Європейський союз приєднався до критики планованих змін до виборчої системи Молдови, заявивши 19 червня, що для втілення таких «далекосяжних» змін немає суспільної згоди.
Минулого тижня ці зміни розкритикували Венеціанська комісія та Бюро з демократичних інститутів Організації з безпеки і співробітництва в Європі, виявивши потенційні проблеми з недостатнім представництвом жінок і національних меншин, а також ризик впливу на політичних кандидатів.
Європейські організації також висловили стурбованість через те, що планується запровадити регулювання і контроль за політичними силами і фінансуванням кампаній.
Виявлені недоліки призвели до того, що Венеціанська комісія дійшла висновку, що «такі фундаментальні зміни наразі недоцільні», мовиться у висновку, підтриманому ЄС.
«Пропоновані зміни викликають серйозне занепокоєння у нинішньому політичному контексті», – повідомили у секретаріаті ЄС. Там також вказали, що молдавські політичні партії «поляризовані навколо цієї законодавчої ініціативи», не допускаючи «широкого консенсусу» навколо підтримки змін.
«Демократія і верховенство закону є ядром угоди про асоціацію між Молдовою та ЄС, тому, якщо парламент Молдови ухвалить пропозиції, угода буде переглянута», – мовиться в повідомленні.
Попри ці попередження ЄС, спікер парламенту Молдови, представник Демократичної партії Адріан Канду заявив, що питання про перегляд виборчої системи все одно буде розглянуте.
Опоненти пропозиції всередині країни кажуть, що зміни спрямовані на те, аби схилити систему на користь Демократичної партії олігарха Володимира Плахотнюка, що є найбільшим партнером проєвропейської владної коаліції Молдови. Прихильники змін кажуть, що нова система покращить зв’язок між законодавцями і електоратом.