Через окупацію частини Херсонщини та активні бойові дії Нова Каховка – майже без жителів. Люди рятують свої життя, а їхні будинки в цей час займають російські військові, стверджує мер міста Володимир Коваленко. Про те, як змінилася Нова Каховка за час війни, що там відбувається зараз, чого бояться та очікують містяни, залишаючись в окупації, міський голова розповів проєкту Радіо Свобода «Новини Приазовʼя».
«Прискорилась міграція окупантів»
Мер міста стверджує, що через окупацію та війну в місті майже не залишилося місцевих жителів.
Ходити містом в останні сім місяців взагалі дуже складно, особливо останній період. Ти можеш у будь-яку хвилину бути наражений на якусь неприємність
– В нашому місті залишилось дуже мало людей, абсолютна більшість людей виїхала, кількість тих, що виїхали, вже досягла 80-відсоткового рівня від тієї чисельності, яка була на початок війни. Люди, як правило, сидять всі вдома. Виходять лише в разі великої необхідності, якщо треба щось купити. Тому що ходити містом в останні сім місяців взагалі дуже складно, особливо останній період. Ти можеш у будь-яку хвилину бути наражений на якусь неприємність, яка може коштувати тобі багато чого у цьому житті.
За словами Коваленка, шляхів виїзду з міста майже не залишилося. Переважно зараз люди виїжджають через анексований Росією Крим з ретельним доглядом на вʼїзді на півострів. Разом із цим прискорилася «міграція» родин російських військових.
– Родини окупантів, які проживали, вони майже залишили місто і всім їм навздогін сім’ї колаборантів у тому ж напрямку рухаються – до Криму.
Коваленко також підтвердив інформацію про вивезення дітей з Нової Каховки на півострів.
– Жоден навчальний заклад в місті не відкрився під егідою окупантів, але вони вирішили оголосити на минулому тижні канікули шкільні. В школах, які не працювали. І організували вивезення, як вони сказали, дітей в Крим «на відпочинок». Я точно знаю, є інформація, що деяка кількість дітей, дійсно, в Крим була вивезена на так званий відпочинок. Чим це завершиться, стане відомо пізніше. Хто не хотів, той не їхав. У всякому разі про це повідомляють ті люди, які конкретно мають цю інформацію.
Про військову ситуацію
За словами мера Нової Каховки, останнім часом російські військові облаштовують у місті багато окопів. Активні бойові дії відбуваються переважно на правому березі.
– Місто було закрите, не пускали жодних людей. Просто у цей період. А пізніше це стало і від мешканців відомо, що в цей період в місті копалася велика кількість окопів оцими мобілізованими окупаційними військами.
Є велике скупчення збройних сил окупантів на правому березі
На правосторонній частині Херсонщини відбувається більше і бойових подій, і прильотів, відповідно, ракет чи снарядів. Це вже ближче до тієї лінії фронту, де на сьогодні на Херсонщині відбувається. Є велике скупчення там збройних сил окупантів – на правому березі. І хочу сказати, що цивільне населення не може переїхати з лівого на правий, з правого на лівий берег, а вночі якась техніка ще час від часу рухається. У всякому разі населення цих сіл чує і бачить переміщення цієї техніки.
Мер Нової Каховки також повідомив, що через бойові дії в багатьох кварталах міста є проблеми з електро- та газопостачанням, спостерігається зростання цін на продукти.
Коваленко повідомив, що окупанти регулярно проводять поквартирні обходи. Зараз це роблять з метою заселення на зиму.
Господарі виїхали, і це житло все зайняте тепер військами окупантів
– Обхід квартир відбувається. У населених пунктах Веселе і Козацьке, там взагалі вони (окупанти – ред.)позаймали всі ті квартири і будинки приватні, які були. Господарі виїхали, і це житло все зайняте тепер військами окупантів. І час від часу в тому чи іншому районі Нової Каховки також відбувається поквартирний обхід з метою, швидше за все, заселення. Тому що кількість військ збільшується, і, звичайно, в зимовий період вони теж шукають, де будуть перебувати до того моменту, коли будуть залучені конкретно у бойових діях на лінії фронту.
Мер Нової Каховки стверджує, що, за його даними, на Херсонщині перебуває велика кількість російських військових, попри роботу ЗСУ в цьому напрямку.
В окупантів є наміри перекинути на правий берег Херсонщини якомога більше збройних сил і техніки
– Напередодні вибуху на Керченському мосту їх (російських військових – ред.) достатньо велика кількість завезена. Їх до того періоду стільки вже завезли і на територію Криму, і на територію Херсонщини, Запоріжжя, тієї частини, де перебувають вони на сьогодні. То війська (російські – ред.) – їх достатньо велика кількість. В них є наміри перекинути на правий берег Херсонщини якомога більше збройних сил і техніки. Це спостерігається час від часу. Добра робота Збройних сил України цьому заважає.
