Як російська окупаційна влада продовжує незаконну паспортизацію на захоплених територіях Херсонської та Запорізької областей? Що загрожує жителям захоплених регіонів, якщо вони не отримують російські паспорти до 31 грудня цього року? Чи є примусова паспортизація порушенням міжнародного права, і чи понесе Росія за це відповідальність?
Інформацію про це зібрав проєкт Радіо Свобода «Новини Приазовʼя».
Українцям, які ще не взяли російський паспорт, окупаційна влада поставила умову – пройти до 31 грудня цього року дактилоскопічну процедуру, фотографування та медичне обстеження. Без відповідного документу, який має назву «зелена картка», їм загрожує депортація, повідомляє Центр національного спротиву. За інформацією підпілля, окупанти усіма способами продовжують тиснути на місцеве населення, аби змусити їх взяти російські паспорти.
Експерти такий тиск повʼязують із неможливістю окупаційної влади виконати план Кремля з паспортизації на захоплених територіях України. Особливо провальною цей процес є на окупованій частині Херсонщини. Там окупанти змусили взяти російський паспорт начебто 240 тисяч осіб, повідомляє підпілля.
Призначений Росією керувати окупованою частиною Херсонщини Володимир Сальдо 24 травня повідомив, що паспорти РФ вже отримала «абсолютна більшість» жителів регіону.
«Залишається невеликий відсоток, які не отримали російські документи з різних причин. Чим далі – тим цей відсоток буде ближчим до нуля», – зазначив чиновник російської окупаційної влади.
«Іноземні» громадяни
Голова Херсонської обласної ради Олександр Самойленко вважає, що цифри паспортизації, про які звітує Сальдо, не відповідають дійсності.
Вони просто або не виконують план паспортизаціїОлександр Самойленко
«На території Херсонської області до початку повномасштабного вторгнення мешкало приблизно 1 мільйон 60 тисяч громадян. З них більше ніж 300 тисяч мешкали в місті Херсоні, який деокупований. Тих людей, які пристали на пропозиції, виїхали з Херсона на тимчасово окуповані території, одиниці, і ми їх можемо рахувати в межах статистичної погрішності. Ще є діти, є люди, які одразу виїхали з тимчасово окупованих територій, тому всі ці цифри брехливі і вони не відображають справжньої ситуації. Я думаю, що вони просто або не виконують план паспортизації, або це такий трюк для телебачення. Сприймати це все за чисту монету не можна», – переконаний він.
Раніше окупанти мали намір депортувати українців, які не отримали російські паспорти вже з 1 липня цього року. Президент Росії Володимир Путін підписав відповідний указ 2023 року. Втім, у квітні цього року він продовжив термін перебування українців на окупованих територіях без російських документів до 31 грудня. Після цього їх вважатимуть «іноземними громадянами».
«Підступна форма геноциду»
Процедури, які потрібно пройти для отримання так званої «зеленої картки» – це також форма тиску на місцеве населення, каже Самойленко.
Це така форма геноцидуОлександр Самойленко
«Вони не можуть на сьогодні мобілізувати або призвати до лав збройних сил РФ осіб, які не є громадянами Росії. Це тільки на контракт. Тому вступ до громадянства є наслідком цього, є можливість опинитися в лавах армії окупантів. Це такий перший шлях. Вони роблять максимум незручностей для того, щоб людина вже махнула рукою і дійсно пішла отримувати цей паспорт. Це така форма геноциду, така, знаєте, дуже підступна. Це вплив на психіку людини для того, щоб вона вирішила, що їй краще піти на поступки, ніж чинити спротив», – пояснив він.
Без російських паспортів у жителів окупованих територій дедалі менше прав, додав Самойленко.
За його даними, майже всі лікарські заклади, які знаходяться на тимчасово окупованих територіях, або переобладнані на госпіталі для російських військовослужбовців, або вони відмовляють обслуговувати жителів без паспорта РФ.
«Це той утиск людей, якій є там. Це заборона спілкування українською мовою, це заборона використання української естради. І таких речей дуже багато. Вони хочуть зруйнувати українську автентичність людей, які знаходяться на тих територіях», – зазначив Самойленко.
З огляду на бойові дії і окупацію Росією частини південних територій України, редакція не може отримати офіційного підтвердження про деякі озвучені свідчення чи незалежно їх перевірити.
«Паспортизація дітей»
На окупованій частині Запорізької області також активно нав’язують людям російське громадянство, повідомляв 15 травня голова Запорізької обласної військової адміністрації Іван Федоров. За його словами, щоб змусити людей отримувати паспорти РФ, придумали процедуру з виявлення так званого «безхазяйного» житла, яке можна переоформити лише за наявності російських документів.
