Близько 100 колишніх політв’язнів із 16 країн світу, зокрема України, Росії, Литви, Грузії, Польщі, Франції, США, зібрались у Львові в Українському католицькому університеті на форум із нагоди 40-річчя від часу створення Української Гельсінської групи.
Як повідомляє кореспондент Радіо Свобода, приїхали дисиденти – учасники цієї групи, а також Гельсінської спілки і Українського культурного клубу, ті, хто відбував покарання в радянських в’язницях і засланнях за свою антирадянську діяльність, громадянську позицію, відстоював права людини.
Спершу учасники зібрання хвилиною мовчання вшанували учасників УГГ. У Гельсінську групу входила 41 людина, але неофіційно в організації було у кілька разів більше людей.
Один із засновників УГГ, правозахисник, віце-ректор УКУ Мирослав Маринович наголосив, що він дуже хотів провести у Львові форум, щоб побачити своїх побратимів, згадати час, коли у тюрмах і на засланні люди з різних країн «ділили останній кусок хліба».
Your browser doesn’t support HTML5
«Переважно всі, хто зібрався, знає ненав’язливий «сервіс» конвоїрів та «опіку» КДБ. Формула протистояння є одна і та сама, що у наш час, тоді, коли ми були у таборах, що сьогодні. Це загальнолюдські цінності, на яких тримається людська цивілізація, якщо ми будемо опиратися на них, ми переможемо, так, як ми перемагали ту злу силу у таборах. Зробімо все належне, щоб цей фундамент не захитався», – наголосив Мирослав Маринович.
Упродовж нинішнього форуму дисиденти говорять про Українську Гельсінську групу з перспективи історії й духовного розвитку, про здобутки і втрати правозахисного руху.
У своїх промовах дисиденти наголошували на тому, що сьогодні відбувається «реінкарнація чекістського режиму» в Росії, що важливо подолати спадок комунізму, щоб рухатись у майбутнє.
11 листопада у Львові проходитиме Кримський форум, присвячений ювілею УГГ. Вперше такий захід Меджліс кримськотатарського народу провів у Сімферополі в 2012 році.