Наскільки Росія посилила паспортизацію на окупованих територіях півдня України? Які права порушуються, якщо місцеві жителі не мають російських документів? Чи можуть депортувати з окупованих територій українців, які не отримали паспорти Росії? Про все це – в матеріалі проєкту Радіо Свобода «Новини Приазовʼя».
- Російська окупаційна влада захопленої частини Херсонської області не може виконати плани з примусової паспортизації регіону, повідомляли 29 вересня у Центрі національного спротиву. Відтак, зауважили, окупаційні сили намагаються у будь-який спосіб виправити ситуацію.
- Як стверджує підпілля, селами захопленої частини Херсонщини провели рейд для роздачі паспортів. Селянам видавали продуктові набори, але лише за умови наявності російського документа. Також від місцевих жителів, вказують, вимагали писати заяви на отримання паспорта Росії та цікавилися, чому вони досі їх не отримали. Водночас чоловікам вручали повістки до районного окупаційного військкомату, де вони мають стати на облік до російської армії, зазначали в Центрі спротиву.
- Також окупанти продовжують примусову паспортизацію серед власників автомобілів. Про це 10 жовтня повідомив керівник пресофісу Херсонської обласної військової адміністрації Олександр Толоконніков. За його даними, окупаційні адміністрації пересунули дату, до якої люди можуть переоформити автомобілі на російські номери. Раніше це було 1 січня, а тепер вони кажуть, що хто не переоформить до 1 листопада, будуть забирати автівки.
«Відбирають майно»
«Новини Приазовʼя» вирішили дізнатися, які ж права російська окупаційна влада порушує на захоплених територіях півдня України.
Депутат Херсонської обласної ради Сергій Хлань розповів, що жителям окупованої частини регіону погрожують вилучати майно, якщо воно не переоформлене за російським законодавством, відповідно, за наявності паспорта Росії.
За його словами, людей лякають тим, що вже з нового року почнеться процес вилучення майна, не оформленого за російським законодавством. А переоформити його можна тільки при наявності паспорта РФ.
«Зараз окупанти намагаються лякати тим, що будуть вилучати, і житло, і земельні ділянки. На зараз також недоступне людям отримання плати за свої паї, тим, в кого немає російського паспорта. Тобто окупанти оголосили про те, що ті аграрії, які на сьогодні працюють на окупованих територіях, можуть не виплачувати гроші за паї тим, хто не має російського паспорта, відповідно, не переоформивши земельну ділянку», – пояснив депутат.
«Без права на роботу»
Хлань підтвердив, що жителі окупованих територій обмежені у праві отримати медичну допомогу, якщо не мають паспорта Росії.
«Окупанти посилаються на те, що має бути російська страховка. Ну а російську страховку можна оформити тільки тоді, коли в тебе є російський паспорт. Ну і, відповідно, звернутись до лікаря за медичною допомогою. Так само це стосується і життєво необхідних ліків, таких, як інсулін», – пояснив він.
Також без російського паспорта неможливо ані займатися підприємницькою діяльністю, ані влаштуватися на роботу, зазначив депутат.
Знов почали роздавати по 10 тис. рублів, але тільки тим, хто має російський паспортСергій Хлань
«Треба розуміти, що вже більше ніж 1,5 року лівобережна частина Херсонщини перебуває в окупації і ніяких збережень вже не залишилось. Люди в таких умовах будуть вимушені брати російські паспорти. От зараз якраз такі випадки були в Новій Каховці, коли знов почали роздавати по 10 тис. рублів, але тільки тим, хто має російський паспорт. В кого його немає, кажуть йти отримувати», – розповів Хлань.
З огляду на бойові дії і окупацію Росією частини південних територій України, редакція не може отримати офіційного підтвердження про деякі озвучені свідчення чи незалежно їх перевірити.
«Без медичної допомоги»
- Міський голова Мелітополя Іван Федоров 23 жовтня у своєму телеграм-каналі повідомив, що на окупованій частині Запорізької області погрожують депортацією тим, хто не отримав російські паспорти. Посадовець зазначив, що наявність паспорта Росії не дорівнює колаборації. Головне завдання людей в окупації – це вижити. А «окупаційна влада робить усе, щоб наявність російського паспорта стала найважливішою умовою виживання», додав Федоров.
- Тим часом окупаційна влада Запорізької області має намір з початку 2024 року відмовляти у наданні медичної допомоги за українським паспортом, сказав 6 жовтня в ефірі телеканалу «Росія-24» призначений Росією так званий губернатор окупованої частини регіону Євген Балицький. За його словами, деякі жителі регіону затягують з отриманням російських паспортів. Тому окупаційна влада збирається «вдаватися до більш жорстких заходів».
Депутат Запорізької обласної ради Сергій Лишенко розповів «Новинам Приазов’я», що для тих місцевих жителів, які не отримали російський документ, ситуація складається критично.
«Знаю випадки, коли «швидка» відмовила в госпіталізації після приїзду, коли дізналися, що немає російського паспорта. Тобто людину стабілізували, вона потребувала подальшої госпіталізації, попросили документи. Сказали, якщо паспорта РФ немає, то до побачення», – розповів депутат.
