Президент України Володимир Зеленський провів розмову з секретарем ООН Антоніу Ґутеррішем щодо відмови Росії від продовження зернової угоди – про це він повідомив увечері 18 липня.
Зеленський звинуватив Росію в спробі використати голод як зброю та дестабілізувати світовий продовольчий ринок.
«Держава-терорист поставила під загрозу життя 400 мільйонів людей у різних країнах, які залежать від українського продовольчого експорту. Найбільш критична ситуація – в таких країнах Африки і Азії, як Сомалі, Ефіопія, Південний Судан, Ємен», – повідомив президент.
Читайте також: Кулеба проводить у Нью-Йорку термінові консультації з колегами після виходу Росії з зернової угоди
Він наголосив на важливості збереження Чорноморської зернової ініціативи.
«Домовились із паном Ґутеррішем працювати разом і з відповідальними державами, щоб відновити продовольчу безпеку та постачання продовольства шляхами у Чорному морі», – додав Зеленський.
Напередодні Ґутерріш висловив жаль через рішення Росії припинити участь у зерновій угоді. Він також підтвердив, що ООН була посередником в обговоренні пропозиції щодо надання РФ можливості відновити доступ до SWIFT».
17 липня – в останній день дії чинної угоди – Кремль заявив про припинення дії зернової угоди і повернення до реалізації чорноморських домовленостей, як тільки російська частина зернової угоди буде виконана.
Читайте також: Зернової угода: у США назвали ймовірні наслідки виходу РФ
Угода, відома як Чорноморська зернова ініціатива, була укладена окремо Росією та Україною з ООН та Туреччиною у Стамбулі у липні 2022 року. Потім її кілька разів продовжували.
Москва заявляла, що за час дії зернової угоди не було відправлено жодного судна з російськими добривами. Крім того, Москва наполягала на підключенні Россільгоспбанку до системи міжбанківських платежів SWIFT.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Росія покинула «зерновий коридор»: пояснюємо причини й наслідки