Атаки на Запорізьку АЕС: Чому це вигідно Росії?

У Головному управлінні розвідки Міноборони України заявили, що Київ не причетний до збройних провокацій на окупованій ЗАЕС

Чи була справді атака дронів на Запорізьку атомну електростанцію? І якщо так, то хто здійснив цю атаку і які наслідки вона спричинила? Як Росія використає цей інцидент, і чому це їй вигідно? Чи можуть атаки на ЗАЕС почастішати, і до чого це може призвести? Інформацію зібрав проєкт Радіо Свобода «Новини Приазовʼя».

  • Рада Міжнародного агентства з атомної енергії проведе позачергове засідання для обговорення ударів по окупованій російськими військами Запорізькій атомній електростанції
  • До цього у МАГАТЕ 7 квітня повідомили, що окуповану Запорізьку АЕС атакували дрони. Місія агентства підтвердила щонайменше «три прямі влучання в конструкцію захисної оболонки реактора» станції, в результаті чого він був пошкоджений. Крім того, стало відомо про одного постраждалого співробітника.
  • У «Росатомі» звинуватили в обстрілі ЗАЕС українських військових і заявили начебто про трьох постраждалих співробітників станції внаслідок вибуху. Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров заявив, що Москва буде наполягати на оцінці інциденту з боку МАГАТЕ і секретаріату ООН. За його словами, «Києву не вдасться уникнути відповідальності».
  • У державному підприємстві «Енергоатом» зазначили, що звинувачення України є для Росії «спробою приховати власні наміри здійснити теракт або приховати серйозні аварійні події, що вже сталися на станції. Росія вивела власну пропаганду на новий рівень».


Енергодар: «Вибухи чутно постійно»

Міський голова Енергодара, де розташована ЗАЕС, Дмитро Орлов розповів «Новинам Приазов’я», що жителі міста постійно чують вибухи, тому конкретизувати, що саме сталося 7 квітня на станції важко.

Запорізька атомна електростанція (ЗАЕС) біля міста Енергодару Запорізької області (архівне фото)

Якщо дрон якийсь вибухає, то, мабуть, його там не дуже чути, особливо, якщо це відбувається в денний час
Дмитро Орлов

«Це здебільшого виходи боєприпасів, якими окупанти обстрілюють цей бік Каховського колишнього водосховища це мирні міста Нікополь і Марганець. Тому інформація про вибухи в Енергодарі – це не новина. Атомна станція стоїть на місті, там щонайменше 5 км до будинків місцевих мешканців, тобто це не близька відстань. Тому якщо дрон якийсь вибухає, то, мабуть, його там не дуже чути, особливо, якщо це відбувається в денний час», – розповів Орлов.

Він наголосив, що українська армія не веде обстріли ні по території станції, ні по об'єктах промислової інфраструктури в місті, щоб не постраждали мирні жителі. За даними міського голови, кількість російських військових, які перебувають на Запорізькій АЕС, не змінюється. Час від часу лише відбуваються ротації.

«Військова техніка присутня і на території промислового об'єкта, і на території енергетичних приміщень, в яких розташовано енергетичне обладнання. Вибухівка, замінований периметр, все це факти, які підтверджені навіть інспекторами МАГАТЕ і неодноразово фігурували в необережно виконаних навіть самими окупантами в соціальній мережі відеоматеріалах», – зауважив він.

  • У Головному управлінні розвідки Міноборони України заявили, що Київ не причетний до збройних провокацій на окупованій АЕС. За словами представника відомства Андрія Юсова, Росія завдає імітаційних ударів, у тому числі по території Запорізької атомної електростанції. Юсов назвав це «постійною злочинною практикою».

«Українського персоналу поменшало»

Загалом на Запорізькій АЕС суттєво зменшилась кількість українського персоналу. До роботи залучають «випадкових людей», зауважив Орлов.

Запорізька атомна електростанція (ЗАЕС) біля міста Енергодару Запорізької області, 22 серпня 2022 року

«На жаль, окупанти не пускають з лютого місяця поточного року персонал атомної станції, який не уклав контракти з фейковою компанією від «Росатома». Тому на станції зараз лишається десь трішки менше ніж 2000 персоналу, які підписали (угоди про співпрацю – ред.), хтось за власним бажанням, хтось під примусом. І також вони трішки більше тисячі людей набрали з навколишніх сіл, фактично по оголошеннях з вулиці. Замість того фахового персоналу, який до окупації працював – близько 11 тисяч персоналу. Тобто зараз працює близько 4 тисяч, і якісний склад цих людей невідомий», – зазначив міський голова.

З огляду на бойові дії і окупацію Росією частини південних територій України, редакція не може отримати офіційного підтвердження про деякі озвучені свідчення чи незалежно їх перевірити.

«Хайп» проти України»

Народний депутат України, заступник голови комітету Верховної Ради з питань енергетики Олексій Кучеренко вважає, що атака на Запорізьку АЕС вигідна лише Росії, тому саме її військові спровокували цю ситуацію.

