Президент Росії Володимир Путін заявляє, що Росія не має великодержавних амбіцій і не збирається щось нав’язувати іншим країнам.
«Будь-яка країна має таке ж право – бути сильними. Ми ніколи не вкладаємо у це поняття великодержавні нотки. Ми ніколи нікому нічого не нав’язуємо і нав’язувати не збираємось», – заявив Путін під час відкриття засідання Державної думи сьомого скликання.
У лютому 2014 року невідомі озброєні люди, яких називали «зеленими чоловічками», захопили головні державні установи Автономної Республіки Крим і підняли над будівлями російський прапор. Крім того, «зелені чоловічки», яких також називали «ввічливими людьми», блокували українські військові частини.
16 березня 2014 року на території Криму і міста Севастополя відбувся так званий референдум про статус півострова, за результатами якого Росія заявила про включення Криму до свого складу.
Пізніше президент Росії Володимир Путін зізнався, що «зелені чоловічки» – російські військові.
Верховна Рада України офіційно оголосила початком тимчасової окупації Криму і Севастополя Росією 20 лютого 2014 року. Міжнародні організації визнали окупацію і анексію Криму незаконними і засудили дії Росії. Москва заперечує окупацію півострова і називає це «відновленням історичної справедливості».
Після російської анексії Криму на Донбасі триває збройний конфлікт. Україна і Захід звинувачують Росію у збройній підтримці сепаратистів. Кремль відкидає ці звинувачення і заявляє, що на Донбасі можуть перебувати російські «добровольці».
Росія визнала сепаратистські території Грузії Абхазію і Південну Осетію незалежними державами після короткої війни з Грузією в 2008 році. Москва має тисячі військовослужбовців у цих регіонах. Тбілісі і Захід вважають ці регіони частиною Грузії.
Після війни 1992 року Кишинів втратив контроль над регіоном Придністров’я. У тій війні на боці сепаратистів взяли участь окремі бійці й цілі підрозділи й частини російської армії зі своїм озброєнням і бойовою технікою. Самопроголошеної «незалежності» Придністров’я не визнав ніхто у світі.