Європейський Союз вперше запропонував застосувати санкції щодо китайських компаній та фізичних осіб за співпрацю з російськими фірмами, пов’язаними з воєнними діями Москви в Україні, повідомляє Радіо Свобода.
Нові заходи, які передбачає проєкт пропозицій, з яким ознайомилося Радіо Свобода, є частиною запропонованого Брюсселем 15-го пакету санкцій, спрямованого, серед іншого, на заморожування активів шести китайських компаній і заборону на видачу віз одному громадянину Китаю.
Хоча ЄС і раніше накладав санкції на китайські компанії в рамках зусиль Брюсселя, спрямованих на боротьбу з ухиленням від сплати податків, ці заходи полягали у забороні компаніям ЄС мати ділові стосунки з цими фірмами. Ця пропозиція є першою спробою внести до чорного списку китайські компанії та фізичних осіб, які допомагають Росії закуповувати товари подвійного призначення, що можуть бути використані на полі бою.
У разі схвалення, такий крок унеможливить в’їзд до ЄС осіб, пов’язаних з компанією, і заморозить кошти кожної фірми, що є в ЄС.
Проєкт пакету санкцій з’явився після того, як Росії вдалося подолати масштабні санкції ЄС і США, спрямовані на придушення її військово-промислового комплексу, шляхом перенаправлення критично важливих товарів, таких як мікропроцесори, через дружні треті країни або безпосередньо від них.
Читайте також: Зеленський: у дронах, якими сьогодні атакувала РФ, було 16000 іноземних компонентів
Китай, зокрема, відіграв провідну роль у стимулюванні російської економіки після вторгнення Росії в Україну в лютому 2022 року, і західні чиновники заявили, що китайська підтримка в обході санкцій мала значний ефект у допомозі Москві на полі бою.
Єдиною особою з Китаю, якій пропонується заборонити видачу віз, є «китайський бізнесмен», який представляє фірму, що працює в континентальному Китаї та Гонконгу, як зазначено в проєкті документа, яка «порушила заборони на обхід режиму обмежувальних заходів ЄС, накладених на РФ».
У запропонованому документі загалом перераховано 54 особи, яким буде заборонено видавати візи, і 29 організацій, яким можуть заморозити активи, більшість з яких базується в Росії і є російськими громадянами.
Серед шести фірм, що базуються в Китаї або Гонконгу, щодо яких пропонуються санкції, є одна, яка належить громадянину Росії.
Ця компанія, як зазначено в проєкті документа, «з початку агресивної війни проти України є найбільшим постачальником підсанкційних мікроелектронних компонентів для російських компаній, які використовуються для виготовлення безпілотників «Орлан», що застосовуються російськими військовими в Україні».
Окрім заморожування активів та візових заборон, новий пакет санкцій також спрямований на 33 компанії, що переважно базуються в Росії, які перебувають під експортними обмеженнями, але також включає фірми з Китаю, Ірану, Таїланду та Об’єднаних Арабських Еміратів.
У документі також перераховані 44 юридичні особи в рамках зусиль, спрямованих на запровадження санкцій проти так званого «тіньового флоту» Росії – терміну, що позначає судна, які займаються незаконними операціями з метою обходу санкцій.
Проєкт пакету санкцій був вперше представлений країнам ЄС 22 листопада, і для того, щоб він набув чинності, його мають схвалити всі 27 країн-членів ЄС.