про якийсь великий наступ армії РФ не йдеться», – впевнений він.

Українські військовослужбовці ведуть вогонь зі 122-мм гармати по російських позиціях у Херсонській області, 27 жовтня 2024 року

Спроби російської армії форсувати Дніпро Братчук назвав «самовбивчими діями».

«Сьогодні з нашого боку застосовуються всі ті дії, які не дозволяють ворогу виконати ці задання, які він перед собою поставив щодо острівної зони, в тому числі. У будь-якому разі, я думаю, що вогневе ураження наші сили оборони здатні нанести настільки, щоб ворог змінював всі свої плани і змінював з мінусом для себе», – підкреслив він.

  • Речник Сил оборони півдня Владислав Волошин зазначав, що російські війська постійно проводять штурми на Херсонському напрямку. Вони намагаються закріпитися на острівній зоні. Втім, усі ці штурми закінчуються нічим. Всі вони безрезультатні, і російська армія несе лише втрати, повідомляв речник. Він зазначив, що Сили оборони готові протидіяти будь-кому розвитку ситуації.

Російське масштабне військове вторгнення в Україну триває від ранку 24 лютого 2022 року. У Росії заперечують, що ведуть проти України загарбницьку війну і називають це «спеціальною операцією». Також російська влада заперечує, що скоює злочини проти цивільних жителів України.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: «Стягують сили до Дніпра, перегруповують техніку»: мета окупантів – Запоріжжя і Херсон?
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: «Запоріжжя готове...». Регіна Харченко розповіла про загрозу наступу РФ, заходи безпеки та настрої у місті
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Фортифікації від Херсона до Одеси та посилення оборони Запоріжжя: як захищають південь від наступу армії РФ