Олексій Кучеренко

Росія їх буде провокувати, і мета її не змінюється абсолютно – це підірвати довіру
Олексій Кучеренко

«Я не бачу жодного аргументу, який би був на користь версії, що це вигідно Збройним силам України. Розумієте? Ось аргументи на користь того, що це імітаційний удар з боку провокаторів – не випадково одразу ця інформація потрапила до МАГАТЕ, бо саме МАГАТЕ здійснює зараз моніторинг. І тепер я розумію логіку провокаторів і агресорів. Це дійсно в першу чергу спричинити «хайп» проти України. Я думаю, що це напередодні достатньо важких, гучних, політичних процесів, які найбільшого часу будуть відбуватися. Росія їх буде провокувати, і мета її не змінюється абсолютно – це підірвати довіру – довіру населення українців до влади, підірвати таку ж саму довіру ззовні, для того, щоб розхитати і так не дуже стабільний західний світ в плані підтримки України», – вважає депутат.

«Викликати паніку на Заході»

Росія використовує ядерний шантаж, щоб впливати на західні країни. Тому Україні потрібно намагатися ефективно протидіяти в інформаційному полі, додав депутат.

Голова Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Ґроссі спілкується зі ЗМІ перед поїздкою до Запорізької АЕС. Запоріжжя 1 вересня 2022 року

«Не люблять вони небезпеку на ядерних об'єктах. Легко там сіється паніка стосовно повторення Чорнобиля серед людей. Люди – це виборці, виборці впливають на політику. Безумовно, це непогана мета для них з точки зору досягнення своїх інтересів. Це можна досягти лише якимись політичними речами, тиском і впливом на Росію, в тому числі з боку Китаю як чи не єдиної країни, яка може ефективно тиснути на Росію. При всій неоднозначності Китай точно не зацікавлений в якихось радикальних атаках на ядерні об'єкти. І саме це, до речі, спричинює те, що Росія і не атакує атомні станції. Тому нам треба максимально свої механізми інформаційного тиску здійснювати й вдосконалювати», – підкреслив він.

  • За даними МАГАТЕ, подія яка сталося 7 квітня, не вплинула на ядерну безпеку ЗАЕС. Втім, незважаючи на відсутність безпосередньої загрози об’єкту, у агентстві назвали атаку «серйозним інцидентом, який може підірвати цілісність системи захисної оболонки реактора».

«Показати контроль»

Інцидент на Запорізькій АЕС прокоментували також у Сполучених Штатах Америки. Речник Державного департаменту Метью Міллер заявив, що Росія грає в дуже небезпечну гру, захопивши українську атомну електростанцію, яка є найбільшою в Європі. Представник Держдепу закликав російську сторону вивести свій військовий і цивільний персонал з АЕС, повернути її під контроль України та утримуватися від будь-яких дій, які можуть призвести до ядерного інциденту.

Експерт Національного інституту стратегічних досліджень Олексій Їжак вважає, що Росія шляхом подібних провокацій хоче унеможливити деокупацію Запорізької АЕС.

Олексій Їжак

Росія хоче унеможливити будь-які операції з деокупації цієї станції
Олексій Їжак

«Росія хоче показати, що вона контролює (ЗАЕС – ред.), хоче, щоб весь світ до цього звик, і звик до російського наративу, що це тепер їхня станція. Ну а друге, вона хоче унеможливити будь-які операції з деокупації цієї станції. І для цього вона натякає, що існують певні заборони щодо військових дій навколо будь-якої атомної станції. Так прописано в міжнародному гуманітарному праві – перший протокол до Женевських конвенцій. Хоча військові РФ зруйнували одну гідроелектростанцію, атакують іншу гідроелектростанцію. Проте, коли щось трапляється навколо ЗАЕС, вони намагаються це перекинути на Україну», – зазначив він.

Подібні ситуації на окупованій Запорізькій АЕС будуть відбуватися і в майбутньому, переконаний експерт. Крім того, не виключено, що Росія буде намагатися запустити Запорізьку атомну станцію в роботу, додав Їжак.

Запорізька атомна електростанція (ЗАЕС) біля міста Енергодару Запорізької області, 19 серпня 2022 року. Супутниковий знімок Maxar Technologies

«Є така проблема для окупантів, що там на станції американське паливо. Я не виключаю, що вони спробують замінити ядерне паливо, американське на російське. А потім можливо, от вони такими кроками спробують привчити світ, що цю станцію росіяни можуть запустити заради якихось там гуманітарних цілей. Вони йдуть цим кроком, вони не шантажують, вони намагаються її «віджати», – наголосив співрозмовник.

«Підіймають ставки»

Оглядач видання «Дзеркало тижня» Ігор Маскалевич зауважив, що це не перша провокація, яку влаштували російські військові на Запорізькій АЕС. За даними «Енергоатому», з початку повномасштабного вторгнення станція пережила вісім повних блекаутів та ще один частковий.

ЗАЕС знаходиться на лінії фронту

«Основна причина взагалі всіх проблем Запорізької АЕС полягає у тому, що вона незаконно захоплена. По суті станція перебуває на лінії фронту. Пропонувалося вивести всі війська та створити 30-кілометрову демілітаризовану зону. Звісно росіяни нічого подібного не збираються робити, їх доведеться змушувати до цього», – наголосив він.