Людям, які не мають російських паспортів, створюють перешкоди практично в усіх сферах життя, каже він. Зокрема, людина не може купити телефонну сім-карту, укласти угоду з інтернет-провайдерами, яким заборонено співпрацювати з громадянами України в окупації.
Заборонили укладати договори на електроенергію не з громадянами РФСергій Лишенко
«Така сама ситуація з комунальними договорами – просто заборонили укладати договори на електроенергію не з громадянами РФ. Приходить людина, в неї паспорт громадянина України, йому кажуть, що не укладемо договір. А в нього лічильник перегорів, відімкнули електроенергію. Людина змушена йти й отримувати російський паспорт», – сказав він.
«Обмеження пересування»
Заборони на пересування між населеними пунктами на окупованій частині Запорізької області начебто немає. Але жителів, які не мають російських документів, піддають перевіркам і можуть не пропустити на блокпостах, каже Лишенко.
«Зупинять жителя Мелітополя без російського паспорта, а паспорт громадянина України в нього можуть просто забрати й розірвати, людину забрати «на підвал» для з’ясування, куди він їхав, чому він їхав і що він хотів перевірити, яку інформацію і кому надати. Потім викликають родичів, щоб вони його забрали, бо в нього ж паспорта немає, пересуватися не зможе. Тоді людина вже буде змушена оформити такий паспорт в примусовому порядку», – наводить приклад депутат.
Загроза депортації
Лишенко вважає, що російські окупаційні сили цілком можуть влаштувати депортацію населення окупованих територій.
«Примусова паспортизація підлітків»
Центр національного спротиву 16 жовтня повідомив, що російська окупаційна влада зобов’язала місцеві школи видати старшокласникам від 14 років поліси медичного страхування. Проте умовою видачі є отримання підлітком паспорта Росії, а також наявність цього документа в одного з батьків.
Експерт Центру громадянської просвіти «Альменда» Олег Охредько у коментарі «Новинам Приазов'я» зазначив, що в окупації на дітей чиниться шалений тиск.
У дітей збирають відбитки пальців. Це може відбуватися з 6 роківОлег Охредько
«По-перше, відповідно законодавству РФ, у дітей збирають відбитки пальців. Це може відбуватися з 6 років. Тобто коли вже батьки починають отримувати документи, можуть брати відбитки пальців у їхніх дітей. А при досягненні 14 років діти повинні отримати, відповідно до російського законодавства, російський паспорт. Нещодавно декілька дітей з ТОТ для того, щоб вони отримали паспорт, їх повезли навіть в Москву. А у дитини, у якої немає паспорта, в неї практично немає нормального життя. Буде тиск в школі й тиск на батьків. При чому цей тиск відбувається особливо на території так званих нових територій РФ», – розповів він.
«Без права на свободу думки»
За словами Охредька, все частіше батькам надходять погрози полишення їх батьківських прав через непогодження жити за правилами окупантів.
Експерт також розповів, як до дітей ставляться у школах, створених окупаційною владою.
Посеред уроку вриваються окупанти зі зброєю і починають перевіряти телефониОлег Охредько
«Яка може зберігатися індивідуальність в так званих російських школах, в яких у дитини перевіряють мобільні телефони? Причому в останні часи перевірка телефонів – це не тільки справа рук вчителів-колаборантів. Уявіть собі, посеред уроку вриваються окупанти зі зброєю і починають перевіряти телефони. І якщо щось знаходять, діти та їхні батьки потрапляють під шалений тиск.
Також порушується ст. 14 цієї ж Конвенції про права дитини, свободу думки, право на висловлення. Ви самі розумієте, яке висловлення може бути на окупованій території? Нещодавно буквально хлопчик 2-го класу в Мелітополі заспівав невеличку частівку про Путіна (президента РФ). При чому там нічого такого немає, але дитину та його батьків витягнули до комендатури, там був величезний тиск на них», – зазначив він.
«Мілітаризація освіти»
Найбільш суворим порушенням прав дитини в окупації є мілітаризація освіти, каже аналітик центру «Альменда». Саме заклади освіти в окупації стають все більш мілітаризованими.
«Кожного тижня обов'язково проводиться виховна година, яка називається «розмови про важливе». Так от 23 жовтня було присвячено «Дню сил спеціального призначення», тобто військовим. У Бердянську в школі №3 відбувалося навіть дійство, коли молодші класи готують захід, присвячений військовим-окупантам. Російські військові постійно з'являються в школах зі своєю агітацією. Мілітаризація на всіх можливих рівнях так само проходить й у дитячих садочках», – стверджує експерт.
«Без права на їжу та життя»
Голова Кримської правозахисної групи Ольга Скрипник зазначила, що Росія, використовуючи досвід примусової паспортизації у Криму, зробила цей процес більш швидким на окупованих територіях Херсонської й Запорізької областей.
За її словами, після 2022 року на новоокупованих територіях примус до російського громадянства відбувається через загрозу життю жителям.
