США і п’ять країн ЄС погодилися зберегти санкції щодо Росії через Україну

Лідери США і п’яти країн ЄС під час зустрічі в Берліні, 18 листопада 2016 року

Керівники США і п’яти з провідних країн Європейського союзу одностайно погодилися, що Росія має повністю виконати свої зобов’язання за мінськими домовленостями про врегулювання на сході України і що санкції, накладені на Росію у зв’язку з її агресією на Донбасі, мають зберегтися до повного виконання цих угод.

Крім того, мовиться в підсумковій заяві після зустрічі президента США Барака Обами, який перебував із візитом у Берліні, і керівників Німеччини, Франції, Великої Британії, Італії й Іспанії, для того, щоб було можливо провести вільні і чесні вибори на окупованій частині Донбасу, необхідне стійке припинення вогню.

Щодо Сирії лідери закликали негайно припинити напади на утримувані повстанцями райони міста Алеппо з боку урядових військ Сирії і союзників сирійського режиму Росії й Ірану.

Вони виступили за дипломатичне вирішення конфліктів у Сирії й на сході України.

Як сказала після зустрічі канцлер Німеччини Анґела Меркель, у Євросоюзі наразі ще не ухвалили рішення щодо продовження санкцій стосовно Росії, але рівень виконання мінських домовленостей наразі недостатній для припинення цих санкцій.

Крім того, додала вона, можливості запровадити санкції щодо Росії через її дії в Сирії наразі не розглядали.

Агентство Reuters повідомляло напередодні з посиланням на джерело в Німеччині, що в Євросоюзі є план протягом наступних тижнів дійти згоди про продовження тих санкцій ЄС щодо Росії, термін яких наразі збігає наприкінці січня 2017 року.

Європейський союз, США, інші країни «Групи семи» і ще деякі держави в кілька етапів, починаючи з 2014 року, запровадили у зв’язку з дестабілізацією України і агресією Росії проти неї у Криму, а потім на Донбасі кілька пакетів санкцій, головно проти російських фізичних і юридичних осіб, але також проти осіб та інституцій із лав донбаських і кримських сепаратистів і представників колишнього керівництва України. Крім того, санкції накладені й на деякі галузі економіки Росії.

Їх так само поетапно продовжували, коли збігав попередній визначений термін. Наразі чинність найболючішого для Росії пакета санкцій ЄС збігає в січні 2017 року. Але дехто в Європі починає висловлювати сумніви в доцільності продовжувати його.

Останнім часом Росія через своїх союзників у західних країнах, у першу чергу в ЄС, починає просувати ідеї повного чи принаймні часткового скасування санкцій і без виконання нею її міжнародних зобов’язань. Крім того, за поліпшення відносин із Росією висловлювався і обраний майбутній президент США Дональд Трамп і в перебігу виборчої кампанії, і вже після обрання.