ГПУ: розпочато кримінальне провадження через заборону діяльності Меджлісу в Криму

(©Shutterstock)

Генеральна прокуратура України повідомляє про відкриття кримінального провадження за фактом незаконної заборони діяльності Меджлісу кримськотатарського народу на території Криму.

Як повідомляє прес-служба ГПУ, прокуратура Криму, яка працює на території материкової України, здійснює процесуальне керівництво в кримінальному провадженні щодо скоєння підконтрольною Росії «прокуратурою Криму» дій, спрямованих на протиправну заборону діяльності Меджлісу кримськотатарського народу.

«Указаний факт свідчить про продовження репресій проти кримськотатарського народу та всіх громадян, які протистоять тимчасовій окупації території України, з боку Росії через так звані «прокуратуру Республіки Крим» та органи влади», – мовиться у повідомленні.

У Генпрокуратурі зазначають, що підконтрольна Росії влада Криму під приводом «нібито протидії екстремістській діяльності має на меті позбавити кримських татар представницького органу, ігноруючи норми міжнародного права у сфері прав корінних народів».

«Шляхом заборони діяльності Меджлісу окупаційна влада Криму порушує рівноправність громадян, умисно принижуючи національну гідність кримськотатарського народу»,– наголошують у відомстві.

13 квітня підконтрольний Росії прокурор Криму Наталія Поклонська повідомила, що ухвалила рішення про зупинення діяльності Меджлісу кримськотатарського народу на території півострова. За її словами, Меджлісові забороняється користуватись усіма державними і муніципальними ЗМІ, проводити публічні масові заходи, використовувати банківські вклади і взагалі проводити будь-яку роботу.

У лютому 2015 року Наталя Поклонська звернулась у підконтрольний Росії Верховний суд Криму з позовом про заборону діяльності Меджлісу, в березні розпочався процес за цим позовом. Судовий розгляд цієї справи триває.

Керівники Меджлісу прогнозують, що, найімовірніше, суд задовольнить вимоги прокуратури.

Міністерство закордонних справ України висловило рішучий протест у зв’язку з діями російської влади, спрямованими на заборону діяльності Меджлісу. В ООН закликали Росію не допустити закриття Меджлісу кримськотатарського народу в Криму. Євросоюз також висловив стурбованість намірами заборонити діяльність Меджлісу.

Верховна Рада України офіційно оголосила 20 лютого 2014 року початком тимчасової окупації Криму і Севастополя Росією. 7 жовтня 2015 року президент України Петро Порошенко підписав закон про це. Міжнародні організації визнали окупацію і анексію Криму незаконними і засудили дії Росії. Країни Заходу запровадили низку економічних санкцій. Росія заперечує окупацію півострова і називає це «відновленням історичної справедливості».