Усі шість енергоблоків Запорізької атомної електростанції (ЗАЕС) перебувають у стані «холодного зупину» вперше з кінця 2022 року після того, як четвертий енергоблок досяг цього робочого стану 13 квітня рано вранці, повідомив генеральний директор Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Ґроссі.
Як повідомляє пресслужба МАГАТЕ, вранці 12 квітня станція розпочала переведення енергоблоку №4 з «гарячого» на «холодний» режим зупину, який було завершено 13 квітня.
Рафаель Ґроссі привітав цей крок, який агентство рекомендувало протягом певного часу, оскільки він підвищує загальну безпеку об’єкту.
Хоча цей захід є позитивним для ядерної безпеки, як зауважують в МАГАТЕ, ситуація залишається вкрай нестабільною в той час, коли найбільша в Європі атомна електростанція стикається з серйозними небезпеками, оскільки за останній тиждень по об'єкту було завдано кілька ударів з безпілотників.
Ґроссі наголосив, що рішення про «холодний зупин» всіх шести енергоблоків є позитивним, оскільки охолодження реактора забезпечує додатковий буфер на випадок аварії, але воно не вирішує фундаментальної проблеми нещодавнього різкого погіршення ситуації на станції.
Читайте також: «Енергоатом» назвав заяви Росії щодо ударів по ЗАЕС спробою приховати власні наміри
Водночас раніше видання The Wall Street Journal з посиланням на джерела писало, що Росія планує перезапустити окуповану Запорізьку атомну електростанцію.
У МАГАТЕ нагадують, що ЗАЕС припинила виробляти електроенергію для національної енергосистеми у вересні 2022 року, але з жовтня 2022 року щонайменше один з шести енергоблоків перебував в стані «гарячого зупину» для забезпечення централізованого теплопостачання, а також технологічної пари для переробки рідких радіоактивних відходів на майданчику.
Після того, як на початку цього року на станції почали працювати чотири нещодавно встановлені дизельні парогенератори для виробництва пари для переробки таких відходів, відповідно до рекомендацій МАГАТЕ, блок №4 залишався в стані «гарячого зупину», головним чином для того, щоб допомогти зігріти Енергодар. П’ять інших реакторів перебували в стані «холодного зупину», і тепер до них приєднався енергоблок №4.
Російські війська окупували місто Енергодар і розташовану поблизу нього Запорізьку АЕС на початку березня 2022 року. Територія станції періодично зазнає обстрілів, в яких Україна і Росія звинувачують одна одну. Українська влада також заявляла, що російська армія використовувала ЗАЕС для зберігання військової техніки і дислокації своїх військовослужбовців.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Шантаж на ЗАЕС: як Росія просуває антиукраїнську ядерну повістку на Захід і що з цим робити Києву