Призначений Росією керувати окупованою частиною Запорізької області Євген Балицький тему паспортизації регіону останнім часом не коментував.
У квітні цього року російський президент Путін зазначив, що всього на окупованих територіях Херсонської, Запорізької, Донецької і Луганської областей паспорти отримали начебто понад 3 млн 200 тисяч людей.
Редактор запорізького видання «Локатор-Медіа» Олександр Пилипенко розповів «Новинам Приазов'я», що окупаційна влада намагається паспортизувати не лише якомога більше дорослих, а й дітей.
У Мелітополі вже за рік, починаючи з весни 2023, отримали російські паспорти 17 дітейОлександр Пилипенко
«Дуже активно перейшли до паспортизації малолітніх дітей. В грудні у Бердянську була група людей, яка демонстративно, під відеозапис, була паспортизована так званим міграційним відділом окупаційної поліції. В березні це відбувалось у Мелітополі, там є дитячий центр, а у квітні в Токмаку. У Мелітополі вже за рік, починаючи з весни 2023, отримали російські паспорти 17 дітей. Це цифри, які озвучують самі окупанти. За російським законодавством, видача паспортів передбачена з 14 років. Тому вони це роблять на окупованій території – паспортизують дітей, які досягли 14-літнього віку. Дуже поширена практика паспортизації маломобільних громадян. Вони виїжджають за адресою мешканця, і люди, які не можуть пересуватися під фото- відеофіксацію, отримують паспорти», – каже журналіст.
«Міграційний контроль»
Велика частина місцевих жителів досі не отримала російські паспорти, тому окупанти роблять все можливе, щоб на це вплинути. В тому числі вдаються до фізичного і психологічного тиску, каже журналіст.
Досі по вулицях окупованих міст їздять автівки з українськими номерамиОлександр Пилипенко
«Будь-яка реєстраційна дія, що стосується або реєстрації зброї, або автівки, або нерухомого майна, вимагає паспорту РФ. Звернення до медичної установи вимагає паспорту. Без паспорта це можливо зробити тільки за власні кошти. Окупанти створюють умови для того, щоб люди зверталися для отримання паспортів. Досі по вулицях окупованих міст, ми бачимо це у російських, соцмережах та їхніх новинах, їздять автівки з українськими номерами, є люди, які досі не переоформили їх. Досі велика частина з них все одно залишається з українським паспортом, без російського», – зауважив Пилипенко.
Він також розповів, що йому відомі випадки, коли деяких бердянських фермерів з використанням фізичної сили допитують про причини неотримання російського паспорта та переоформлення свого бізнесу. Ті жителі окупованих територій, яких окупаційна влада вважатиме «іноземцями», в майбутньому підлягатимуть міграційному контролю, додав Пилипенко.
«Людина буде змушена протягом 7 днів стати на міграційний облік як особа без громадянства або іноземець, відповідно пройти медобстеження, обов'язкова дактилоскопія, фотографування і перебувати на території Росії або на окупованій території не більше 90 днів із кожних 180 днів року. Якщо людина хоче працювати, треба отримати відповідний патент від окупаційної влади, а це платна послуга. Тобто створюються такі критично некомфортні умови», – повідомив журналіст.
«Питання виживання»
Наявність російського паспорта в Маріуполі – це питання виживання, тому мало хто утримався від такого кроку, сказав в коментарі «Новинам Приазов'я» радник міського голови цього міста Петро Андрющенко.
«У них не було вибору. В Маріуполі такого вибору не було, тому не можна казати, що хтось відмовився або не відмовився. Зараз або ти отримуєш паспорт, або будеш заарештований. Це питання виживання за відсутності вибору. Люди там без прав. Вони обмежені у всьому – соціальних виплатах, допомозі, у праві на нормальну роботу, медичне обслуговування. Тобто вони позбавлені, по суті, всього, що може бути», – стверджує Андрющенко.
Так звані «зелені картки» – це своєрідне підтвердження статусу «іноземця» для жителів окупованих територій, зазначив посадовець. Щоб отримати таку картку, людина має пройти медогляд, дактилоскопію та інші дані, які підтверджують твій статус «іноземця».
Окупаційна влада буде депортувати тих, хто не отримав російські паспорти й не оформилися як «іноземці», або на підконтрольну Україні територію, або до Білорусі, вважає Андрющенко. Другий варіант він називає найбільш вірогідним.