«Вибух на Керченському мосту наблизить деокупацію»
Нещодавній вибух на Керченському мосту допоможе наблизити деокупацію міста, вважає Коваленко.
– Звичайно, немає комунікацій, немає можливості доїхати, всього цього буде менше, це зрозуміло. В будь-якому випадку відрізане постачання зброї та людської сили – це завжди добре, тому що буде менше всього цього на лінії фронту, на межі бойових дій, і, звичайно, це допоможе Збройним силам України по прискореному варіанту звільнити не тільки правий берег Херсонської області, а й Нову Каховку. Цього чекаємо ми, чекають люди, які там перебувають.
Люди просять представників західної Європи і Сполучених Штатів Америки надати, все ж таки, Україні засоби протиповітряної оборони. Це стане прикриттям і самих Збройних сил, які ведуть звільнення Херсонської області, щоб їм з повітря ворог не завдавав ударів.
- Російські командири, ймовірно, вбачатимуть зростаючу загрозу для напрямку Нової Каховки як одну з найбільш актуальних проблем, повідомляє британська розвідка.
- Агенція Reuters 3 жовтня повідомила, що українські сили досягли найбільшого прориву на півдні від початку повномасштабного вторгнення Росії, прорвавши російську оборону та швидко просуваючись уздовж річки Дніпро. Російська сторона непрямо підтвердила відступ своїх сил на Херсонщині. За даними ЗМІ, карта бойових дій, яку 4 жовтня показало Міністерство оборони РФ, свідчить про відступ російських військ майже на 30 кілометрів на Херсонщині.
- Президент України Володимир Зеленський 4 жовтня повідомив, що за тиждень ЗСУ звільнили десятки населених пунктів на південному і східному напрямках, в тому числі і на Херсонщині.
Масштабна війна Росії проти України
24 лютого 2022 року Росія атакувала Україну на землі і в повітрі по всій довжині спільного кордону. Для вторгнення на Київщину із наміром захопити столицю була використана територія Білорусі. На півдні російська армія, зокрема, окупувала частину Запорізької та Херсонської областей, а на півночі – райони Сумщини та Чернігівщини.
Повномасштабне вторгнення президент РФ Володимир Путін називає «спеціальною операцією». Спочатку її метою визначали «демілітаризацію і денацифікацію», згодом – «захист Донбасу». А у вересні та на початку жовтня Росія здійснила спробу анексувати частково окуповані Запорізьку, Херсонську, Донецьку та Луганську області. Україна і Захід заявили, що ці дії незаконні. Генасамблея ООН 12 жовтня схвалила резолюцію, яка засуджує спробу анексії РФ окупованих територій України.
Російська влада заявляє, що армія не атакує цивільні об’єкти. При цьому російська авіація, ракетні війська, флот і артилерія щодня обстрілюють українські міста. Руйнуванням піддаються житлові будинки та об’єкти цивільної інфраструктури по всій території України.
На кінець жовтня Україна оцінювала втрати Росії у війні у понад 70 тисяч загиблих військових. У вересні Росія заявила, що її втрати менші від 6 тисяч загиблих. У червні президент Зеленський оцінив співвідношення втрат України і Росії як один до п'яти.
Не подолавши опір ЗСУ, вцілілі російські підрозділи на початку квітня вийшли з території Київської, Чернігівської і Сумської областей. А у вересні армія України внаслідок блискавичного контрнаступу звільнила майже усю окуповану до того частину Харківщини.
11 листопада українські Сили оборони витіснили російські сили з Херсона.
Після звільнення Київщини від російських військ у містах Буча, Ірпінь, Гостомель та селах області виявили факти масових убивств, катувань та зґвалтувань цивільних, зокрема дітей.
Українська влада заявила, що Росія чинить геноцид. Країни Заходу беруть участь у підтвердженні фактів масових убивств та розслідуванні. РФ відкидає звинувачення у скоєнні воєнних злочинів.
Пізніше факти катувань та убивств українських громадян почали відкриватися чи не у всіх населених пунктах, які були звільнені з-під російської окупації. Зокрема, на Чернігівщині, Харківщині, Херсонщині.
З вересня 2022 року запеклі бої російсько-української війни ідуть на сході і на півдні України.
6 червня 2023 року була повністю зруйнована гребля Каховського водосховища (перебувала під контролем російської армії із початку березня 2022 року, а у жовтні була замінована окупантами), що призвело до затоплення великої території, людських жертв, знищення сільгоспугідь, забруднення Дніпра і Чорного моря. Україна назвала це екоцидом.
Загалом, за час повномастабної війни від 24 лютого 2022 року по кінець червня 2024 року ООН верифікувала дані про щонайменше 33 878 постраждалих цивільних, серед них 11 284 загиблих.
Реальна кількість втрат, зазначають експерти, набагато більша. Тільки під час блокади і бомбардування Маріуполя, як заявляє українська влада, могла загинути понад 20 тисяч людей.