За відмову отримання російського паспорта окупанти просто вбивали цивільнихОльга Скрипник
«Просто не давали їжу (без паспорта РФ), бо місто окуповане, а отримати більше немає де їжу. Тому це найжорстокіші способи примусу до громадянства. Є окремі випадки у Херсонській та Запорізькій областях, де за відмову отримання російського паспорта окупанти просто вбивали цивільних. Не так давно вони вбили подружжя, молодих батьків. При чому в домі залишилася дворічна дитина. Це всі злочини, які скоює Росія навколо паспортизації», – зазначає Скрипник.
«Примусова мобілізація»
Одним із найбільш серйозних наслідків паспортизації правозахисниця називає примусову мобілізацію до Збройних сил Росії. Починаючи з 2015 року, Росія почала проводити двічі на рік призовні кампанії в окупованому Криму. Так само зараз відбувається на багатьох новоокупованих територіях.
Вона наголосила, що, відповідно до законів України, факт отримання російського паспорта не є злочином. Втім, має значення, добровільно це було зроблено чи примусово.
«Тут питання не стільки в паспорті, скільки в діях, чи ти свідомо співпрацював з органами окупаційної влади, особливо допомагаючи їм, надаючи інформацію про ЗСУ, про родичів тих, хто брав участь в АТО, активістів тощо. Ось це злочин, це колабораціонізм. Але якщо людина просто живе на окупованій території, це для українських громадян не злочин, вони його не скоювали. Україна їх за це не переслідуватиме», – додала правозахисниця.
- Російська влада у вересні 2022 року оголосила про анексію чотирьох українських областей, включно із Запорізькою, які були лише частково окуповані.
- Україна і Захід засудили цю спробу анексії. Київ, Вашингтон, а також Британія і Канада оголосили про нові санкції проти РФ.
- Влада Україна заявляє, що озброєним шляхом боротиметься за повернення окупованих територій під свій контроль.
- 11 листопада Міноборони України повідомило, що Херсон повертається під контроль української армії. Російські військові відступили з правого берега Дніпра, де, зокрема, розташований обласний центр.
Масштабна війна Росії проти України
24 лютого 2022 року Росія атакувала Україну на землі і в повітрі по всій довжині спільного кордону. Для вторгнення на Київщину із наміром захопити столицю була використана територія Білорусі. На півдні російська армія, зокрема, окупувала частину Запорізької та Херсонської областей, а на півночі – райони Сумщини та Чернігівщини.
Повномасштабне вторгнення президент РФ Володимир Путін називає «спеціальною операцією». Спочатку її метою визначали «демілітаризацію і денацифікацію», згодом – «захист Донбасу». А у вересні та на початку жовтня Росія здійснила спробу анексувати частково окуповані Запорізьку, Херсонську, Донецьку та Луганську області. Україна і Захід заявили, що ці дії незаконні. Генасамблея ООН 12 жовтня схвалила резолюцію, яка засуджує спробу анексії РФ окупованих територій України.
Російська влада заявляє, що армія не атакує цивільні об’єкти. При цьому російська авіація, ракетні війська, флот і артилерія щодня обстрілюють українські міста. Руйнуванням піддаються житлові будинки та об’єкти цивільної інфраструктури по всій території України.
На кінець жовтня Україна оцінювала втрати Росії у війні у понад 70 тисяч загиблих військових. У вересні Росія заявила, що її втрати менші від 6 тисяч загиблих. У червні президент Зеленський оцінив співвідношення втрат України і Росії як один до п'яти.
Не подолавши опір ЗСУ, вцілілі російські підрозділи на початку квітня вийшли з території Київської, Чернігівської і Сумської областей. А у вересні армія України внаслідок блискавичного контрнаступу звільнила майже усю окуповану до того частину Харківщини.
11 листопада українські Сили оборони витіснили російські сили з Херсона.
Після звільнення Київщини від російських військ у містах Буча, Ірпінь, Гостомель та селах області виявили факти масових убивств, катувань та зґвалтувань цивільних, зокрема дітей.
Українська влада заявила, що Росія чинить геноцид. Країни Заходу беруть участь у підтвердженні фактів масових убивств та розслідуванні. РФ відкидає звинувачення у скоєнні воєнних злочинів.
Пізніше факти катувань та убивств українських громадян почали відкриватися чи не у всіх населених пунктах, які були звільнені з-під російської окупації. Зокрема, на Чернігівщині, Харківщині, Херсонщині.
З вересня 2022 року запеклі бої російсько-української війни ідуть на сході і на півдні України.
6 червня 2023 року була повністю зруйнована гребля Каховського водосховища (перебувала під контролем російської армії із початку березня 2022 року, а у жовтні була замінована окупантами), що призвело до затоплення великої території, людських жертв, знищення сільгоспугідь, забруднення Дніпра і Чорного моря. Україна назвала це екоцидом.
Загалом, за час повномастабної війни від 24 лютого 2022 року по кінець червня 2024 року ООН верифікувала дані про щонайменше 33 878 постраждалих цивільних, серед них 11 284 загиблих.
Реальна кількість втрат, зазначають експерти, набагато більша. Тільки під час блокади і бомбардування Маріуполя, як заявляє українська влада, могла загинути понад 20 тисяч людей.