«Чому я думаю, що це найбільш вірогідний варіант? Тому що так само вони роблять з тими, кого вони депортують і забороняють їм в'їзд на сьогодні в пункті пропуску «Шереметьєво» московського аеропорту. Ну і третій варіант – за кордон, це можуть бути країни Балтії, але це найбільш маловірогідний варіант», – сказав він.
«Примусова зміна ідентичності»
Комітет ООН з прав людини цього року визнав, що нав’язування російського громадянства кримчанам, засуджених за злочини, які були вчинені до початку окупації – порушують права людини. Це рішення ґрунтується на індивідуальних зверненнях українців, затриманих ще до окупації українськими правоохоронцями в Криму. Засуджував їх вже російський суд і покарання відбували громадяни України на території Росії.
Представник заявників у цій справі, адвокат Сергій Заєць називає це прецедентом на рівні ООН. У коментарі «Новинам Приазов'я» він зазначив, що методи паспортизації на окупованих територіях України відрізняються.
«У Криму йшлося про поширення російського громадянства на всіх мешканців Криму, на всіх, хто мав офіційно зареєстроване місце проживання на території Кримського півострова – АРК і міста Севастополя. Коли ми говоримо про Донбас, ту частину, яка була окупована з початку 2014 року, то там таких рішень не було. Що стосується пізніших ситуацій, територій, які були окуповані Росією після 2022 року, то там може бути ще третя ситуація. Це не виключає того, що в усіх випадках можна говорити про нав'язування російського громадянства і примусову паспортизацію, проте самі аргументи чи сама побудова аргументації в кожній з цих трьох ситуацій, може бути різною», – пояснює адвокат.
Примусова паспортизація – це порушення міжнародного права у декількох аспектах, каже юрист.
За його словами, особа в окупації, зокрема у Криму, не мала можливості, зберегти той статус, який був в неї до початку окупації. Тобто, Росія вчинила в такий спосіб, що після поширення на території Криму, федерально-конституційного закону, особа або мала отримати російський паспорт і набути статус громадянина РФ, або отримати статус «іноземця» у себе вдома.
«Тобто в будь-якому разі це вже не був статус, який дорівнює статусу, що людина мала – громадянство своєї країни у себе вдома. Статус іноземця надалі вимагав отримання дозволу на проживання на території, яку контролює РФ. Це було пов'язано з дотриманням певних вимог, наявність доходу, житла, невчинення правопорушень і так далі. І в принципі, це залежало від доброї волі влади. Другий аспект – чому це становить порушення міжнародного права в галузі прав людини? Бо це примусова зміна ідентичності», – зауважив він.
Наслідки і відповідальність
Росія може понести відповідальність за наслідки, до яких призведе примусова паспортизація жителів окупованих територій, додав Заєць. Це можуть бути і наслідки, які пов'язані з виплатою компенсацій людям, права яких були порушені. Це можуть бути і певні політичні рішення, певні політичні наслідки, пов'язані з усуненням того, що РФ зараз робить на окупованих теренах.
«Для мене надихаючий приклад – це ситуація, пов'язана з нацистською Німеччиною. Ідея Нюрнберзького трибуналу розпочала активно обговорюватися ще з 1940, 1941, 1942 років. Зрештою Німеччина понесла відповідальність, і там великий комплекс злочинів. Тоді ще не діяло право людини, як ми його знаємо зараз. Але навіть історія мого діда, якого Німеччина разом з багатьма українцями забрала на примусові роботи до Німеччини, коли вони вже відступали в 1943 році, через якийсь час – у 1990-ті роки, вони виплачували цим людям компенсацію. І це буде обов'язково з Російською Федерацією. Хоча зараз ситуація може виглядати як дуже віддалена перспектива. Історичні події зараз розгортаються доволі швидко і це буде значно швидше, ніж багато хто вважає», – переконаний адвокат.
- Україна не визнає російські паспорти, які нав’язують жителям окупованих територій. Про це неодноразово заявляв Уповноважений ВРУ з прав людини Дмитро Лубінець. Він закликає жителів окупованих регіонів виїжджати звідти.
Російське масштабне військове вторгнення в Україну триває від ранку 24 лютого 2022 року. У вересні 2022 року Москва оголосила про анексію чотирьох українських областей. Україна і Захід засудили цю спробу анексії. У Росії заперечували, що ведуть проти України загарбницьку війну і назвали це «спеціальною операцію». Також російська влада заперечує, що скоює злочини проти цивільних жителів України.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: «Вбили подружжя за відмову від паспорта РФ»: які права порушуються в окупації? ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Росія нав’язує свої паспорти в окупації. Що робити людям? ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: «Проблеми будуть там, де української влади не було 10 років»: як російська окупація впливає на українців?