50 років тому Леоніда Брежнєва обрали генеральним секретарем ЦК КПРС. Брежнєвське правління називають епохою застою: сповільнилося зростання економіки, не вистачало продовольства, прогресивні реформи були згорнуті. Крім того, СРСР підсів на «нафтову голку»: за 16 років правління Леоніда Брежнєва виручка від експорту нафтопродуктів збільшилася в 20 разів, а витрачали її на імпортні продукти і гонку озброєнь. Як вважає чимало істориків і економістів, такі явища характерні і для сьогоднішньої Росії.
Спеціально для Радіо Крим.Реалії доктор історичних наук Станіслав Кульчицький провів паралелі між двома епохами застою. Своїми думками він поділився під час програми, яку провів Віталій Портников.
– Наскільки економіка путінської Росії схожа на економіку брежнєвського СРСР?
Нинішня Росія нагадує сировинного монстра зі шлунком, вивернутим назовні – в країни Європейського союзу
– Так, безумовно, вони схожі, але є істотна відмінність. Справа навіть не в тому, що Росія менша від СРСР за площею і не включає в себе національні республіки, не у відсутності комуністичної ідеології, а в сировинних можливостях. У Росії гроші від продажу нафти витрачаються інакше. Все-таки СРСР був більш-менш самодостатньою країною. Все необхідне, те, чого бракувало, звичайно, можна було купувати за кордоном. Нинішня Росія в цьому сенсі нагадує сировинного монстра зі шлунком, вивернутим назовні – в країни Європейського союзу. Сьогоднішня Росія дуже мало виробляє.
– Чому Росія не може зараз напружити сили і стати самодостатньою?
Що брежнєвська Росія, що путінська істотно відстають від решти світу технологічно
– Що брежнєвська Росія, що путінська істотно відстають від решти світу технологічно. Це відставання відчувалося ще під час Другої світової війни. Після неї весь світ перейшов у постіндустріальну епоху, а СРСР просто не міг у неї перейти. Планова, командна економіка підходила для видобутку й експорту сировини, але не для створення чогось нового. Більшість заводів у СРСР будували іноземці, навіть у хрущовські часи. Рано чи пізно це повинно було позначитися. Сучасна Росія не подолала це відставання, а лише посилила його.
– Брежнєвська Росія була інформаційно закритою, путінська – навпаки. Це на щось впливає?
Сучасна Росія – капіталістична держава без ідеології, крім патріотизму, який на виході дає абстрактний імперіалізм
– Як ми бачимо, за фактом – не суттєво. Країна так само замкнута на собі: зараз багато людей переконані, що силу Росії визнають у всьому світі, що вона несе йому особливий посил. У СРСР переважали ідеї інтернаціоналізму, зараз – імперіалізму.
– Яка роль ідеології в СРСР і в Росії?
За часів Леоніда Брежнєва ідеологія вже мало кого цікавила. «Моральний кодекс будівника комунізму» того часу був фактично списаний з біблійних істин. Брежнєвська епоха – це вже лібералізований комуно-соціалізм. Сучасна Росія – капіталістична держава без ідеології, крім патріотизму, який на виході дає абстрактний імперіалізм.
Оригінал публікації – на сайті «Крим.Реалії»