Газопровід «Північний потік-2», яким Росія планує транспортувати сировину в обхід території України, позбавить Київ 2,7 мільярда доларів транзитних доходів на рік, що еквівалентно 3% ВВП країни. Про це 24 жовтня в Києві під час конференції Oil and gas 2017 заявила посол США в Україні Марі Йованович.
19 жовтня голова Європейської комісії Жан-Клод Юнкер заявив, що у ЄС немає одностайності про надання Єврокомісії мандату на проведення переговорів з Росією щодо проекту газогону «Північний потік-2».
«Я ознайомив лідерів 28 держав-членів із позицією Єврокомісії. Її підтримали багато країн. Але чимало держав також вважають, що немає потреби надавати євроустанові цей мандат. В усякому разі, ми вирішили, що Європейська рада повинна далі над цим питанням працювати», – зазначив Юнкер.
Низка лідерів ЄС, а також Київ виступають проти проекту газопроводу «Північний потік-2». Вони заявляють, що він створить додаткові важелі тиску з боку Москви. Його лобіює Росія і деякі європейські, зокрема німецькі компанії.
Проект «Північний потік-2» має постачати газ із родовищ на півночі Росії безпосередньо до Німеччини дном Балтійського моря, оминаючи традиційні транзитні маршрути через Україну і Словаччину. Проект має розширити здатності вже збудованого першого «Північного потоку». Компанія Nord Stream 2 AG («Північний потік-2»), що займається плануванням будівництва, належить російському «Газпромові» на 100 відсотків через його філію у Нідерландах.
Критики вважають, що, на відміну від першої черги, вже наявного газогону «Північний потік», планована друга не має економічного обґрунтування і є суто політичним проектом Кремля, що має на меті збільшити залежність Європи від російського газу.