«Люди досиділися! Ситуація погіршується. Дуже багато обстрілів, дуже багато мін розкидано по дорогах і дуже багато дронів».
«Волонтери їхали людей забирати, ризикуючи життям. Все вдалося, супер! Але потім людина знайшла таксиста і повернулася назад. Але таксист назад вже не повернувся – на нього скид вибухівки був, людина згоріла живцем у машині».
«Треба заборонити людям, які виїхали з «червоної» зони, повертатися туди».
Із правобережної Херсонщини після деокупації евакуювали понад 48 тисяч місцевих жителів. Вони переїхали до більш безпечних населених пунктів, повідомив у листопаді заступник начальника обласної військової адміністрації Ярослав Шанько. Серед евакуйованих – понад 6 тисяч 600 дітей та майже 500 маломобільних людей. Робота ведеться спільно з волонтерами. Влада закликає місцевих жителів і надалі виїжджати з регіону, зважаючи на складну безпекову ситуацію у прибережній зоні, обстріли та дронові атаки з боку російської армії.
Проєкт Радіо Свобода «Новини Приазовʼя» детальніше дізнавався:
- Наскільки небезпечно зараз залишатися у районах Херсонщини, які постійно обстрілює російська армія?
- Хто проводить евакуацію місцевих жителів, і куди вони можуть звернутися за допомогою?
- Чи можна зараз виїхати з окупованої лівобережної частини Херсонщини?
Через погіршення безпекової ситуації кількість охочих виїхати з Херсонщини збільшується розповів «Новинам Приазовʼя» голова громадської організації «Місто сили» Євген Гілін.
«Зараз все більше звертаються людей, ми зараз працюємо над налагодженням партнерства з тими організаціями, які займаються евакуацією і прихистком людей з прифронтових громад. Полювання дронів на цивільних, воно дуже сильно демотивує і створює великий стрес для людей. Тому знаходитися у Херсоні та іншій частині Херсонської області стає дедалі складніше. Антонівка, Дар'ївка, Милове, Львове, Станіслав, Кізомис – ці села, і так завжди були під обстрілами. На сьогодні, за нашими оцінками, там залишилися люди з найвразливіших категорій – старенькі, люди з інвалідністю, люди економічно неспроможні виїхати, а також ментально, психічно неспроможні відірватися від своєї малої батьківщини. Люди бояться цього. І от ті люди, які найбільше цього бояться, вони досі залишаються в цих селах», – сказав він.
«Із Лівобережжя досі виїжджають»
Організація, в якій працює волонтер Гілін, зараз займається переважно гуманітарною підтримкою жителів Херсонщини. Втім, поки регіон був окупований повністю, волонтери евакуювали понад 10 тисяч людей. Виїхати з окупованого Лівобережжя зараз теж подекуди можливо, каже Гілін.
Півтора року на умовах раба він працював на російську армію: рив бліндажі, будував укріплення. Весь цей час його примушували взяти паспорт.Євген Гілін
«Ми знаємо дві організації, які займаються евакуацією з лівого берега. Це іноземні організації, з якими ми працювали в той період, коли наша організація забезпечувала евакуацію з окупованої Херсонської області, бачили кілька прикладів такої евакуації. Наприклад, останній приклад – це з Херсонської області вивезли чоловіка, який був викрадений фактично з Херсонської колонії й вивезений спочатку на лівий берег, потім до Криму. Півтора року на умовах раба він працював на російську армію: рив бліндажі, будував укріплення. Весь цей час його примушували взяти паспорт РФ. Він відмовлявся. Він розказував, що для тих, хто російські паспорти не брав, був збільшений робочий день, їх майже не годували, і були, надзвичайно жахливі умови. Цей чоловік повернувся в Україну через одну з таких організацій – через Росію, Білорусь, але не взявши паспорт РФ. Зараз він проживає у Херсоні. Він не знав, що в Херсоні була історія з Каховською ГЕС. Його будинок затопило на «Острові» (мікрорайон Корабел у Херсоні – ред.). Він зараз проживає в селі біля Херсону», – поділився історією волонтер.
На світанку 6 червня 2023 року стало відомо про часткове руйнування дамби Каховської ГЕС. Українська влада звинуватила у підриві дамби російські окупаційні сили, які захопили, замінували і контролювали гідроелектростанцію від 24 лютого 2022 року. Російська окупаційна влада натомість стверджувала, що це ЗСУ вночі обстріляли і пошкодили дамбу Каховської ГЕС. Численні експерти заявляли, що руйнування дамби відбулося, найімовірніше, через закладення великої кількості вибухівки на ГЕС, яку контролювали війська РФ.
«Дронове полювання окупантів»
Ще один волонтер – керівник громадської організації «Сильні, бо вільні» Ігор Чорний зараз займається евакуацією жителів правобережної Херсонщини. Люди звертаються щодня, каже він. Переважно це населення з так званої «червоної зони», яку щільно обстрілюють військові РФ з окупованого Лівобережжя.
Зараз, у Херсоні та в області відбувається «полювання» дронами за людьмиІгор Чорний
«Люди, на жаль, там досиділися! Їм за це казали, попереджали неодноразово. Ми просили, благали: «Люди, не чекайте, бо ми більше не зможемо за вами приїхати». Ситуація погіршується. Дуже багато обстрілів, дуже багато «пелюстків» – цих мін розкидано по дорогах і дуже багато дронів. Постійно йдуть дронові атаки, дронові скиди. Зараз, у Херсоні та в області відбувається «полювання» дронами за людьми. Йдеш ти пішки або на велосипеді, або на машині, дуже маленька вірогідність, що вони (окупанти) не будуть намагатися на тебе щось скинути (вибухівку). Там, де зона, куди FPV-дрони долітають, то їм байдуже яка автівка, вони уражають повністю все», – розповідає волонтер.
