«Критична точка». У ЄС розповіли, навіщо Зеленський їде до Брюсселя і чи зможуть замістити допомогу США

Президент України Володимир Зеленський виступає з промовою в Європарламенті в Брюсселі, 9 лютого 2023 року

У Брюсселі очікують на візит Володимира Зеленського, який, зокрема, долучиться до саміту лідерів ЄС 19 грудня. На порядку денному – ситуація в Грузії, Сирії, на Близькому Сході, а відкривають саміт дискусії щодо України.

Український лідер розкаже колегам, яка нині ситуація на полі бою та поділиться своїм баченням щодо її подальшого розвитку, розповів журналістам у Брюсселі посадовець ЄС, не уповноважений давати коментарі ЗМІ.

Чиновник повідомив, що передбачається обмін думками лідерів із Зеленським, потому вони обговорять почуте між собою.

«Ми зараз у критичній точці. ЄС має надавати і наполягати на військовій підтримці для України, забезпеченні її енергетичної безпеки, повному виконанні санкцій (проти Росії – ред.). ЄС має діяти у плані допомоги Україні, щоб вона була в найсильнішій позиції незалежно від того, що може статися: переговори чи продовження війни», – зазначив посадовець у розмові з журналістами.

Співрозмовник наголосив, що за будь-яких обставин це вирішувати Україні: домовлятися з Росією чи воювати далі.

«Україна має самостійно ухвалювати рішення щодо свого майбутнього. А також щодо того, коли для подібних рішень настане час. Тому послання Європейської Ради, гадаю, буде чітким: жодного рішення щодо України без неї», – наголосив посадовець ЄС.

Президент Євроради Антоніу Кошта, Верховна представниця ЄС із зовнішньої політики Кая Каллас та єврокомісарка з розширення Марта Кос прибули до Києва. 1 грудня 2024 року

Співбесідник журналістів нагадав про зобов’язання ЄС допомагати Україні й наступного, 2025-го року: понад 18-ть мільярдів євро вона отримає завдяки кредиту, який гасять коштом прибутків від заморожених активів РФ, і 12-ть з половиною мільярдів – у межах програми Ukraine Facility.

Посадовця ЄС запитали, чи здатен ЄС буде замістити допомогу з боку Вашингтона, якщо США під керівництвом Дональда Трампа припинять її надавати.

Співрозмовник зазначив, що, оскільки майбутня американська адміністрація ще не заявляла, якої саме політики дотримуватимуться в цьому напрямку, розмірковувати про неї на цій стадії буде «спекуляцією». Водночас підтвердив, що лідери ЄС торкнуться цієї теми.

«Лідери хочуть передбачити (звісно, не публічно, бо це некорисно), що саме нова адміністрація робитиме щодо України... Вочевидь, важливою темою для дебатів між 27-ма країнами буде також те, що ще можна зробити. Зробити більше, якщо необхідно буде підтримувати Україну самостійно. Вважаю і сподіваюся, що це одне з питань, на яке дадуть відповідь під час саміту, або принаймні почнуть її шукати. Бо наші зобов’язання означають також, що ми готові до будь-яких обставин», – зазначив чиновник.

Обраний президент США Дональд Трамп тисне руку президенту України Володимиру Зеленському у соборі Паризької Богоматері на церемонії його відкриття. Париж, 7 грудня 2024 року

Представника ЄС також питали, чи очікує на дискусії щодо потенційного режиму припинення вогню та миротворчої місії в Україні. Співрозмовник журналістів наголосив, що президент Євроради нині насамперед зосереджений на тому, щоб консолідувати політичну волю серед країн Євросоюзу надалі підтримувати Україну задля зміцнення її позицій і ухвалення нею необхідних рішень.

«Це фінансові зобов’язання перед Україною, посилення військових і безпекових теж. Сильніший наголос на санкціях, що може послабити здатність Росії продовжувати цю війну... Буде важливий момент, коли лідери ЄС безпосередньо вислухають президента Зеленського щодо того, що він вважає важливим для ефективності підтримки. Сподіваюся, цей меседж матеріалізується в рішення, схвалені на цій зустрічі», – резюмував посадовець.

19 грудня в Брюсселі відбудеться саміт лідерів ЄС, на якому очікують Володимира Зеленського. Зустріч стане першою під головуванням нового очільника Євроради Антоніу Кошти, який і запросив президента України долучитися, і останньою цьогоріч.

За повідомленнями західних медіа, Зеленський прибуде до Брюсселя напередодні на запрошення генсекретаря НАТО. Марк Рютте збирає на вечерю лідерів України, також Франції, Німеччини, Польщі, президента Євроради та очільницю Єврокомісії, щоб обговорити формати завершення війни й можливість появи в Україні миротворчої місії для моніторингу режиму припинення вогню.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Рютте виступив проти публічного обговорення ймовірної мирної угоди між Україною та Росією