В Україні з травня цього року діє оновлений закон про мобілізацію. Згідно з ним військовослужбовці, які були у полоні, мають право звільнитися зі служби і не бути мобілізованими. Водночас цивільні чоловіки, які також були у російському полоні, продовжують підлягати мобілізації. Колишні бранці та їхні родини вважають, що цю норму потрібно змінити.
Громадська організація «Цивільні в полоні» влітку цього року звернулася до народних депутатів України з пропозицією внести зміни до законодавства щодо захисту прав цивільних заручників та безвісти зниклих осіб. Сім’ї просять надати відстрочку родинам безвісти зниклих та право вибору звільненим з полону не йти до армії.
Правозахисна організація «Медійна ініціатива за права людини» нещодавно також опублікувала матеріал на цю тему. Там вважають, що цивільним українцям, які повертаються з незаконного утримання, держава має надати право бути звільненими від мобілізації. Якщо ж вони хочуть служити, то мають робити це добровільно.
Чому колишні цивільні полонені, на відміну від військових, не звільнені від мобілізації? З якими проблемами зазвичай стикаються цивільні чоловіки після повернення з полону? Чи може парламент ухвалили норми, які надавали би цивільним заручникам вибір стосовно служби у війську?
Ці та інші актуальні питання в проєкті «Новини Приазов’я» обговорює ведуча Юлія Щетина.