«Нормандська» зустріч у Берліні: треба відводити й танки й зброю менших калібрів

Біля донецького аеропорту поновилися бойові дії, незважаючи на режим перемир’я, фото 13 квітня 2015 року

Міністри закордонних справ країн-учасниць так званої «нормандської четвірки» домовилися далі відводити важкі озброєння від лінії контакту сторін конфлікту в частині сходу України, повідомив голова МЗС Німеччини Франк-Вальтер Штайнмаєр після закінчення зустрічі в ніч на вівторок, 14 березня.

Як сказав він після приблизно п’ятигодинних переговорів у Берліні, це має стосуватися й інших категорій таких озброєнь, зокрема, танків (відведення яких не вимагали попередні домовленості – ред.).

За його словами, в перебігу зустрічі знову стали чітко видні розбіжності в думках між Києвом і Москвою.

Але, додав німецький міністр, альтернативи мінським домовленостям немає.

«Усі знають, що перед нами довгий шлях. Але ми маємо намір зробити все можливе, щоб продовжити цей процес (урегулювання на сході України – ред.)», – сказав він.

Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров, виступаючи окремо перед журналістами, повідомив, що сторони також домовилися додати до переліку озброєнь, що мають бути відведені, не тільки танки, а й зброю калібром менше за 100 міліметрів.

У спільній заяві міністри закордонних справ України, Росії, Німеччини і Франції закликали Тристоронню контактну групу, що діє під егідою ОБСЄ, узгодити графік відведення таких озброєнь.

Вони також закликали сторони припинити бойові дії і засвідчити відданість повному втіленню режиму припинення вогню і повному відведенню важких озброєнь.

Сторони також мають призначити представників до чотирьох робочих підгруп, що мають працювати у структурі Тристоронньої групи.

У понеділок, 13 квітня, ввечері в Берліні почали зустріч Павло Клімкін, Сергій Лавров, Франк-Вальтер Штайнмаєр і Лоран Фаб’юс, щоб оцінити виконання мінських домовленостей про врегулювання на сході України.

Посол України в Німеччині Андрій Мельник, коментуючи у твітері перебіг зустрічі, заявляв про «дуже затяті розмови» і «напружену атмосферу» в її перебігу.

Напередодні цієї зустрічі Фаб’юс заявив, що Франція має намір нагадати Україні і Росії про необхідність виконати мінські домовленості до кінця нинішнього, 2015 року.

А Штайнмаєр у газетному інтерв’ю закликав Україну і Росію «охопити головне питання реалізації наступного етапу» виконання мінських домовленостей, а саме «підготовку місцевих виборів у районах, окупованих сепаратистами, а також гуманітарний доступ і відновлення на сході України».