Туск пообіцяв Порошенкові підтримку з асоціацією й «безвізом» – Банкова

Дональд Туск (л), Петро Порошенко (п), комбіноване фото

Президент Європейської ради Дональд Туск у телефонній розмові запевнив президента України Петра Порошенка в підтримці щодо Угоди про асоціацію і безвізового режиму, повідомила прес-служба голови української держави.

Як мовиться в повідомленні, Туск сказав, що зробить усе можливе для ратифікації Угоди про асоціацію між Україною та Європейським союзом, а також сприятиме якнайшвидшому завершенню процедури надання українцям безвізового режиму.

Порошенко, зі свого боку, наголосив, що розраховує на продовження санкцій ЄС проти Росії через невиконання нею мінських домовленостей, мовиться в повідомленні.

Президент України також висловив занепокоєння гуманітарною ситуацією в сирійському Алеппо і зазначив, що за такі дії Росія заслуговує на окремі санкції, інформує Банкова.

Розмова мала на меті скоординувати позиції напередодні засідання Європейської ради (саміту Євросоюзу), що відбудеться в четвер у Брюсселі.

На цьому саміті не будуть розглядати візової лібералізації для України. У порядку денному є питання про ратифікацію Нідерландами Угоди про асоціацію між ЄС і Україною. Як сподіваються, учасники саміту схвалять певні поступки Нідерландам, що мають уможливити ратифікацію ними угоди. За повідомленнями, йдеться про офіційне оголошення Європейської ради про те, чого ця угода й так не передбачає – наприклад, що вона не зобов’язує ЄС чи країни-члени надавати Україні гарантії безпеки чи додаткову фінансову допомогу чи що вона не дає права громадянам сторін вільно жити і працевлаштовуватися на території іншої сторони.

Нідерланди є єдиною країною ЄС, що не ратифікувала цієї угоди за результатами референдуму, більшість учасників якого виступили проти такої ратифікації. Уряд прем’єр-міністра Марка Рютте виступає за ратифікацію, але заявляє, що має взяти до уваги результати референдуму. Як компроміс Нідерланди пропонують, щоб ЄС виступив із офіційним документом про обмеження щодо України, які не має зняти ця угода, і заявляють, що без такого документа остаточно відмовляться ратифікувати її.

Для рішення про візову лібералізацію для громадян України ще необхідні офіційні рішення Європейського парламенту і Ради ЄС, на які очікують попередньо до початку лютого. Цей режим набуде чинності дещо пізніше, водночас із набуттям чинності оновленим механізмом тимчасового припинення безвізових режимів у разі необхідності для будь-якої з шести десятків країн, із якими Євросоюз має такий режим. Загальні принципи такого механізму в ЄС уже узгодили, але деталі ще не затверджені.