Дешево і ефективно. Технології на війні в Україні кинули виклик виробникам зброї у світі

Український військовий 71-ї бригади готує безпілотник FPV на передовій, поблизу Авдіївки, Донеччина, 22 березня 2024 року /

Війна Росії проти України кинула нові виклики та завдання перед виробниками зброї, показавши ефективність застосування відносно недорогих технологій на полі бою. Про це йдеться в огляді технологічних оборонно-військових новинок за 2024 рік видання Defense One, про що пише «Голос Америки».

Військові оглядачі звернули увагу на українські та американські розробки, які використовуються і тестуються на війні, зокрема акустичні датчики й мережі смартфонів, стійкі до російських засобів радіоелектронної боротьби.

«Небесна фортеця» кидає виклик

Україна має мережу з майже 10 тисяч акустичних датчиків по всій країні, що визначають перебування російських безпілотників і надсилають інформацію військовим, які їх збивають, пише видання.

У добірці технологічних розробок ідеться, що концепція під назвою «Небесна фортеця» була розроблена двома українськими інженерами, які розмістили мобільний телефон із мікрофонами на двометровій висоті, щоб відслуховувати БПЛА.

«Тепер вони отримують дуже точну інформацію, яка синтезується в центральному комп’ютері та надсилається мобільним командам. І на iPad вони отримують маршрут польоту БПЛА. Вони мають потрійну (зенітну) гармату, і людина із шістьма годинами навчання може їх збити», – цитує видання слова генерала Джеймса Гекера, командувача ВПС США в Європі та Африці.

Українські військові підрозділу боротьби з безпілотниками відстежують російські дрони біля Авдіївки. Донеччина, 6 травня 2024 року

Генерал також зазначив, що система виявилася настільки ефективною, що її інженерів запросили для демонстрації цього на авіабазі «Рамштайн» у Німеччині.

Зокрема, пише Defense One, коли навесні під час однієї з масованих атак дронів Росія спрямувала в Україну 84 БПЛА, завдяки системі «Небесна фортеця» українським військовим вдалося збити всі, крім чотирьох.

За словами Гекера, кожен датчик коштує приблизно 400-500 доларів, що свідчить про те, що вартість цілої мережі нижча, ніж пара зенітних ракет Patriot.

«Ось чому я кидаю виклик промисловості, я кидаю виклик керівникам авіації НАТО придумати дешевші, креативніші рішення», – сказав генерал.

Розвідувальні безпілотники, стійкі до російської РЕБ

У переліку технологічних новинок 2024 року також акцентували увагу на дронах V-BAT американської компанії Shield AI, що розташована в Сан-Дієго в Каліфорнії.

Компанія-розробник заявила, що ці дрони ще в червні потрапили на поле бою в Україну для випробувань в умовах війни і показали унікальну стійкість до російських засобів радіоелектронної боротьби (РЕБ).

Дрони V-BAT американської компанії Shield AI в червні 2024 року потрапили на поле бою в Україну для випробувань в умовах війни

Зокрема, в компанії навели приклад, що коли в серпні російські глушники вивели з ладу розвідувальні безпілотники групи українських спецоператорів поблизу Дніпра, українці змогли успішно застосувати дрони V-BAT.

Їх запустили з відстані приблизно 40 кілометрів від фронту, вони пролетіли 100 кілометрів за межею фронту, виявили склад ракет до систем «Бук», і скоригували на нього удар HIMARS.

Як зазначає видання Defense One, хоча Україна має кілька видів безпілотників, які можуть добре працювати проти РЕБ, але вони найкраще підходять для атак в один бік. Натомість американські розвідувальні дрони V-BAT дозволяють швидко передавати дані для наведення вогню гаубиць та HIMARS, що є важливим для знищення російських укріплень.

Також видання посилається на звіт українських військових, у якому йдеться, що безпілотники довели свою здатність працювати в умовах великої кількості перешкод.

«Ми пролітали в межах 1000 метрів від цих засобів перешкод. Жодного впливу на наш апарат. Це було надзвичайно успішно», – сказав очільник Shield AI Брендон Цен.

Прості смартфони проти російської РЕБ

До техологічних проривів року військові експерти віднесли також систему на основі мобільних телефонів, яка спрямована на захист від російських засобів РЕБ, що пригнічують супутникову навігацію GPS.

Над створенням цієї системи працює американська компанія Zephr, яка спеціалізується на захисті пристроїв від перешкод GPS-сигналів.

За даними американської компанії, підключені до мережі стільникові телефони зі спеціальним програмним забезпеченням можуть стати дешевою та легкою у розгортанні протидією складній російській тактиці радіоелектронної боротьби.

Згідно з інформацією Defense One, Zephr відправила в Україну телефони зі спеціальним програмним забезпеченням для польових випробувань.

Під час тестування смартфони встановили на дрони, автомобілі та стаціонарні стенди, після чого провели експерименти з пошуку «глушилок». Для цього українці використовували свої засоби РЕБ, розташування яких було відоме.

Розробникам за допомогою мережі мобільних телефонів вдалося виявити факт глушіння системи супутникової навігації.

«Завдяки обчислювальному штучному інтелекту, який ми використовуємо на сервері, і складній обробці більшості сигналів і програмного забезпечення, замість того, щоб залежати лише від датчиків і дуже дорогих антенних решіток, можна зробити так, щоб мережа мобільних телефонів працювала разом як одна велика розподілена антена», – пояснили в компанії-розробнику.

Дрони з машинним зором

Війна в Україні спонукала американську компанію Anduril Industries розробити тактичні дрони Bolt-M, які Defense One також віднесло до переліку технологічних новинок року.

У виданні зазначили, що дрони Bolt-M були розроблені з огляду на зміни сучасної війни, зокрема активне використання малих безпілотників, які Росія та Україна почали ефективно застосовувати для швидкого наведення на цілі принаймі з 2015 року.

Наголошується, що армія США, слідом за Україною, розглядає можливість озброєння FPV-дронами піхотних взводів. Але це потребує спеціальної підготовки для операторів. Тож, згідно з заявою компанії Anduril, дрони Bolt-M розроблені так, що не вимагають спеціальних операторів.

Американські дрони Bolt-M створені на елементах штучного інтелекту і не вимагають спеціальних операторів

На відміну від недорогих безпілотників-камікадзе, які масово використовують на війні в Україні, американські дрони Bolt-M створені на елементах штучного інтелекту і ними значно легше керувати.

Також, за даними компанії-розробника, дрони Bolt-M здатні виявити навіть нові варіанти старішої зброї, яку часто застосовує Росія:

«Якщо в цьому випадку росіяни почнуть модифікувати їх і будувати танки-черепахи, можливо, комп’ютер цього ще не бачив… А він (дрон ред.) зможе передати цю інформацію оператору».

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Ракета «Трембіта» зможе завдати удару по Москві – військові інженери
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: «Паляниця», «Рута», «Пекло»: Зеленський розповів про виробництво нових українських ракет і дронів
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: ГУР: українські дрони можуть бити по цілях, розташованих до 2 тисяч кілометрів
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Зеленський вперше показав українську ракету-дрон «Паляниця»