Переслідування кримських татар Росією слід припинити негайно – єврокомісар

(©Shutterstock)

Європейський союз вкотре засуджує переслідування, репресії та погіршення ситуації з правами людини на Кримському півострові, зокрема, обмеження прав кримських татар на волевиявлення, мирні зібрання й релігію.

Про це у Європарламенті заявила європейський комісар із питань юстиції, споживчого ринку та гендерної рівності Вера Йоурова під час обговорення порушень Росією прав кримських татар на незаконно анексованому українському півострові.

«Рішення від 26 квітня так званого «Верховного суду Криму» заборонити діяльність Меджлісу, який є органом самоврядування кримських татар, та нанесення на нього ярлика «екстремістська організація», – є грубим наступом на права всіх кримських татар», – заявила член Європейської комісії, додаючи, що це становить «додаткове й дуже негативне погіршення ситуації із правами людини на Кримському півострові з часу його нелегальної анексії Російською Федерацією у 2014 році».

Єврокомісар Йоурова наголосила, що ЄС віддавна переслідує мету: надати вільний та необмежений доступ міжнародним правозахисним організаціям на всю українську територію, включно із Кримом та Севастополем.

«На тлі останніх подій це стає надзвичайно необхідним», – заявила вона.

Йоурова нагадала, що «менш ніж через тиждень будуть роковини депортації кримських татар 1944 року, і минулого року їм не дозволили проводити з цього приводу громадських заходів на згадку про цю історичну трагедію».

Єврокомісар зазначила, що ця нагода є яскравою згадкою для кожного, що кримські татари за свою історію пережили багато страждань, тож нинішні переслідування слід припинити негайно.

За підсумками нинішніх обговорень ситуації з правами кримських татар Європейський парламент має ухвалити окрему резолюцію.

Українські та міжнародні правозахисні організації неодноразово заявляли про погіршення ситуації з дотриманням прав людини в Криму після його анексії Росією. Особливий тиск і репресії з боку російської влади відзначають щодо кримських татар і проукраїнського населення.

Підконтрольна Росії влада Криму стверджує, що заяви правозахисників щодо порушення прав людини перебільшені.

Верховна Рада України офіційно оголосила 20 лютого 2014 року початком тимчасової окупації Криму і Севастополя Росією. 7 жовтня 2015 року президент України Петро Порошенко підписав закон про це. Міжнародні організації визнали окупацію і анексію Криму незаконними і засудили дії Росії. Країни Заходу запровадили економічні санкції. Росія заперечує окупацію півострова і називає це «відновленням історичної справедливості».