Президентка Грузії Саломе Зурабішвілі після зустрічі з делегацією Євросоюзу заявила, що владна в країні дружня до Росії партія «Грузинська мрія» «фактично захопила» всі інституції. Вона закликала провести нові вибори, щоб повернути країну на шлях євроатлантичної інтеграції.
Зурабішвілі виступила на пресконференції в Тбілісі 11 листопада після зустрічі з делегацією законодавців з ЄС. Зустріч пройшла після суперечливих виборів минулого місяця, на яких про перемогу заявила «Грузинська мрія» – на тлі звинувачень у широкомасштабних фальсифікаціях і російському впливі.
Після виборів 26 жовтня громадяни Грузії провели кілька протестів проти результатів і вимагали повторного голосування в той час, як Апеляційний суд Грузії не зміг підтвердити задокументовані скарги опозиції на порушення конфіденційності виборів і насильницькі інциденти.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Грузинську опозицію критикують за мляву реакцію на сфальсифіковані вибори«Ми входимо в кризу», – сказала журналістам Зурабішвілі, яка відмовилася визнавати результати виборів.
«Тут не може бути несподіванок, криза очевидна», – зазначила вона, додавши, що країні потрібні «нові вибори, щоб Грузія могла отримати легітимний парламент, легітимний уряд і легітимного нового президента, коли прийде час».
Делегація ЄС, що прибула в країну, була сформована з голів комітетів із закордонних справ парламентів Німеччини, Фінляндії, Швеції, Франції, Литви, Латвії, Естонії й Польщі.
Спікер контрольованого «Грузинською мрією» парламенту Шалва Папуашвілі 11 листопада відмовився від зустрічі з делегацією ЄС, заявивши у соцмережах, що причиною відмови є «недружнє ставлення до грузинського уряду і грузинського суспільства, яке багато разів демонстрували» уряди представників делегацій.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Макрон, Шольц і Туск «не зможуть» підтримати вступ Грузії до ЄС без проведення реформКілька членів делегації ЄС розкритикували відмову Папуашвілі зустрітися з ними.
Зігмантас Павільоніс від Литви заявив, що «Грузинська мрія» «провалила» іспит на демократію, у той час як французький законодавець Фредерік Петі назвав відмову Папуашвілі «несподіваною», а німецький депутат Міхаель Рот сказав, що це «викликає жаль».
Минулого року Грузія отримала статус країни-кандидата в ЄС, але через дії «Грузинської мрії», зокрема, просування схожого на російське законодавства про «іноземних агентів» і заходи проти ЛГБТ, змусили Брюссель попередити, що шлях країни до інтеграції в ЄС – під загрозою.
Президент Єврокомісії Шарль Мішель 8 листопада заявив, що після голосування 26 жовтня «є серйозні підозри в фальсифікаціях, які вимагають серйозного розслідування».
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: «Російський хвіст»: як аналітика даних вказує на фальсифікації на виборах у Грузії