Експерти Інституту вивчення війни (ISW) проаналізували заяви директора Центрального розвідувального управління (ЦРУ) Вільяма Бернса щодо погроз Росії застосувати ядерну зброю.
У новому звіті аналітики нагадали, що Бернс застеріг Захід від занепокоєння щодо «стандартного брязкання російською ядерною зброєю», яке ISW вже давно визначив як «частину зусиль Кремля зі сприяння самостримуванню Заходу та впливу на ключові моменти в політичних дебатах щодо підтримки України».
Бернс заявив під час дискусії з головою Секретної розвідувальної служби Великої Британії Річардом Муром, що «президент Росії Володимир Путін продовжуватиме періодично погрожувати прямою конфронтацією Заходу, але ці погрози не повинні залякати Захід». Він також додав, що за оцінками ЦРУ, «російські війська могли розглядати можливість застосування тактичної ядерної зброї в Україні восени 2022 року», і що він контактував з цього приводу з директором Служби зовнішньої розвідки Росії Сергієм Наришкіним, нагадають американські аналітики.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Білорусь: Лукашенко каже, що в Україні «зраділи б, якби Росія застосувала ядерну зброю»«Оцінка ЦРУ щодо можливої готовності Росії застосувати тактичну ядерну зброю в Україні восени 2022 року збіглася з активізацією російської риторики про ядерне протистояння на тлі успішних українських контрнаступальних операцій у Херсонській та Харківській областях. Ця риторика, швидше за все, була частиною стандартної інформаційної операції, спрямованої на стримування західної допомоги Україні у сфері безпеки, ніж показником російської готовності застосувати ядерну зброю», – зазначили американські аналітики.
В ISW звернули увагу на те, що «Кремль неодноразово звертався до погано завуальованих загроз ядерного протистояння між Росією і Заходом у ключові моменти західних політичних дискусій про подальшу військову допомогу Україні, наприклад, восени 2022 року, щоб викликати страх у тих, хто приймає рішення».
За оцінками ISW, «Росія навряд чи застосує ядерну зброю в Україні чи деінде».
Раніше, 31 липня, Міністерство оборони Росії заявило про початок третього – останнього – етапу навчань нестратегічних ядерних сил.
Нестратегічна (або тактична) ядерна зброя – ядерні боєприпаси, засобами доставки яких є ракети щодо малого радіусу дії та які мають відносно малу потужність. Зокрема тактичну ядерну зброю можуть застосовувати ракетні комплекси «Іскандер».
У зв’язку з війною в Україні країни Заходу неодноразово висловлювали побоювання щодо можливого застосування Росією тактичної ядерної зброї. У Москві прямо такої можливості не відкинули, президент Володимир Путін при цьому посилається на ядерну доктрину, відповідно до якої застосування ядерної зброї можливе при загрозі «самому існуванню Росії». Поки що, за його словами, необхідності застосовувати ядерну зброю не було.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: «Хочуть поступок у питанні війни»: як Росія посилює шантаж через Курську і Запорізьку АЕС