Секретар Ради національної безпеки і оборони Олександр Турчинов підтвердив, що створення міжнародного трибуналу для розслідування справи про збитий «Боїнг» на Донбасі 2014 року – це спільна ініціатива України, Нідерландів, Австралії та Малайзії.
Це необхідно для незалежного розслідування цієї події, сказав він в інтерв’ю агентству «Інтерфакс-Україна», оприлюдненому у п’ятницю.
«Всі, хто зацікавлений у відповідальності терористів за масові вбивства, підтримують цю ініціативу. Водночас Росія, аби приховати свій злочин, всіляко намагалася зірвати розслідування і дезінформувати громадськість. Ви пам’ятаєте їхні версії і «свідків», що розповідають то про український літак, то про українську ракету, то якісь інші бездарні і брехливі версії», – наголосив він.
За словами Турчинова, такі провокації з російського боку не мають жодного сенсу, бо, як він сказав, безальтернативно доведено, що російський зенітно-ракетний комплекс «Бук», який обслуговували російські військовослужбовці, збив цивільний літак із окупованої території. «Це очевидний факт, який має величезну доказову базу. Тобто це не припущення, це вже доведений факт. І, безумовно, трибунал, створення якого ми повністю підтримуємо, розслідуватиме цю тему, а (президент Росії Володимир) Путін і його оточення розуміють, що їм доведеться відповідати», – сказав секретар РНБО.
Олександр Турчинов вважає, що, саме розуміючи факт досить суворої відповідальності за такі дії, Росія і намагається заблокувати фінальний етап розгляду цієї справи в суді.
«Я переконаний, що Росія як країна, що перетворила своїх військовослужбовців на кривавих терористів і несе повну відповідальність за цей злочин, повинна бути відповідачем на цьому трибуналі і не має ні морального, ні юридичного права блокувати рішення про його створення », – резюмував він.
Попередніми днями повідомляли, що створення міжнародного суду під егідою ООН, який розслідував би збиття над сходом України авіалайнера «Малайзійських авіаліній» рейсу MH17 2014 року і покарав би винних, домагаються всі п’ять країн, які спільно розслідують трагедію: Малайзія, якій належав літак, Україна, над якою його збили, а також Нідерланди, Австралія і Бельгія, які втратили в літаку найбільше своїх громадян.
Малайзія, зокрема, повідомила в Раді безпеки ООН 2 липня, що наполягатиме на створенні міжнародного трибуналу для судового переслідування осіб, підозрюваних у збитті торік у небі над Донбасом її пасажирського авіалайнера.
Прем’єр-міністр Нідерландів Марк Рютте відтак звернувся 3 липня до Австралії, Бельгії, Малайзії та України з проханням підтримати в ООН пропозицію про створення міжнародного трибуналу для розслідування обставин загибелі авіалайнера.
8 липня представники Малайзії вже розповсюдили в Раді безпеки проект резолюції про створення такого суду.
Натомість Росія, як постійно звинувачувала у трагедії Україну й цілком відкидала будь-яку свою причетність, відтоді майже щодня заявляла, що проти створення такого суду.
Зокрема, заступник міністра закордонних справ Росії Геннадій Гатилов кілька разів заявляв, що Москва «погано» ставиться до ідеї ухвалювати резолюцію Ради безпеки ООН про створення міжнародного трибуналу для суду над винними у збитті. За його словами, в Москві вважають, що така ідея «несвоєчасна і контрпродуктивна», що створення такого суду «нелогічне і непотрібне».
А постійний представник Росії при ООН Віталій Чуркін заявив, що його країна, яка має и Раді безпеки право вето, виступить проти проекту резолюції про створення суду.
Ініціатори створення міжнародного суду за підтримки ООН сподіваються, що це зможе змусити Росію до співпраці. Їхня аргументація полягає в тому, що Росія буде змушена або погодитися з цим, або скористатися зі свого права вето в Раді безпеки і ризикувати тим, що її вважатимуть за головну перешкоду у здійсненні правосуддя над масовими вбивцями цивільних людей. Але і в такому разі суд може бути створений рішенням Генеральної асамблеї ООН, у якій права вето не існує ні в кого.
Авіалайнер «Боїнг-777» авіакомпанії «Малайзійські авіалінії» рейсу MH17 із Амстердама до Куала-Лумпура був збитий у небі над частиною сходу України, захопленою підтримуваними Росією сепаратистами, 17 липня 2014 року. Загинули всі 298 людей, що були на борту. Близько двох третин із них були громадяни Нідерландів, і Україна передала розслідування цій державі.
Наразі в Нідерландах триває два окремі слідства: Рада розслідувань із питань безпеки вивчає подробиці катастрофи, і її звіт очікується в жовтні, а прокуратура розслідує кримінальну справу про катастрофу, що має на меті визначити винних, і, ймовірно, назве підозрюваних після звіту Ради розслідувань із питань безпеки. Хоча формально ще не виключена жодна версія, основною вважають збиття літака з зенітно-ракетного комплексу «Бук», який надала для сепаратистів Росія. Це викликає припущення, що серед названих винними можуть виявитися громадяни Росії.
Росія ж свою причетність заперечує і намагається скласти вину на Україну. Для цього, за словами оглядачів, у Росії вже кілька разів вдавалися до прямих фальсифікацій нібито «доказів вини України».