У Росії журналіст Євген Титов, який співпрацює з Радіо Свобода у Краснодарському краї, розповів про стеження і спробі нападу на нього.
За словами Євгена, це сталося 6 жовтня близько півночі, коли він повертався додому. Як пояснив кореспондент, він під’їхав до свого будинку на таксі, однак вийшов не біля свого під'їзду, а на розі будівлі. Біля будинку він помітив чоловіка, який видався журналісту дивним.
«Людина кримінального вигляду, з агресивним поглядом. Лисий, молодий. Я пішов по дорозі і побачив боковим зором, що він тут же рушив паралельно зі мною по тротуару», – розповів Титов.
Як каже Євген, він вирішив зробити маневр, повернувши до сусіднього будинку. Обернувшись, побачив незнайомця вже в декількох метрах від себе. У цей момент журналіст вискочив на дорогу, яка добре освітлена, і де стояв автомобіль з водієм всередині. За словами Титова, присутність свідка дещо зупинила чоловіка. Титов швидко повернувся до свого будинку, встигнувши набрати телефон дружини, яка у вікно стала спостерігати за подіями. У під'їзді була консьєрж, яка і відкрила журналісту електронний замок під'їзду. Через кілька секунд незнайомець підійшов до під'їзду, оглянув двері і швидко залишив місце.
Днем раніше Євген Титов побував на будівництві керченського мосту до Криму. З ним була знімальна група шведського телеканалу STV. По дорозі автомобіль з журналістами наздогнали і зупинили співробітники ДПС, які заявили про відсутність бризковиків на машині. Після цього автомобіль з пресою кілька годин супроводжувала якась цивільна машина. Повертаючись, журналісти змінили автомобіль, проте і його на в'їзді в Краснодар зупинили для перевірки документів. А пізніше сталася зустріч біля будинку Євгенія Титова.
Про необхідність побудувати перехід через Керченську протоку президент Росії Володимир Путін заявив 19 березня 2014 року, відразу ж після анексії Криму.
Пізніше прем’єр-міністр Росії Дмитро Медведєв підписав розпорядження про призначення підприємства «Стройгазмонтаж» Аркадія Ротенберга генпідрядником з будівництва переходу в Крим у вигляді мосту. Влада Росії хоче побудувати цей перехід до грудня 2018 року.
Деякі експерти скептично ставляться до цієї ідеї, відзначаючи великі економічні витрати та геологічні труднощі.