За його словами, у деяких випадках люди спочатку звертаються за допомогою, а потім все одно відмовляються виїжджати. На деякі адреси доводиться заїжджати попри небезпеку по кілька разів, адже неможливо одночасно забрати автівкою всіх бажаючих.
«Нещодавно були дуже тяжкі евакуації. Після одної одразу довелося заспокійливе приймати, як повернувся. І от люди ще що роблять? Вони просять про евакуацію, ми плануємо, ми їдемо, а коли приїжджаємо, люди відмовляються, або вже виїхали. Дехто не хоче їхати без додаткових речей, їжі, хоча ми пояснюємо, що місця на все немає. І тоді вони також відмовляються евакуюватися. Але мені дуже шкода тварин. Я не знаю, це просто жах. І там дуже багато зараз мародерів, тому що ніхто туди вже не заїжджає майже. Тому ми так само забираємо ще тварин з людьми», – поділився чоловік.
«Табу на повернення в небезпеку»
Також є випадки, коли люди, які виїхали з небезпечних місць, повертаються туди, додав Чорний. Через такі випадки волонтер каже, що перед Херсонською ОВА ініціюють питання заборони повернення евакуйованого населення в «червону зону».
«Люди не розуміють, деякі використовують нас просто як таксі. Садове – там дуже небезпечно. Ми вивозили людей нещодавно, де була і лежача жінка це було дуже тяжко. Проскочили, вивезли, супер! Що зробив один з цих людей, чоловік похилого віку? Людина знайшла таксиста і повернулася назад. Але таксист назад вже не повернувся. Він на зворотному шляху пробив колесо, поки чекав запаску, на нього скид з дрона був. Людина згоріла живцем в автівці», – розповів Чорний.
«Населення звикає до обстрілів»
У Херсонській ОВА повідомляли, що для евакуйованих громадян передбачена низка соціальних гарантій та послуг, зокрема:
- безкоштовне харчування;
- гуманітарна допомога під час евакуації;
- адміністративні послуги – відновлення втрачених документів;
- допомога у працевлаштуванні.
Також жителів Херсонщини можуть безкоштовно розмістити у державних, комунальних закладах і тимчасових притулках у хабах для ВПО. Крім того, їм можуть надати медичну, психологічну допомогу та грошові виплати від держави й міжнародних організацій, зазначили в ОВА.
Начальник військової адміністрації Бериславського району Херсонської області Володимир Літвінов розповів «Новинам Приазов’я», що наразі активної евакуації з території району немає. Втім, зазвичай протягом тижня самостійно або за допомогою волонтерських організацій виїжджають близько 25 осіб.
Активної фази евакуації зараз немаєВолодимир Літвінов
«Люди вже звикли до постійних обстрілів до тієї ситуації, яка на сьогодні є. Тому активної фази евакуації зараз немає. У жовтні 2023 року було прийнято рішення про примусову евакуацію родин з дітьми. За цей період було евакуйовано 281 дитину. На сьогодні в місті Бериславі, на жаль, ще залишаються три дитини. Батьки не хочуть виїжджати разом з ними. Працівниками поліції були складені на батьків адміністративні протоколи за невиконання батьківських обов'язків, матеріали були направлені до суду», – повідомив посадовець.
«Найнебезпечніше місце – Берислав»
Безпекова ситуація у Бериславському районі з часом лише погіршується, зазначив начальник адміністрації. Обстріли у регіоні не вщухають. За його даними, під постійним вогнем перебувають шість територіальних громад Бориславського району: Тягинська, Бериславська, Милівська, Новорайська, Новоолександрівська і Нововоронцовська територіальні громади.
«Найнебезпечнішим місцем на сьогодні залишається саме місто Берислав, де ворог практично щодня використовує БПЛА. На жаль, ми маємо практично щодня загиблих та поранених осіб. В самому місті на сьогодні залишається жити близько 1100 осіб. Щодня є руйнація інфраструктури, руйнації житлового фонду. Світла, на жаль, сьогодні в місті Бориславі немає, води теж немає, вода подається виключно за допомогою генераторів. Продукти їм завозять», – розповів Літвінов.
Посадовець зазначив, що люди з небезпечних територій виїжджають переважно до інших, більш безпечних, населених пунктів цього району. Він закликав жителів, які залишаються в громадах, що обстрілюються, все ж евакуюватися звідти.
«Є випадки, коли люди зараз починають проводити опалення, ворог це все фіксує, ворог бачить і є випадки, на жаль, коли ворог скидає з БПЛА вибухівку прямо в димохід, в будинок, де люди намагаються опалювати свою оселю. Люди наражають не тільки себе на небезпеку, своїх близьких, вони наражають на небезпеку і волонтерів, і працівників поліції, і комунальні служби. Тому, поки люди є там, звісно немає іншого варіанту – треба їздити туди й допомагати», – додав Літвінов.
- Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БПЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони, в тому числі деокуповану частину Херсонщини.
- Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики і водозабезпечення.
- Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони мають цілеспрямований характер.