Таджикистан: слідство вимагає довічного ув’язнення для лідерів ісламської партії

Абдулагім Назарзода

Слідство у Таджикистані вимагає довічного ув’язнення для чотирьох лідерів забороненої у цій країні Партії ісламського відродження, обвинувачених у спробі вчинення державного перевороту.

Слухання цієї справи проходило 11 травня у Верховному суді Таджикистану у Душанбе. Повідомляється, що їх визнали винними.

Слідство назвало імена чотирьох засуджених – Саідумар Хусейні, Махмадалі Хайт, Кіеміддін Авазов та Абдукахор Давлат.

Ще для дев’яти членів Партії ісламського відродження Таджикистану слідчі вимагають від 8 до 23 років.

Серед обвинувачених є одна жінка – Зарафо Рахмоні, яка працювала юридичним радником керівництва партії. Слідство вимагає для неї 11 років ув’язнення.

Слідство звинувачує 13 представників Партії ісламського відродження у змові з колишнім заступником міністра оборони Таджикистану Абдугалімом Назарзодою з метою захоплення влади у цій країні у вересні 2015 року.

Партію ісламського відродження Таджикистану заборонили у серпні 2015 року. Ця політична сила мала представництво у парламенті впродовж 15 років, до поразки на останніх виборах у березні. Чисельність партії оцінювали у 50 тисяч членів.

Заборона донедавна єдиної легальної ісламської партії на пострадянському просторі призвела до напруженості у Таджикистані.

4 вересня 2015 року невідомі напали на відділок міліції у райцентрі Вагдаті Таджикистану, а потім на будівлю силовиків на околиці столиці Душанбе, захопивши при цьому запаси зброї. Спершу вважалося, що ці напади не пов’язані, але потім з’ясували, що це була справа рук групи, яку зібрав на той час заступник міністра оборони Абдугалім Назарзода, його негайно звільнили з посади.

Абдугалім Назарзода, колишній командир загонів ісламської опозиції і прихильник забороненої Партії ісламського відродження Таджикистану, увійшов до офіційних силових структур держави 1997 року за умовами домовленостей між владою й опозицією про завершення п’ятирічної громадянської війни. За цими домовленостями, Об’єднаній таджицькій опозиції, частиною якої була Партія ісламського відродження, відійшло близько третини державних посад.