Вибори у США: у половині штатів відомий переможець, але ключові «хиткі» штати ще не визначені

Перший кандидат, який набере 270 голосів Колегії виборників, стане 47-м президентом країни.

У половині американських штатів були оголошені претенденти на посаду президента США, згідно з прогнозами результатів історичних президентських виборів, які, ймовірно, матимуть серйозні наслідки для війни Росії в Україні, військового конфлікту на Близькому Сході та інших глобальних проблем.

Але ключові «хиткі» штати ще не визначені, тому різниця у підтримці між колишнім президентом Дональдом Трампом, кандидатом від Республіканської партії, та віцепрезиденткою Камалою Гарріс, кандидатом від Демократичної партії, залишається надто невеликою.

Як і очікувалося, Трамп був оголошений переможцем за неофіційними прогнозами ЗМІ в Алабамі, Арканзасі, Флориді, Індіані, Кентуккі, Луїзіані, Міссісіпі, Огайо, Оклахомі, Південній Кароліні, Південній Дакоті, Теннессі, Техасі, Західній Вірджинії та Вайомінгу.

Гарріс, як і очікувалося, була оголошеною переможницею у Коннектикуті, Делавері, Іллінойсі, Меріленді, Массачусетсі, Нью-Гемпширі, Нью-Джерсі, Нью-Йорку, Род-Айленді та Вермонті.

Ключовий штат Середнього Заходу, Іллінойс, з 19 голосами виборників перейшов до Гарріс. У найбільшому місті штату, Чикаго, проживає понад 50 000 етнічних українців, з яких близько 30 000 прибули після повномасштабного вторгнення Росії на їхню батьківщину в лютому 2022 року.

Трамп отримує 198 голосів у Колегії виборників проти 109 у Гарріс, але багато штатів – Арізона, Джорджія, Мічиган, Невада, Пенсільванія та Вісконсін – ще не визначені.

Перший кандидат, який набере 270 голосів Колегії виборників, стане 47-м президентом країни.

Очікується, що результат президентської гонки буде відомий лише пізніше цього тижня, оскільки штати опрацьовують усі бюлетені, включаючи десятки мільйонів, які були надіслані поштою.

Явка виборців, як очікують, встановить рекорд, перевищивши 66,8 % виборців, які прийшли на вибори у 2020 році.

Вибори президента США непрямі. Формально американці голосують за вибірників – спеціальних людей, які в грудні у Вашингтоні віддадуть свої голоси за кандидата, якого підтримали виборці.

Вибірників всього 538. Їхня кількість у кожному штаті є різною, вона розподілена приблизно пропорційно населенню. Найбільше вибірників у найбільш населених штатах: у Каліфорнії їх 54, в Техасі – 40. Найменше (по три вибірники) – в Північній та Південній Дакоті, Вайомінгу, Вермонті, Делавері, на Алясці та в окрузі Колумбія.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: «Цікаво і страшно»: чого очікують українські біженці в США від нового президента

Переможець голосування в конкретному штаті отримує голоси одразу всіх вибірників від цього штату (є два винятки – Небраска та Мен, там кількість виборців ділиться залежно від відсоткових підсумків голосування). Для підсумкової перемоги кандидату необов’язково отримувати голоси більшості американців загалом чи навіть вигравати в більшості штатів – головне виграти з будь-яким відривом у тих штатах, де живе більшість населення.

У більшості штатів результат можна з великою ймовірністю передбачити заздалегідь, оскільки один із кандидатів має очевидну перевагу. Тому результат голосування вирішують так звані «хиткі» штати, де до початку голосування шанси кандидатів на перемогу приблизно рівні.

Цього року хиткими вважаються сім штатів – це Пенсильванія, Джорджія, Північна Кароліна, Невада, Аризона, Мічиган і Вісконсин. Сумарно вони дають 93 голоси вибірників. Найбільший і найважливіший із цих штатів – Пенсильванія, там 19 вибірників.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Більшість виборців у США визначилися з кандидатом до вересня – CNN