Подібні інциденти у майбутньому можуть призвести до реальної катастрофи, вважає журналіст. Втім, Росія у такий спосіб підвищує ставки.

Вони створюють напруження
Ігор Маскалевич

«Це потенційна небезпека, рано чи пізно десь щось впаде. Станція – міцний об'єкт, але є менш міцні речі. Одне з дійсно небезпечних наслідків цієї ситуації полягає в наступному, що РФ може скористатися таким прецедентом для атак на інші наші станції. Вони вже били по підстанціях в районі атомних станцій, по самих станціях ще не били. Вони підіймають ставки. Вони створюють напруження», – сказав оглядач.

  • У Державній інспекції ядерного регулювання України заявили, що за всі події на окупованій Запорізькій атомній електростанції несе відповідальність Російська Федерація. Там нагадали, що промисловий майданчик ЗАЕС перетворено на військову базу, на якій дислокується російський військовий контингент, техніка і зброя.

Російські війська окупували місто Енергодар і розташовану поблизу нього Запорізьку АЕС на початку березня 2022 року. У вересні 2023 року президент «Енергоатому» повідомив, що на станції залишаються працювати 822 українських атомників. Україна неодноразово звинувачувала російських окупантів у викраденнях і катуваннях персоналу станції.
Територія станції періодично зазнає обстрілів, в яких Україна і Росія звинувачують одна одну. Українська влада також заявляла, що російська армія використовувала ЗАЕС для зберігання військової техніки і дислокації своїх військовослужбовців.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Блекаут та витік радіоактивної води: нещодавні аварії та загрози на Запорізькій АЕС
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: «Урали», БТРи, «Тигри», ящики боєприпасів» на ЗАЕС: що там зараз відбувається?
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: «Крематорії працюють цілодобово, йде часткова евакуація»: окупанти готуються до нового прориву ЗСУ на Запоріжжі?

Масштабна війна Росії проти України

24 лютого 2022 року Росія атакувала Україну на землі і в повітрі по всій довжині спільного кордону. Для вторгнення на Київщину із наміром захопити столицю була використана територія Білорусі. На півдні російська армія, зокрема, окупувала частину Запорізької та Херсонської областей, а на півночі – райони Сумщини та Чернігівщини.

Повномасштабне вторгнення президент РФ Володимир Путін називає «спеціальною операцією». Спочатку її метою визначали «демілітаризацію і денацифікацію», згодом – «захист Донбасу». А у вересні та на початку жовтня Росія здійснила спробу анексувати частково окуповані Запорізьку, Херсонську, Донецьку та Луганську області. Україна і Захід заявили, що ці дії незаконні. Генасамблея ООН 12 жовтня схвалила резолюцію, яка засуджує спробу анексії РФ окупованих територій України.

Російська влада заявляє, що армія не атакує цивільні об’єкти. При цьому російська авіація, ракетні війська, флот і артилерія щодня обстрілюють українські міста. Руйнуванням піддаються житлові будинки та об’єкти цивільної інфраструктури по всій території України.

На кінець жовтня Україна оцінювала втрати Росії у війні у понад 70 тисяч загиблих військових. У вересні Росія заявила, що її втрати менші від 6 тисяч загиблих. У червні президент Зеленський оцінив співвідношення втрат України і Росії як один до п'яти.

Не подолавши опір ЗСУ, вцілілі російські підрозділи на початку квітня вийшли з території Київської, Чернігівської і Сумської областей. А у вересні армія України внаслідок блискавичного контрнаступу звільнила майже усю окуповану до того частину Харківщини.

11 листопада українські Сили оборони витіснили російські сили з Херсона.

Після звільнення Київщини від російських військ у містах Буча, Ірпінь, Гостомель та селах області виявили факти масових убивств, катувань та зґвалтувань цивільних, зокрема дітей.

Українська влада заявила, що Росія чинить геноцид. Країни Заходу беруть участь у підтвердженні фактів масових убивств та розслідуванні. РФ відкидає звинувачення у скоєнні воєнних злочинів.

Пізніше факти катувань та убивств українських громадян почали відкриватися чи не у всіх населених пунктах, які були звільнені з-під російської окупації. Зокрема, на Чернігівщині, Харківщині, Херсонщині.

З вересня 2022 року запеклі бої російсько-української війни ідуть на сході і на півдні України.

6 червня 2023 року була повністю зруйнована гребля Каховського водосховища (перебувала під контролем російської армії із початку березня 2022 року, а у жовтні була замінована окупантами), що призвело до затоплення великої території, людських жертв, знищення сільгоспугідь, забруднення Дніпра і Чорного моря. Україна назвала це екоцидом.

Загалом, за час повномастабної війни від 24 лютого 2022 року по кінець червня 2024 року ООН верифікувала дані про щонайменше 33 878 постраждалих цивільних, серед них 11 284 загиблих.

Реальна кількість втрат, зазначають експерти, набагато більша. Тільки під час блокади і бомбардування Маріуполя, як заявляє українська влада, могла загинути понад 20 тисяч людей.